شناسه خبر :۶۵۲

قصه تکراری قیمت سیب زمینی و گلایه کشاورزان از قیمت پایین

فصل پائیز فصل بیم امید برای کشاورزان است، کشاورزانی که ماهها خود را آماده کرده اند تا با برداشت محصولات خود در این فصل از سال نتیجه زحمات خود را برداشت کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی،  به نقل از بهارانه؛ سیب زمینی یکی از محصولات پرطرفدار در بهار است که اکثر کشاورزان این محصول را برای کشت انتخاب می کنند و همین باعث شده که بهار به عنوان قطب سیب زمینی کشور مطرح شود.

کشاورزی شغلی است که امنیت مالی در آن وجود ندارد

وحید یکی از کشاورزان بهاری است که شغل پدری خود را دنبال می کند و هر ساله به کشت سیب زمینی می پردازد. وی در مورد قیمت محصولات سیب زمینی گفت: متاسفانه امسال سومین سالی است که کشاورزان سود چندانی از زمین برداشت نمی کنند. هم اکنون قیمت سیب زمینی کیلویی ۷۰۰ الی ۷۵۰ تومان است و برای کشاورزان این قیمت مناسب نیست و سود چندانی نصیبشان نمی شود.

وی ادامه داد: این شغل شغلی است که در آن امنیت مالی وجود ندارد و همین قیمت های چند سال اخیر باعث شده که اکثر کشاورزان از کشت سیب زمینی در سال آینده منصرف شوند. با این وضعیت فقط کشاورزانی که زمین و تجهیزات از خودشان است سود می کنند بقیه کشاورزانی که زمین اجاره ای دارند سود چندانی نخواهند کرد.

صد درصد سیب زمینی شهرستان بهار برداشت شده است

در ادامه گفتگویی با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار داشتیم. وی گفت: هم اکنون برداشت سیب زمینی در شهرستان به اتمام رسیده است. میزان محصول سیب زمینی امسال در بهار ۶ هزار تن بود که پنج و نیم تن در تابستان برداشت شد و نیم تن نیز در چند هفته اخیر برداشت شد که این میزان بیشتر به صورت بذر استفاده می شود.

هوشنگ کرمی در ادامه با اشاره به قیمت سیب زمینی گفت: هم اکنون قیمت سیب زمینی ۷۵۰ تومان است که نسبت به سال گذشته منطقی تر است. سال گذشته قیمت ها به ۳۵۰ تومان رسید که حتی به کار به خرید تضمینی هم کشیده شد ، اما با مخالفت کشاورزان مواجه شد که باعث شد در استان هیچ خرید تضمینی صورت نگیرد.

وی ادامه داد: قیمت ها به نسبت سال گذشته بهتر است ، اما با توجه به میزان زمین زیر کشت سوددهی کشاورزان بیشتر می شود و کشاورزانی که کشت کمتری دارند نباید انتظار سود بیشتری داشته باشند.

بلاتکلیفی کارخانه الوند نشاسته باعث فراری دادن دیگر سرمایه گذاران می شود

در ادامه مدیر عامل تعاونی سیب زمینی کاران به پایین بودن قیمت فروش سیب زمینی اشاره کردو گفت: اگرچه این قیمت ها نسبت به سال گذشته بهتر شده اما این قیمت با توجه به زحماتی که کشاورزان می کشند عادلانه نیست.
 
مجید ریحانی ادامه داد: هزینه ها سال به سال در حال افزایش است ، اما قیمت فروش پایین است و تقریبا با قیمت تمام شده برابری می کند و سود چندانی برای کشاورز ندارد.

ریحانی در مورد راهکار تعادل قیمت گفت: یکی از راهکارهای افزایش قیمت کنترل سطح زیر کشت است و اینکه ما نباید اجازه دهیم هر شخصی با هر سمتی بیاید و وارد کار کشاورزی و کشت سیب زمینی شود، ما گاهی شاهد این هستیم که بعضی افراد با تخصص های عالی مثل پزشکی یا مهندسی می آیند و وارد کار می شوند، مگر ما که کشاورز هستیم می رویم کار تخصصی آنها را بکنیم که آنها وارد کار کشاورزی می شوند.

وی ادامه داد: نیاز بازار ۴ میلیون تن سیب زمینی است اما در کشور ۵ میلیون تن تولید سیب زمینی داریم و همین نبود تعادل بین عرضه و تقاضا باعث کاهش قیمت می شود. اگر ما بتوانیم سطح زیر کشت را کنترل کنیم هم قیمت تنظیم می شود و هم زمینه برای صادرات مهیا می شود.

ریحانی در ادامه به کارخانه الوند نشاسته اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های ما در شهرستان ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی است ؛ اما بلاتکلیفی این کارخانه باعث شده که هیچ سرمایه گذاری جرات نکند در این منطقه در زمینه صنایع تبدیلی سرمایه گذاری کند. تقاضای ما این است که دولت وارد کار شود و این کارخانه را تعیین تکلیف کند و یا به صورت سهام به خود کشاورزان سپرده شود تا دیگر سرمایه گذاران هم برای سرمایه گذاری در منطقه راغب شوند.

به گزارش خبرنگار ما امسال نیز همچون سالهای قبل قیمت پایین سیب زمینی سود چندانی برای کشاورزان نداشته که این موضوع نیازمند تدابیر مسئولین و اجرایی شدن تصمیمات را دارد تصمیماتی همچون کنترل سطح زیر کشت در ظاهر بسیار خوب و تاثیر گذار است اما این تصمیمات تا وقتی که ضمانت اجرایی نداشته باشد نمی توان روی آن حساب کرد و مسیولین باید بر روی اجرای این تصمیمات و قوانین تمرکز کنند تا بتوانند آن را به نتیجه برسانند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها