شناسه خبر :۷۸۲۰

شهرستان فهرج سومین تولید کننده خرما در استان کرمان است

مدیر جهاد کشاورزی فهرج گفت: شهرستان فهرج سومین تولید کننده خرما در استان می‌باشد و سالیانه ۲۶ هزار تن خرما در شهرستان فهرج تولید می‌شود.
نسخه مناسب چاپ

علی فهرجی مدیر جهاد کشاورزی فهرج گفت: شهرستان فهرج سومین تولید کننده خرما در استان می‌باشد و سالیانه ۲۶ هزار تن خرما در شهرستان فهرج تولید می‌شود. مدیر جهاد کشاورزی فهرج افزود : سطح زیر کشت باغی شهرستان فهرج ۷۲۹۴ هکتار است که ۵۳۲۴ هکتارآن نخیلات خرما و ۱۷۶۷ هکتار آن مرکبات است که میزان تولیدی مرکبات این شهرستان ۱۵ هزار تن می‌باشد. مدیر جهاد کشاورزی فهرج با اشاره به اینکه ارزش تولیدی محصولات شهرستان فهرج ۲۵۰ میلیارد تومان می‌باشد که با افزایش قیمت خرما به سه برابر افزایش پیدا کرده است گفت:خرمای تولیدی کشاورزان فهرجی علاوه بر مصرف در داخل کشور به کشور‌های پاکستان، ترکیه و روسیه و دیگر کشور‌ها صادر می‌شود. فهرجی در ادامه با اشاره به خشک سالی‌های متوالی در این شهرستان اظهار داشت:که خشکسالی‌های چندین ساله منجر به خشک شدن منابع آبی شده است. وی افزود: بطوریکه سالانه بطور متوسط ۳ الی ۴ متر از سطح ایستایی آب‌های زیر زمینی روبه کاهش میرود. مدیر جهاد کشاورزی فهرج در ادامه بیان داشت: جهاد کشا ورزی این شهرستان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان و پیگیری‌های مستمر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار و پشتکار کارکنان متعهد خود توانسته در سال گذشته در راستای اهداف خود جهت مبارزه با پدیده خشک سالی ۳۴۰ هکتار آبیاری کم فشار و ۱۶۰ هکتار آبیاری تحت فشار و ۲۵ کیلومتر خط انتقال لوله آب اجرا نماید که در چند سال اخیر این رقم بی نظیر و یا کم نظیر است وی همچنین افزود کشاورزان محترم میتوانند ازتسهیلات بلاعوض به مبلغ ۱۳ میلیون تومان جهت آبیاری تحت فشارو مبلغ پنج میلیون وهشتصدهزار تومان جهت آبیاری کم فشار برای هر هکتاراستفاده نمایند.

فهرجی در ادامه بیان داشت همچنین ۳۰۰ هکتار پرونده سازی جهت آبیاری کم فشار و تحت فشار تاکنون شده است . مدیر جهاد کشاورزی فهرج در ادامه با تاکید به اینکه ۹۰ درصد درآمد کشاورزان این شهرستان تکیه بر محصول خرما است گفت:جهاد کشاورزی این شهرستان با تکیه بر پتانسیل منطقه و شهرستان به دنبال این است که با ترویج کشت گیاهان دارویی و زراعی از قبیل حنا، وسمه، وکنجد و طرح‌های آبزی پروری و احداث گلخانه‌ها جهت خارج شدن شهرستان از تک محصولی اقدام نماید . فهرجی در ادامه از رها سازی ۹ هزار قطعه بچه ماهی در استخر‌های این شهرستان در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: تاکنون در سطح شهرستان ۸ استخر پرورش ماهی احداث گردیده است که در سال گذشته با حمایت این مدیریت و تلاش کشاورزان آبزی پروران شهرستان تعداد ۹ هزار قطعه ماهی در این استخر‌ها رها سازی گردیده است که از این میزان مقدار ۷۶ تن ماهی در این استخر‌ها تولید شده است. فهرجی همچنین گفت: در سطح این شهرستان ۱۹ باب سرد خانه با ظرفیت ۲۵ هزار تن وجود دارد در سال گذشته نیز دو باب سرد خانه در این شهرستان به بهره بر داری رسید.

مدیر جهاد کشاورزی فهرج در ادامه از احیا و باز سازی قنوات این شهرستان خبر داد و افزود: در سال گذشته ۱۱۰ میلیارد ریال جهت باز سازی و احیا قنوات این شهرستان اختصاص داده شد که این امر باعث افزایش دبی آب قنات‌ها به دو برابر گردید و از ۲۵ رشته قنات ۱۸ رشته قنات این شهرستان احیا گردید.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها