شناسه خبر :۹۴۵۲

پرچم‌داری جهاد از جبهه تا محرومیت‌زدایی/ فرماندهانی که تا آخر خط با ما هستند

ایران دیار مردانی است که زندگی در میان شعله‌های آتش را تجربه کردند تا خلیج فارس، خلیج همیشه فارس بماند، تا اروندها جاری باشد و دماوندها استوار.
نسخه مناسب چاپ

یاد شهدا هرگز از یادها نخواهد رفت، شیرمردانی که غریدند و از غرش آنان رعد ترسید، خروشیدند و از خروش آنها سیل عداوت دشمنان راه به جایی نبرد.

اینجا دیار مردانی از جنس مرد است که با قامتی بر بلندای ابدیت به معراج رفتند و نامشان را برای همیشه تاریخ در صحنه روزگار ماندگار کردند.

ایران دیار مردانی  است که زندگی در میان شعله‌های آتش را تجربه کردند تا خلیج فارس، خلیج همیشه فارس بماند، تا اروندها جاری باشد و دماوندها استوار.

شاهنامه هشت سال جنگ، تنها حکایت هشت سال جان دادن در لابلای کوه‌های سر به فلک کشیده کردستان و یا امواج خروشان کارون و اروند و یا نخل‌های خرمشهر و آبادان نیست، بلکه گنج عشق و ارزش و گنج اسطوره‌­هایی است که هنوز هم پابرجاست.

آن روزها در شلمچه جان‌ها داوطلب پر کشیدن بودند از دخمه تاریک دنیا و چه زیبا پر کشیدند در بر دوست، جان فدا کردند و رفتند، درس عشق را آموختند و ایثار را جاودانه کردند.

شهدا شمع‌های فروزانی بودند که سوختند و روشنی بخشیدند، شهید همت‌ها، شهید باکری‌ها، شهید املاکی‌ها از جان گذشتند تا بندگی را معنا کنند و آموختند که بندگی یعنی جان دادن برای جان‌ها.

 آن روزها در پشت جبهه‌های جنگ نظامی، شهدا ایثار کردند و امروز مردانی از جنس همان  شهدا، در پشت جبهه‌ جنگ‌های اقتصادی جلوه‌‌های ایثار و فداکاری را خلق کردند و آموختند بندگی یعنی در کوچه پس کوچه‌های زندگی، دست نیازمندی را بگیری.

چه بسیار شهدایی بودند که در عین بزرگی پست و مقامشان، فداکاری و خدمت را به درستی تفسیر کرده و خدمت برایشان فرقی نداشت و امروز هستند فرماندهانی که فارغ از  پست و مقام خدمت را با زحمت و کمک به محرومان معنا و مفهوم بخشیدند. 

جلوه‌ای از ایثار و کمک رساندن فرماندهان دوران جنگ را می‌توان در فداکاری سردار شهیدی به نظاره نشست که جان خود را فدای یک بسیجی کرد.

شهید حسین املاکی فرمانده  تیپ گردان پیاده لشکر ویژه قدس گیلان بود که در عملیات والفجر ۱۰ در سال ۱۳۶۷، ماسک شیمیایی خود را به یک بسیجی داد و خود به مقام شهادت نائل آمد.

آن روز شهید املاکی درس ایثار آموخت و شهادتش الگویی شد به نام ایثار و امروز فرمانده سپاه زرندیه با حضور در روستای محروم علیشار زرندیه جلوه‌های کمک به کودکان محروم این روستا را رنگ و بوی دیگری بخشید.

از شهید حاج محمدابراهیم همت در مقر فرماندهی سپاه ۱۱ قدر عکسی به یادگار مانده است که سادگی این شهید والا مقام را به تصویر می‌کشد، فرمانده جنگی که در کنار سایر رزمندگان، ساده و بی‌آلایش می‌نشست از سفره‌ای رنگین که گران قیمت‌ترین غذای آن  کنسرو ماهی  بود، تناول می‌کرد، این تصویر به یادگار مانده است تا از یادها نرود بر چه رسم و بر چه سیره‌ای جنگیدیم و برپای ایستادیم. 

 

امروز نیز در میان بهبوحه‌ای که برخی مدیران از چندین نوع غذا تناول و بر بیت‌المال رحم نمی‌کنند، هنوز هستند فرماندهانی که خسته از ساختن خانه‌ای برای محروم بر سر سفره‌ای ساده در کنار مردم فقیر می‌نشینند.

 

 سردار رشید اسلام شهید بابایی از دیگر فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس است، شهید بابایی در خانواده‌ای متوسط و مذهبی متولد و با شروع جنگ ایران و عراق به عنوان فرمانده پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان منصوب شد.

این شهید که در سن ۳۶ سالگی و پس از ۶۰ ماموریت جنگی موفق در ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ به شهادت رسید همچون دیگر فرماندهان پرافتخار لحظه‌ای از خدمت به اسلام غافل نمی‌شد.

حسین روح‌افزا که این روزها دوشادوش جهادگران بسیجی در حال ساخت مسکن محرومان است، نه تنها به کودکان محروم رسیدگی می‌کند، بلکه آجر آجر دیوار نوع‌دوستی را بالا می‌برد تا ثابت کند هنوز روحیه ایثار و گذشت در جامعه اسلامی بین فرماندهان وجود دارد.

 

روستای علیشار از روستاهای محروم شهرستان  زرندیه است که نیروهای جهادی در اقدامی جهادی اقدام به ساخت مسکن محرومان در این روستا کرده‌اند.

 

محمدرضا دستواره یکی دیگر از فرماندهان شهیدی است که نامش برای همیشه تاریخ ماندگار شد.

این شهید والامقام که به منظور پاسداری از دستاوردهای انقلاب به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد، به مقابله با گروهک‌های ضدانقلابی پرداخت و بعد از آزادسازی شهر مریوان مسئولیت تامین کالاهای ضروری مردم را به عهده گرفت.  

دستواره فرمانده تیپ سوم ابوذر و قائم مقام لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) بود که ۱۳ تیرماه ۱۳۶۵ طی عملیات کربلای یک، یعنی روز آزادسازی شهر مهران، در منطقه قلاویزان- مهران به درجه رفیع شهادت رسید.

شهید دستواره از نیروهای با اخلاصی بود که دوشادوش رزمندگان می‌جنگید و هیچگاه فرمانده بودن باعث نشد که او خدمت در خط مقدم را رها کرده و از جنگ به دور باشد.

امروز فرمانده سپاه کمیجان با الگوگیری از این شهدای والامقام نه تنها خدمت به نظام اسلامی را رها نکرده بلکه با حضور در مناطق محروم به یاری سیل‌زدگان و محرومان شتافته است. 

حسین اکبری فرمانده سپاه کمیجان در هفته گذشته با حضور در روستای محمودآباد کمیجان در کنار سایر نیروهای جهادی اقدام به ساخت منزل مسکونی برای محرومان و سیل‌زدگان این روستا کرد.

نیروهای جهادی به همت بسیج سازندگی در روستای محمودیه حضور یافته و جلوه‌ای فداکاری را به تصویر کشیدند.

حسین بصیر  از دیگر فرماندهان شهید دوران هشت سال دفاع مقدس است که  در سال ۱۳۲۲ در شهر فریدون کنار استان مازندران به دنیا آمد.

این فرمانده شهید که فرمانده گردان یا رسول (ص) در عملیات طریق القدس، فتح بستان، رمضان، خیبر، بدر، والفجر ۴، ۶، ۷ و ۸، فرمانده گردان یا رسول (ص) در عملیات کربلای ۱، ۲، ۳، ۵، ۸ و ۹، فرمانده تیپ یکم ۲۵ کربلاف قائم مقام فرمانده لشکر ۲۵ کربلا در عملیات کربلای ۱۰ بود، پس از هفت سال حضور مستمر در جبهه های نبرد، شب عملیات کربلای ۱۰،  به دلیل اصابت خمپاره ایی بر سنگرش که در ارتفاعات ماووت قرار داشت به درجه رفیع شهادت رسید.

شهید بصیر از صدق و صفائی که داشت هیچگاه به دنبال مقام ‌و عنوان نمی‌رفت، با اینکه فرمانده جنگ بود اما همانند یک سرباز در جبهه‌ها خدمت می‌کرد.

عسگری فرمانده سپاه اراک نیز از آن دسته فرماندهانی است که فداکاری و ایثار و گذشت را به خوبی معنا کرده و عشقق کمک به محرومان و نیازمندان است.

همین چند ماه قبل بود که در حادثه سیل لرستان فرمانده سپاه اراک به یاری سیل‌زدگان پرداخت و دوشادوش مردم به بازسازی مناطق سیل‌زده شتافت.

در هفته گذشته نیز بار دیگر این فرمانده مردمی با حضور در  روستاى محمدیه اراک در کنار جهادگران بسیجی اقدام به ساخت خانه برای محرومان این روستا کرد تا نشان دهد خدمت به مردم پست و مقام نمی‌شناسد بلکه باید بسیجی بود.

مطالب مرتبط: 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها