دوشنبه 1401/08/23 - 09:31
سارا قنبری
سارا قنبری
با کارآفرینان؛

ماجرای کتابفروشی که کارآفرین شد

گفتگوکردیم با کارآفرین بسیجی که از موانع سد راهش نردبانی برای پیشرفت ساخت، کارآفرینی که با راه اندازی شغل پرورش قارچ، برکت اشتغال و تولید را برای دیگران هم به ارمغان آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی خوزستان؛ آدم ها را باید در سختی روزگار شناخت جایی که در دو راهی حرکت رو به جلو و در جا زدن، چشم ها را می بندد و ریسمان توکل را دست می گیرند، از موانع زندگی شان سکوی پرتاب می سازند تا آینده را از آن خود کننداین یک لحظه ناب تنها نصیب کسانی می شود که تا آخرین لحظه دست از تلاش بر نمی دارند.

عباس عبیاوی پور، با دیپلم ریاضی و ۴۱  سال سن از سال ۹۳ کار خود را در زمینه پرورش قارچ خوراکی در منطقه عین ۲ اهواز  آغاز کرد، در ابتدا با هزینه ای در حدود ۲۰۰ میلیون تومان کار خرید زمین و راه اندازی سالن های پرورش و خرید دستگاه ها را انجام داد سال گذشته هم با دریافت ۸۰ میلیون وام از بسیج سازندگی کار گسترش و تجهیز سالن های پرورش قارچ را انجام داد.

تولیدی فرای انتظار/ ۳۰ تن در یک سال
او که به همراه همسرش دست به زانو گرفته و بلندای همت خود را به رخ کشیده، دو سالن پرورش قارچ با زیربنای  ۱۰۰ و ۷۰ متری دارد که ظرفیت ۱۵ تن کمپوست دارد که در هر دوره پرورش قارچ ۵ تن و نیم برداشت دارد.
عباس عبیاوی با بیان اینکه در طول یک سال پنج دوره کار پرورش و برداشت قارچ داریم می گوید: در طول یک سال در هر دوره برداشت در حدود ۲۶ تا ۳۲ درصد برداشت داریم  ۵ دوره در طول یک سال که چیزی در حدود ۳۰ تن در طول یک سال برداشت قارچ داریم که خداروشکر پر برکت است.

رکود تولید قارچ در کشور
او می گوید: سال دوم شروع فعالیت مان با تولید ۳۸ درصد چیزی در حدود ۳۳۰۰ کیلوگرم قارچ در طول یک دوره برداشت رکورد دار تولید قارچ در کشور شدیم.
عبیاوی با اشاره به سوددهی در پرورش قارچ بیان می کند: در ابتدا و یکی دوسال اول سوددهی کمی داشتیم ولی حالا خداروشکر خیلی بهتر شده و به سود دهی خوبی رسیده ایم که می توانیم علاوه بر تامین هزینه های جاری و نیروها پس انداز هم داشته باشیم.

از کتابفروشی تا پرورش قارچ/ تجربه ای بیشتر از دانشگاه

این کارآفرین بسیجی با بیان اینکه پیش از کارآفرینی در زمینه قارچ در حدود ۶ سال کار کتابفروشی  داشته است اظهار می کند: سال های اول که شروع به کار داشتم کتابفروشی میکردم که در همان زمان ها بود که کار پرورش قارچ را انتخاب کردم و درحدود یک سال مطالعه و تحقیق کردم دوره آموزشی گذراندم و نحوه تولید برداشت و بازاریابی را بررسی کردم.او با اشاره به تجربه ای که کسب کرده می گوید: این ۸ سال فعالیتم در زمینه اشتغال و کار آفرینی و تجربه های که با آزمون و خطا کسب کردم  ۸ ترم تحصیلی میخواهد تا بیان کنم و در اختیار دیگران بگذارم.

از برکت سفره او دیگران هم بهره می برند
این کارآفرین جوان در کنار همسرش توانسته برای ۱۰ نفر دیگر هم اشتغال ایجاد کند و می گوید: ۵ نفر خانم که کار برداشت محصول را انجام می دهند و اکثرا سرپرست خانوار هستند و ۵ نفر آقا که کار تخلیه بار و کارهای سنگین را انجام می دهند از این سفره ای که به برکت و لطف خداوند پهن شده بهره مند می شوند.


از اهواز تا بوشهر مشتری قارچهای آقای عبیاوی پور
آقای عبیاوی پور با بیان اینکه هر دوره پرورش قارچ از زمانی که کمپوست وارد می شود تا پایان دوره در حدود ۶۰ تا ۷۰ روز زمان می برد گفت: با آماده شدن قارچ ها برای برداشت ۳۵ تا ۴۰ روز برداشت داریم که در بهترین حالت و شرایط مناسب در هر برداشت با مصرف ۹تن کمپوست فقط در یک سالن ، ۳۲۰۰ کیلوگرم برداشت داریم.
او می گوید: علاوه بر تامین بازار اهواز، برای سوسنگرد، آبادان، خرمشهر و هم برای گناوه، برازجان و بوشهر ارسال داریم.

۲

بسیج سازندگی راه پیشرفت کارآفرینان را هموار می کند
رضایی، مسئول بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج امام حسین (ع) اهواز بیان داشت: در راستای حمایت از تولید داخلی، ایجاد مشاغل و رونق کسب و کار ناحیه مقاومت بسیج امام حسین (ع) نسبت به راه اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی اقدام نموده که هدف از این قرارگاه حمایت پشتیبانی و رفع موانع کارگاه های تولیدی منطقه غرب اهواز بوده است 
رضایی با اشاره به سامانه اقتصاد مقاومتی برای ثبت درخواست تسهیلات و معرفی کارآفرینان  از طرف بسیج سازندگی به بانک ها بیان کرد: از سال ۱۴۰۰ تاکنون براساس نیازمندی های متقاضیان تسهیلات کم بهره به آن ها اعطا کردیم که بتوانند مقداری از مشکلات و موانع سر راهشان را کم کنند و نسبت به ایجاد شغل و تولیدات خود ادامه دهند و این اقدام تداوم دارد.

او ادامه داد: رسالت بسیج خدمت گذاری و خدمت به مردم  است که در این راستا ما توانستیم با ارائه تسهیلات و خدمات به مردم در بحث اشتغال و تولید داخلی کمک کنیم.

دانش در خدمت توسعه
عبیاوی پور با تاکید بر اینکه برنامه توسعه کارم در جریان است گفت: یک سالن دیگر هم در حال راه اندازی در عین ۲ اهواز هستم که بیشتر کارهای آن انجام شده و درخواست وام هم از بسیج سازندگی دادم تا تکمیل شده و بتوانم افراد بیشتری مشغول به کار کنم و هم تولید بیشتری داشته باشیم.
او که هرچه در توان داشته باشد برای آموزش و راهنمایی علاقه مندان در اختیار آن ها می گذارد عنوان می کند: با همکاری استادی که به من آموزش داده است هر کدام از علاقه مندان به فعالیت در این زمینه که دوره آموزشی می گذرانند را راهنمایی می کنم و حتی از سالن ها بازدید می کنم و از تجربیات و آموزش های  خود در اختیارشان می گذارم.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.