شناسه خبر :۸۷

صفر تا صد راه اندازي كارگاه سبزي پاك كني / اشتغالزايي براي ۱۰ خانم سرپرست خانواده

یكي از فعالان عرصه مشاغل خانگي در استان البرز آقاي سعدي قزروبي كارافرين با ذوقي است كه با سبزي‌ها توانسته براي ۱۰ خانم سرپرست خانواده اشتغالزايي نمايد.
نسخه مناسب چاپ

پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، دیگر کسی حوصله سبزی پاک کردن ندارد و همه به دنبال بسته‌های آماده خرید هستند. بسته‌بندی سبزی سرمایه زیادی نمی‌خواهد ولی سود سرشاری دارد.

بسته‌بندی سبزی از ابتدا تا انتها دارای مراحل مختلفی است و تا هر مرحله ای که مشتری مایل باشد این فرایند طی می‌شود و حاصل آن به مشتری تحویل داده می‌شود .

تایوانی‌ها یک شعار اقتصادی جالب دارند: «هر خانه یک کارخانه و هر کارخانه یک خانه!» این شعار اولین‌بار با هدف توسعه کسب‌وکارهای کوچک خانگی طراحی شد. آنها گام اول کسب‌وکارهای کوچک‌شان را با فرآوری ساده محصولات برداشتند.

 

کارهایی مثل تولید مربا یا تهیه غذاهای خانگی... این مدل ساده و کاربردی می‌تواند برای خیلی از ما به‌عنوان یک کسب‌وکار خانگی یا حتی شغل دوم درآمدزا باشد. در سال‌های اخیر با افزایش مشغله و گرفتاری خانواده‌ها، بسیاری از آنها استفاده از محصولات فرآوری شده را ترجیح می‌دهند. به‌عنوان مثال در حال حاضر کمتر خانواده‌ای تمایل دارد، قند مصرفی خود را به صورت کله‌قند خریداری کرده و در خانه خرد کند یا خرید سبزیجات خرد یا خشک شده رواج زیادی پیدا کرده است. همین موضوع فرصت‌های شغلی مناسبی ایجاد می‌کند.

قبلا خانواده‌ها تنها سبزی را خریداری و سپس اقدام به تمیز کردن آن می‌کردند اما خرد کردن آن را به این مراکز سبزی خردکنی می‌سپردند که به ازای هر کیلو مبلغ معینی را پرداخت می‌کردند. اما اکنون وضعیت فرق کرده و این مراکز به تنهایی و با شغل سبزی خردکنی نمی‌توانند امرار معاش کنند و باید خود را مطابق شرایط روز تغییر دهند. حال اگر شما نیز به‌عنوان یکی از مهره‌های عرضه این نوع محصولات محسوب می‌شوید، بد نیست نگاه کوتاهی به این گزارش بیندازید تا با ریزه‌کاری‌های آن بیشتر آشنا شوید.

با توجه به اینکه زندگی بدون یک فریزر با ذخایر استراتژیک اگر هم امکان‌پذیر باشد، راحت و لذتبخش نیست، خیلی‌ها حاضرند پول بیشتری بدهند و انواع سبزی غذا، بادمجان ، کدو و پیاز خرد و سرخ شده و... تهیه کنند.

اين وسط چند آدم خوش‌فكر هم پيدا مي‌شوند كه پاسخ اين نياز مردم را بدهند. اين مي‌شود كه مي‌زنند توي كار سبزي‌پاك‌كني تا به مردم خدمات بدهند و در عوض درامد خوبي هم کسب می‌کنند. شما هم مي‌توانيد آن آدم خوش فكر باشيد كه قرار است يك كسب و كار خانگي از منزل به فريزر مردم را راه بيندازید.

 

برای هرکیلو سبزی پاک کردن به خانم‌ها ۲۰۰ تومان می‌دهم/ خانم‌ها در ماه تقریبا درآمد یک میلیون تومانی دارند

کارآفرین کرجی می‌گوید: شغل قبلی من ساخت و ساز درب منازل بود اما با رکود ساختمان کار ما هم خوابید و دیگر بازار خوبی نداشتیم. از آنجایی که به واسطه برادرم با مشاغل خانگی اشنایی داشتم تصمیم گرفتم که سبزی پاک کنی و سبزی خوردکنی را راه‌اندازی کنم. با برادرم که درگذشته مغازه سبزی خورد کنی داشت باهم کارگاه را در سال ۹۳ راه‌اندازی کردیم. این کار به دقت زیادی نیاز دارد زیرا با سلامت جامعه در ارتباط است. ما شست وشو را با دقت بسیار زیادی انجام می‌دهیم که سبزی‌ها سالم و بهداشتی باشند و لیچ نشوند. در حال حاضر همسر و برادر و همسر برادرم در کارم به من کمک می‌کنند و مجموعا در کارگاه ۱۵ نفر هستیم. مسئول خرید سبزی‌ها من و برادرم هستیم. ساعت ۲ صبح به بازار میوه و تره بار تهران می‌رویم و سبزی‌ها را خرید می‌کنیم و به کارگاه می‌اوریم. شروع می‌کنیم به شستن سبزی‌ها تا اینکه بقیه نیروها هم برسند. خانم‌ها ۱۰ نفر هستند که سرپرست خانواده خود می‌باشند و در کارگاه مشغول به کار هستند و خداراشکر درآمد خوبی دارند. برای هرکیلو سبزی پاک کردن به خانم‌ها ۲۰۰ تومان می‌دهم که معمولا در روز بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ کیلو را خانم‌ها پاک می‌کنند و در ماه درآمد یک میلیون تومانی دارند. در نظر دارم که دستگاه شستشو را خودم بسازم. نقشه ان را نیز طراحی کردم.

 

فروش برنامه‌ریزی می‌خواهد/ با شناخت بازار شروع کنید

این فعال اقتصاد مقاومتی با اشاره به نقش برنامه‌ریزی در فروش گفت: ما قبل از اینکه کار فروش و راه‌اندازی کارگاه را انجام بدهیم یه مطالعاتی در زمینه نیاز مردم و بازار انجام دادیم و بازاریابی کردیم توانستیم با ۱۰۰ فروشگاه قرارداد ببندیم و محصولات سبزی انها را تامین کنیم. هرکس که قصد شروع این کار را دارد باید با شناخت بازار شروع کند و نیاز بازار را بشناسد. بازار فروش مناسب است مخصوصا در اوایل خیلی بهتر بود اما الان به دلیل اینکه دست زیاد شده درآمد کمتر شده که البته ما چاره‌ای برای زیادشدن کارگاه‌های سبزی پاک کنی و فروش کمتر اندیشیده‌ایم. باید مقدار تولیداتمان را بیشتر کنیم و با فروشگاه‌های بیشتری برای خرید محصولات مذاکره کنیم. من با ۱۰ میلیون شروع کردم برای آغاز این عرصه حداقل باید ۱۰ میلیون سرمایه داشت. کار سخت است اما هر کاری زحمت خاص خودش را دارد. برای این کار باید واقعا وقت گذاشت. وام بسیج سازندگی نیز می‌تواند راه‌گشای مناسبی برای آغاز فعالیت در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی باشد. بنده از بسیج سازندگی ۱۰ میلیون وام گرفتم. ولی برای گسترش کارم و سوداوری بیشتر به سرمایه بیشتری نیاز دارم.

 

سبزي‌پاك‌كني سرمايه آنچناني نمي‌خواهد/ مي‌توانيد با ۵ تا ۷ ميليون تومان ابزار كار را تهيه و شروع کنید

او در ادامه بیان داشت: سبزي‌پاك‌كني سرمايه آنچناني نمي‌خواهد. مي‌توانيد با ۵ تا ۷ ميليون تومان ابزار كار را تهيه و شروع کنید؛ اصلي‌ترين وسيله‌اي كه نياز داريد، يك سبزي‌خردكن ۱۰ كيلويي است كه يك‌ميليون و ۳۰۰ هزار تومان و نمونه ۱۵ كيلويي‌اش يك‌ميليون و ۵۰۰هزار تومان قيمت دارد. وقت خريد دستگاه تهيه تيزكن و تيغه اضافه را فراموش نكنيد كه وسط كار دچار مشكل نشويد. در مورد خريد اين دستگاه هم بدانيد كه در پي حوادث ناگواري كه اخيرا در اثر استفاده از سبزي‌خردكن‌هاي خانگي غيراستاندارد و بدون كيفيت اتفاق افتاده است. باید مراقب خودتان باشد و با احتیاط کار کنید. سبزي‌خردكن خانگي كه داراي نشان استاندارد ايمني باشد، هنگام بردن دست به داخل دستگاه روشن نمي‌شود و همچنين احتمال باز شدن مجراي خروج سبزي در هنگام روشن بودن دستگاه وجود ندارد تا در هر صورت، خطري استفاده‌كننده را تهديد نكند. در مرحله بعدي، اگر مي‌خواهيد محصولات غيرفصل هم داشته باشيد فريزر هم لازم‌تان مي‌شود. يك فريزر ۲ در، تقريبا يك‌ميليون و ۴۰۰ هزار تومان قيمت دارد كه البته مي‌توانيد براي اين كار به خريد فريزر دست دوم با قيمت مناسب فكر كنيد. مدل صندوقي هم يك‌ميليون و ۳۰۰هزارتومان مي‌شود كه براي اول كار خوب است.

 

چه وسایل و امکاناتی نیاز داریم؟

حداقل فضای لازم برای راه‌اندازی این کسب و کار خانگی یک اتاق ۱۲ متری می‌باشد. این کسب و کار به امکانات و تحهیزات سطح بالا و گران قیمت نیازی ندارد. مهمترین امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی این شغل عبارتند از میزی بزرگ و چند صندلی ( برای پاک کردن سبزی روی آن)، تعدادی سبد و تشت بزرگ ( برای شستشوی سبزیجات)، یک یا تعدادی قابلمه یا ظرف بزرگ و اجاق گاز ( برای تفت داده یا پخت سبزیجات)، یک دستگاه پرس خانگی ( برای بسته‌بندی سبزیجات)، یک وسیله نقلیه مانند موتور سیکلت یا خودرو ( برای حمل و نقل سبزیجات، در صورت نیاز)، یک خط تلفن و گوشی تلفن ( برای سفارش گرفتن) و ارتباط با مشتری و ملزوماتی مانند تعداد پیشیند، چکمه و چاقو ( برای پرسنل)

 

 

اگر مغازه ندارید از پارکینگ یا حیاط خانه شروع کنید

غير از كار خانگي، مغازه‌اي كه اجاره يا خريداري مي‌كنيد بايد جواز كسب مربوط به ميوه و سبزي‌فروشي را داشته باشد كه ديگر نخواهيد خودتان برويد دنبال جواز.كارهاي مربوط به خورد و خوراك نياز به تأييد وزارت بهداشت و درمان دارند تا قابل اعتماد شوند و به قول معروف مو لاي درز كار نرود. اين وزارتخانه، آموزشگاه‌هاي معتبري را در نواحي مختلف هر شهر دارد كه با توجه به محل كسب و زندگي، شما را به اين آموزشگاه‌ها معرفي مي‌كند تا يك دوره حدود ۴۰روزه را بگذرانيد. اگر تمایل دارید شروع کنید و نگران نباشید مقدمات لازم وجود دارد زیرساخت‌ها به اصطلاح اماده هست فقط همتی می‌خواهد و بس. در ضمن اگر مغازه ندارید از پارکینگ یا حیاط خانه استفاده کنید برای شروع بد نیست تا زمانی که بتوانید خودتان را جمع و جور کنید و پولی پس انداز نمایید مناسب است.