از جهاد علمی تا جهاد عملی
شناسه خبر :۶۱۱۱

برکات اردوی جهادی در مناطق محروم

دانشجویان جهادی همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، آنها افرادی متعهد، متخصص و آماده به‌کار برای خدمت به نیازمندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار هستند، آنها خود را فارغ‌التحصیل جهاد علمی و دانشجوی جهاد عملی می‌دانند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش بسیج سازندگی، همان‌طور که می‌دانیم منابع مالی و انسانی دولت برای رسیدگی به محرومیت‌زدایی در کشور کافی نیست و همواره دولت‌های مختلف نشان داده‌اند که با وجود همه برنامه‌ریزی‌ها و اختصاص اعتبارات نمی‌توانند پاسخ‌گوی بخش عمده‌ای از مشکلات مردم در مناطق مختلف باشند.

ایران یک کشور وسیع و با تنوع آب و هوایی است و هیچ نقطه‌ای از این سرزمین را نمی‌توانی بیابی که پای انسان به آنجا باز نشده باشد، برخی مناطق روستایی در نقاط بسیار سخت‌گذر قرار دارند که ساکنان آن از امکانات اولیه رفاهی و بهداشتی برخوردار نیستند.

در چنین شرایطی لازم بود که گروه‌های جهادی تشکیل شوند و در بخش‌های مختلف به سراغ این مناطق بروند تا هم لبخند رضایت بر چهره مردمان آسیب‌دیده از تقدیر روزگار بنشانند و هم یاریگر واقعی دولت در رسیدگی به نقاط محروم و کمتربرخوردار باشند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی مازندران می‌گوید: محرومیت‌زدایی یک سنت حسنه است که روز به روز بر عمق و برکات آن افزوده می‌شود.

* فعالیت ۷۰۰ گروه جهادی در مازندران

سرهنگ پاسدار غلامرضا شریعتی با اشاره به فعالیت ۷۰۰ گروه جهادی مازندران که در نقاط مختلف استان به یاری محرومان شتافته‌اند، تصریح می‌کند؛ که ابتدا نیازمندی‌های مناطق محروم شناسایی و بررسی می‌شود و پس از آن براساس نیاز هر منطقه، نیروهای انسانی مجرب اعم از خواهر و برادر به این روستاها یا حاشیه شهرها اعزام می‌شوند.

وی البته به نقش خیران در رفع محرومیت‌ها اشاره کرد و این را هم گفت که در دو سال گذشته بیش از ۷.۵ میلیارد تومان از سوی خیران جهت ساخت مسکن محرومان در اختیار جهاد سازندگی قرار گرفته است.

* فعالیت‌های «جهادیون» در مناطق محروم سه‌هزار تنکابن

در بین گروه‌های جهادی شاید یکی از زیباترین جلوه‌های خدمت‌رسانی بی‌منت را باید در حضور دانشجویانی ببینیم که ره‌توشه همت را برداشته‌اند و بی‌خیال همه تعلقات و تمایلات دل به دریای احسان زدند تا شاهد لبخندی بر لبان هموطنان خود باشند.

از آنجا که در سال‎جاری رسیدگی به نقاط محروم پشتکوه ساری، سه‌هزار تنکابن و دهستان شهدای بهشهر در اولویت قرار گرفته است، از این‌رو به سراغ یکی از گروه‌های جهادی در مناطق نام‌برده رفتیم.

این گروه با نام «جهادیون» متشکل از ۴۰ دانشجوی جهادگر(۲۰ خواهر و ۲۰ برادر) از شهرستان محمودآباد به‌مدت ۱۰ روز در روستاهای «سِرن»، «درجان» و «شهرستانک» بخش سه‌هزار تنکابن در حوزه عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی مستقر بودند.

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های محمودآباد در این باره به فارس می‌گوید: این روستاها فاقد امکانات رفاهی و حداقلی برای زندگی بودند؛ آنها راه دسترسی مناسب(آسفالته) نداشتند، سیستم آبرسانی و بهره‌مندی از آب لوله‌کشی مناسب نبود، در فصل سرما به‌دلیل نبود امکانات گرمایشی و سوخت پاک(گاز) و اینکه روستای آنها در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد، مشکلاتی داشتند، این روستاها فاقد خط تلفن ثابت بوده و خبری از اینترنت هم نبود، به‌دلیل عدم نصب دکل مخابراتی مشکلاتی در تلفن همراه وجود داشت، تلویزیون نیز خوب آنتن نمی‌داد و خبری از شبکه‌های تلویزیونی نبود.

محمدجواد ذبیح‌نژاد اعلام می‌دارد که پروژه آب‌رسانی به این مناطق توسط گروه جهادی جهادیون پذیرفته شد و علاوه بر آن پروژه غسالخانه در روستای شهرستانک تکمیل شد، زیرسازی و حفر کانال برای جاگذاری لوله آب و تکمیل آبرسانی به روستاهای شهرستانک و درجان صورت گرفت، نظافت و پاکسازی در هر سه روستا نیز انجام شد.

وی ادامه می‌دهد که فعالیت‎های انجام‌شده تنها در حوزه عمرانی نبوده و کلاس‌های رزمی، دفاع شخصی و ورزشی(فوتبال و والیبال) در مسجد روستای شهرستانک توسط برادران جهادگر برای جوانان و نوجوانان این روستاها برگزار شد، جشن میلاد امام رضا(ع) و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی(ورزش، قرآن، بهداشت، نقاشی، زبان انگلیسی و احکام) ویژه کودکان نیز توسط گروه خواهران انجام شد.

 

این جهادگر می‌گوید: کلاس‌های آموزشی مشاوره نیز در امام‌زاده سیدعبدالوهاب روستای شهرستانک توسط دانشجویان رشته روانشناسی که در اکیپ جهادی حضور داشتند، برگزار شد.

* برکات اردوهای جهادی در سه بخش قابل بررسی است

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های محمودآباد در بخش دیگری از سخنان خود حرکت‌های جهادی را مجموعه‌ای از فعالیت‌های خودجوش نام می‌برد که توسط دانشجویان، طلاب حوزه‌های علمیه و دانش‌آموزان و سایر جوانان داوطلب در مناطق محروم کشور برگزار می‌شود و براساس ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود در بین شرکت‌کنندگان، انواع خدمات ازجمله انجام پروژه‌های عمرانی مورد نیاز منطقه، خدمات کشاورزی، پزشکی ـ درمانی و آموزشی ـ تحصیلی در کنار فعالیت‌های فرهنگی در آنها ارائه می‌شود.

ذبیح‌نژاد با بیان اینکه حرکت‌های جهادی صرفاً یک کار عمرانی یا فرهنگی یا اردوی خودسازی نیست، آن را مجموعه جامعی می‌داند که آثار و برکات آن در سه حوزه مردم و اهالی مناطق محروم، عوامل شرکت‌کنندگان در اردوی جهادی و مسؤولان و مدیران منطقه‌ای قابل بررسی است.

وی می‌گوید: کلمات قادر نیستند این آثار و برکات را با همه ابعاد و گستردگی بیان کنند، برای درک این موضوع باید به اردوی جهادی رفت و این آثار و برکات را دید و حس کرد.

 

* برکات اردوهای جهادی برای مردم منطقه

این جهادگر از آثار و برکات اردوهای جهادی برای منطقه و اهالی آن گفت که ازجمله می‌توان به تقویت امید به زندگی و ایجاد انگیزه برای حضور در جوامع روستایی و مناطق محروم، موفقیت در رفع ریشه بسیاری از محرومیت‌ها به‌ویژه فقر فرهنگی، ترویج روحیه نشاط و کار، ایجاد باور در اهالی این مناطق نسبت به توانایی‌های بومی برای حل مسائل و مشکلات و رفع فقر مادی از چهره منطقه و حرکت به سمت عمران و آبادانی مناطق محروم اشاره داشت.

 

* برکات اردوهای جهادی برای جهادگران

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های محمودآباد همچنین به سراغ آثار و برکات اردوهای جهادی برای شرکت‌کنندگان در این حرکت‌ها رفت و اظهار می‌دارد که بهره‌مندی از فضای معنوی کم‌نظیر این سفرها و حرکت به سمت خودسازی، چشیدن طعم محرومیت و فقر از نزدیک و ثبت صحنه‌های محرومیت در اذهان دانشجویانی که روزی مسوولیتی در این کشور را برعهده خواهند گرفت، احیای ارزش‌های دینی و انقلابی و تداعی خالصانه صحنه‌هایی چون دفاع مقدس و جهت‌گیری فعالیت‌های علمی و فوق‌برنامه جوانان در راستای خدمت به مردم از جمله این آثار است.

* برکات اردوهای جهادی برای مسؤولان

وی درباره آثار و برکات اردوهای جهادی برای مسؤولان و مدیران کشور معتقد است که در درجه اول دلگرمی به کار و ایجاد انگیزه برای خدمت به مردم با مشاهده ایثار و کار خالصانه جوانان آن‌هم بی‌هیچ مواجبی را باید عنوان کرد.

 

ذبیح‌زاده می‌گوید: پاسخ‌گویی در برابر کم‌کاری‌های احتمالی و اهمال در تکالیف و وظایف، و اصلاح عملکردها، شناخت بهتر مشکلات و معضلات منطقه و استفاده از مشاوره و تجربه جوانان در رفع معضلات از دیگر تأثیرات اردوهای جهادی بر مدیران است.

به گزارش فارس، اردوهای جهادی تنها در این بخش‌ها خلاصه نمی‌شود؛ اکنون فعالیت‌های جهادی در سراسر کشور عمق و اهمیت بیشتری یافته است و از آنجا که این گروه‌ها از بدنه خود مردم هستند و کار بی‌منت انجام داده و هیچ هدف سیاسی پشت آن نیست؛ لذا جوامع محلی ارتباط بهتری با آنها برقرار کرده و به‌نوعی می‌توان گفت که این گروه‌ها هیچ سختی و فعالیت فرمایشی را بر اهالی مناطق آسیب‌دیده تحمیل نمی‌کنند.

فعالیت‌های جهادگران در بخش‌های کشاورزی و صنایع تبدیلی مرتبط با بخش کشاورزی نیز حائز اهمیت است تا اندازه‌ای که ۳ هزار کارگاه شغلی در این زمینه هدف‌گذاری شده است تا به پشتوانه حرکت‌های جهادی تخصصی، در راستای اقتصاد مقاومتی گامی اساسی برداشته شود.

 

* مسؤولان به فعالیت‌های جهادگران باور داشته باشند

یکی از موارد مهم جهت تقویت فعالیت‌های سازمان‌یافته و جهادی این است که مسؤولان نیز به جوانان جهادگر اعتماد و باور داشته باشند، جوانانی که آینده‌سازان کشور هستند و پست‌های مدیریتی متعلق به آنها خواهد بود، آنها خود را فارغ‌التحصیل جهاد علمی و دانشجوی جهاد عملی می‌دانند.

این جوانان سختکوش بی‌ریا و بی‌توقع آمده‌اند، آستین‌های همت را بالا زده‌اند و برای خدمت بی‌منت آماده‌اند، آمده‌اند تا تخصص خود را کاربردی کنند، مسؤولان باید دست آنها را به‌گرمی بفشارند و بدانند آینده ایران از آن جوانانی است که به پشت میز نشینی «نه» می‌گویند، تخصص خود را کاربردی کرده‌اند و مدیران میدانی و متخصص هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها