شناسه خبر :۸۵۶۷

اشتغالزایی برای ۱۲ هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح آبیاری زهکشی خداآفرین در استان اردبیل برای بیش از ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی پایدار در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی ، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به استان اردبیل در ارتباط با وضعیت اجرای پروژه ۴۲ هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین اظهار کرد: این پروژه پیشرفت ۹۰ درصدی داشته است و در صورتی که وزارت نیرو همکاری داشته باشد و آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند، تا پایان شهریورماه این اراضی زیر کشت می‌رود.

وی افزود: هم اکنون ۵۵۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به زیر کشت رفته و وزارت نیرو آب این بخش را تامین کرده است.

اکبری تصریح کرد: دلیل عدم آب‌رسانی وزارت نیرو به این طرح مشکلات اعتباری آن اعلام شده و در صورتی که منابع مالی آن تامین شود سایر اراضی که لوله‌کشی در آن انجام شده به زیر کشت می‌رود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه ملی یک هزار و ۴۷۰میلیارد تومان برآورد شده که از این رقم تا به امروز یک هزار و ۱۲۶میلیارد تومان آن تخصیص یافته و بالغ بر یک‌هزار و شش‌میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح حدود ۶۲۳ کیلومتر جاده بین مزارع نیز ایجاد شده و ۱۱هزار کیلومتر کانال‌کشی و لوله‌گذاری، ۲۳۲ هزار قطعه انواع شیرآلات و بیش از ۱۲میلیون انواع اتصالات مورد استفاده قرار گرفته است.

اکبری تأکید کرد: با اجرای این پروژه برای حدود ۱۵۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده که حدود ۹۰ درصد این افراد بومی هستند؛ همچنین تا ۱۵۰ دستگاه انواع ماشین‌الات سبک و سنگین نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.

اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این پروژه بالغ بر ۱۹هزار هکتار از اراضی مجهز به سامانه سنتر پیوت هستند و با ۱۳۵۰ دستگاه این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری از این دست در جهان به حساب می‌آید.

وی بیان کرد: طرح انتقال آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین از طرح‌های مهم ملی به حساب می‌آید که منابع آن توسط رودخانه ارس و سد مخزنی خداآفرین تامین می‌شود.

اشتغالزایی برای ۱۲ هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین

اکبری اظهار کرد: با اجرای این طرح برای بیش از ۱۲هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی پایدار ایجاد خواهد شد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: اجرای این طرح از سال ۹۴ با موافقت رهبر معظم انقلاب برای تخصیص اعتبار از محل ذخایر صندوق ذخیره ارزی آغاز شد.

 

مطالب مرتبط: 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها