چهارشنبه 1396/11/25 - 11:33 ناشناس (تایید نشده)
معرفی طرح پرورش توت فرنگی گلخانه ای (شماره 1)

پرورش توت فرنگی گلخانه ای

توت فرنگی جزء میوه هایی است که طرفداران خاص خودش را دارد، همه ما علاقه داریم که این میوه را تازه مصرف کنیم . برای داشتن توت فرنگی در فصل های مختلف سال می توان این میوه خوشمزه را در گلخانه پرورش داد.
پرورش توت فرنگی گلخانه ای

کشت بدون خاک یا کشت هیدروپونیک گونه‌ای از کشت است که در آن برای تولید محصول به هیچ‌وجه از خاک استفاده نمی‌شود. در این روش بذر گیاه در یک بستر کشت بدون خاک کاشته می‌شود و مواد‌غذایی موردنیاز از طریق سیستم آبیاری و به‌صورت محلول به گیاه داده می‌شود. اگر قصد احداث و راه‌اندازی چنین کاری دارید باید بدانید گلخانه کمتر از 5000 متر برای این کار توجیه اقتصادی ندارد بنابراین اگر فرض را بر فضای 5000 متری گلخانه بگذاریم شما به 8000 متر مربع زمین نیاز دارید بنابراین نخستین مسئله‌ای که با آن مواجه می‌شوید تهیه زمین مورد نظر است.

با توجه به قیمت متفاوت زمین در مناطق مختلف این موضوع به شما واگذار می‌شود، اما جدا از بحث زمین، احداث گلخانه، متر مربعی 120 تا 130هزار تومان برای‌تان هزینه برمی‌دارد یعنی چیزی حدود 600‌ میلیون باید برای ساخت گلخانه و شروع فعالیت باید در اختیار داشته باشید، از این مبلغ 300‌میلیون جهت اجرای عملیات سازه‌ای (شامل ساخت اسکلت فلزی، عملیات تسطیح و خاکبرداری، نایلن‌کشی و غیره) و مابقی برای تجهیز و آماده‌سازی بستر کشت و شروع فعالیت اختصاص می‌یابد

مزیت های احداث گلخانه توت فرنگی

احداث گلخانه توت فرنگی مزیت های زیادی دارد که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنم تا بیشتر با این کار آشنا شود:

1- بازدهی مناسب

2- کوتاه بودن دوره تولید نسبت به کشت در فضای باز 

3- پر طرفدار بودن این میوه و بازار فروش خوب

( توت‌فرنگی از میوه‌های پرطرفدار در بازار است و بازار فروش مناسبی دارد یعنی به نوعی خیالتان از بازار فروش و مشتریان راحت است. در این روش تا 5/1 برابر کشت معمولی محصول برداشت می‌شود.)

در حال حاضر شرایط مناسبی بر بازار محصولات گلخانه‌ای حاکم است البته مدنظر قرار دادن زمان مناسب کشت و تولید هر محصول می‌تواند نقش بسزایی در موفقیت افراد داشته باشد. محصولات باید در فصلی به بازار عرضه شوند که تولیدات فضای باز به‌عنوان رقیب جدی از بازار خارج شده باشند.

در شرایط گلخانه ای برای هرهکتار برآورد میشود عملکرد بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن باشد. قیمت این محصول در فصلهای پاییز و زمستان در بازار عمده فروشی و بسته به میزان کیفیت و قدرت چانه زنی بطور میانگین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان میباشد.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.