جمعه 1402/06/10 - 12:36
در مشهد مقدس

دیزی سنگی نماد سنگ تراشی

دیزی سنگی سنبل کار هنری مشهد، ۳۸۶ زندانی در بحث هنر سنگ تراشی مشغول به کار هستند؛ در داخل زندانها که هم خانوم هستند و هم آقا که بعضی هم در منزل کار می کنند.

دیزی سنگی نماد سنگ تراشی 
ایران کشوری با تمدن چند هزارساله فرهنگی غنی با هزاران اثرتاریخی، فرش، رنگ،گلیم، بناهای تاریخی، سنگ نگاره ها، سنگ نوشته های به یادگار مانده از پادشاهان، هنری که هنوز پابرجا مانده ادامه دارد؛ هنرمند قلم میزند برسنگ تمام آنچه که در دل فرهنگ ایرانیست تا بماند به یادگار؛ برای نسل های آینده برای تاریخ گفتگو می کنیم با رمضان معمر هنرمند سنگ تراش مشهدی که ۳۵ سال است قلم میزند بر دل سنگ تا به آن روح دهد. 
سالم میکنم باب گفتگو باز می شود، انقدر با ذوق از هنر خود می گوید که احساس میکنم در میان سنگ های رناگرنگ نشسته ام، از حرفه خود می گویدکه چگونه از کجا شروع کرده است.
رمضان معمر هستم هنرم سنگ تراشی و قلم زنی است ۳۵سال است در این حرفه مشغول کار هستم،درواقع از سال ۶۵ وقتی 
خدمت سربازی را تمام کردم و درسال۶۶ به صورت جدی این حرفه را شروع کردم.
می گوید: هنر سنگ تراشی جزو هنرهای سنتی و بومی مشهد است و قدمت آن به ۲هزار سال قبل از میالد بر می گردد.
هنر سنگ تراشی یک هنر بسیارجذاب است. هم از بعد معنوی و هم مادی اگر کسی در این هنر قدم خوبی بردارد و با برنامه و هدفمند باشد، بسیارموفق خواهد بود می تواند کارهای خوبی انجام دهد.
من عالرقم اینکه هنرمند این کار بودم در کارگاه و منزل خود ننشستم بلکه امدم بیرون و در محیط که ببینم چه خبر است وچه کارهایی را برای هنرم می توانم انجام دهم تا هنرم رشد کند. می گوید: حد اقل در بیش از ۳۰۰ نمایشگاه داخلی شرکت کردم و توانستم هنر سنگ تراشی را معرفی کنم؛ برای خودم بازار بدست آورم .
دیزی سنگی سنبل کار هنری مشهد
دیزی سنگی جزو سنبل کار ماست؛ اما سبک های دیگری را هم کار می کنیم، هر شکل طرح را میتوانیم بر روی سنگ پیاده کنیم، حتی ریز سنگها را بیرون نمی ریزیم و از آن ها تسبیح سنگی درست کردیم و به نام "تسبیح رضوی" آن را به ثبت رسانده ایم و این کار باعث شده چندین نفر در این حوزه مشغول به کار شوند.از پدرش می گوید: پدرم هنرمند کاشی کار هفت رنگ معرق بودند، هرکجا می رفتند پابه پای پدر می رفتم در حرم رضوی در بناهای تاریخی ایران کار می کردند، کاشی کاری هفت رنگ جزو سنت های ایرانی است؛ من فرصت داشتم وعالقه وقتی بزرگ شدم تصمیم گرفتم هنر سنگ تراشی را دنبال کنم؛ چراکه از نظر معنوی و مادی هنر سنگ تراشی و قلم زنی برایم مهم بود، دلم می خواست در خانه های تک تک مردم یک قدم بگذارم و به سفره سالمتشان در واقع کمک کنم؛ چراکه تنها ظروف ارکانیک در دنیا سنگ محسوب می شود چون هیچ شی خارجی ندارد یک امالح معدنی است.
از هزینه اندکی که صرف هتر خود کرده میگوید: هزینه اندکی صرف کردم چون سرمایه نداشتم، پدرم نیز با همان هنر میتوانست فقط مخارج زندگی خودش را تامین کند؛ چون نمی توانست سرمایه گزاری کند، خوب با سرمایه اندک شروع کردم و بعد کاملش کردم و همیشه گفتم خدایا کمکم کن و دلم می خواهد نفر اول این کار باشم و کار افرینی داشته باشم.
من جزو بهترین کار افرینها در خراسان رضوی، در حوزه صنایع دستی شناخته شدم و سعی کردم این هنر را جا بیاندازم رفتم 
تمام اسنادش را کامل کردم و نشان ملی مرغوبیت کال و "دیزی سنگی" در ایران را گرفتم؛ همچنین مهر اصالت یونسکو و در جهان ثبتش کردم و نشان جغرافیا گرفتم که این هنر مربوط به مشهد است تا کشوری فردا ادعا نکند و این صنعت را به نام خود ثبت کند.
می گوید: رفتم سراغ کار آفرینی و این کار را از سطح زندان های شهر مشهد شروع کردم به لطف خدا در زندان های استان بهترین کارافرینی را رقم زدم مثل زندان مشهد، چناران،تربت،قوچان، اصالح تربیت کودکان، توانستم یک کار آفرینی خوب را در این حوزه داشته باشم.
من در زندان ها مثلی را در نظر گرفتم یک ضلع زندانیان داخل بندها هستند؛ هیچ راهی به بیرون ندارند خانواده هایشان بیرون مستعصل هستند، خوب آموزش توام با تولید "استاد شاگردی" که سریع به تولید و درآمد برسند و بتوانند زندگی شان را بچرخانند کمک حال خانواده هایشان باشند، روزی حالل به آنان برسد؛ ضلع بعدی داخل بندها و شامل افرادی می شود که ۱۰ یا ۲۰ سال در زندان هستند و کسانی که بند باز هستند و از همه مهم تراینها اموزش دیدند و کار را یاد گرفتند؛ وقتی از زندان خارج شوند، ما آنان را استخدام می کنیم استخدام به معنای اداره، سازمان، یا شرکت نه اینها را استخدام می کنم به هر شکلی که شده و به محض آزادشدند، شماره من 
را دارند با من تماس می گیرند و هم زندان به من اطالع میدهد؛ بعضی را هم خودم دنبالشان می روم کار را نشانشان می دهم می گویم از الان باید شروع به کار کند و با درامد خوب با موفقیت کار و زندگی می کندرزق حالل دارد وباعث می شود دنبال خالف نروند.می گوید: تمام کارهای من به فروش می رسد، روی دست نمی ماند لطف خدا و کسانی که برایشان کار فراهم کردیم شامل حال من شده است.من تنها به زندانیان بسنده نکردم و خانواده های زندانیان را هم مشغول این کار کردم در حاشیه شهر مشهد، سرپرست ان خانوار،خانومها 
که ستون خانواده بودند آبرومند بودند، به من معرفی شدند.
از کار آفرینانش می گوید: ۳۸۶ زندانی در بحث هنر سنگ تراشی مشغول به کار هستند؛ در داخل زندانها که هم خانوم هستند و هم آقا که بعضی هم در منزل کار می کنند.
دراخرین نمایشگاه که برگزار شد ده غرفه داشتیم که برترین غرفه تخصصی نمایشگاه بین المللی شناخته شدم و در ترکمنسان که فستیوالی بین ده کشور بود. دیپلم افتخار گرفتم در نمایشگاهی در روسیه شرکت کردم در لبنان، قطر، عربستان، که باعث شد حج واجب انجا باشم، به هر ارزویی که داشتم آن رسیدم و فرزندانم و همسرم نیز در حوزه هنر فعالیت دارند؛ هنرمند هستند و در این راه کمک می کنند در حوزه هنر سنگ تراشی خانوده من پشتیبانم بودند و موفقیتم را مدیون حمایت خانواده ام بودم؛ آموزش های من در حوزه کار 
آفریتی و مناطق محروم حاشیه شهر کالا رایگان است. 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.