شناسه خبر :۵۹۳۴

مختار یوسفی بعد زیر آب رفتن زمین‌هایش، دوباره روی دور موفقیت قرار گرفته/ تجربه پرورش ماهی در قفس

ماهی کپور، ماده غذایی مفیدی است که بیشتر در مناطق جنوبی کشورمان یعنی مناطقی که در کنار دریا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلی و اساسی برنامه غذایی مردم این مناطق محسوب می‌شود. ماهی کپور دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج سازندگی،  ماهی کپور، ماده غذایی مفیدی است که بیشتر در مناطق جنوبی کشورمان یعنی مناطقی که در کنار دریا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلی و اساسی برنامه غذایی مردم این مناطق محسوب می‌شود. ماهی کپور دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست.

مختار یوسفی، یکی از الگوهای اقتصاد مقاومتی است که با عبور از یک شرایط سخت، ناخواسته و تحمیلی، به سرعت گام‌های موفقیت را برمی‌دارد. او که سابقا کشاورز بوده، مدتی است که پا در عرصه تولید ماهی گذاشته و با عزمی راسخ به دنبال اهداف خود در زمینه اقتصاد مقاومتی است. آقای یوسفی ۱ سال است که پرورش ماهی گرمابی را شروع کرده است. ۳۰ میلیون تومان وام بسیج سازندگی تنها سرمایه مورد نیاز او، برای راه‌اندازی استخر پرورش ماهی کپور است.

این فعال اقتصاد مقاومتی درباره روی آوردنش به تولید ماهی، می گوید: «من قبلا کشاورز بودم و زمین‌های زیادی داشتم اما با آبگیری سد بدره، زمین‌هایم زیر آب رفت و بیکار شدم. بعد از مدتی بیکاری، با مشاوره شیلات و استفاده از تسهیلات بسیج سازندگی کار پرورش ماهی در قفس را با استفاده از آب عقبه سد شروع کردم.»

یوسفی حال با انرژی کامل در حال گسترش مجموعه پرورش ماهی در شهرستان بدره است و ۴ نفر را هم مشغول به کار کرده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سبب شده مجموعه آقای یوسفی به عنوان الگوی موفق در عرصه اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد، این است که زیرساخت‌هایش را به گونه‌ای طراحی کرده که در ۶ ماه از سال پرورش ماهی گرمابی و در ۶ ماه دیگر پرورش ماهی‌های سردابی را انجام دهد.

مختار یوسفی خاطرنشان می‌کند: «سالانه حداقل بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان سود خالص نصیبم می‌شود. بعد از زیر آب رفتن زمین‌های کشاورزی واقعا دچار مشکل بودم اما اکنون به لطف خدا دوباره روی پای خودم ایستاده‌ام و برای چند نفر دیگر هم اشتغالزایی کرده‌ام.»

صید و پرورش ماهی به روش‌های قدیمی علاوه بر سختی کار، نیازمند فضاهای خاص است و هزینه تمام شده گزاف باعث می‌شود که تولیدکننده و مصرف‌کننده هر دو ناراضی باشند. از این رو است که روی آوردن به راهکارهای ابتکاری می‌تواند برای رفع این مشکلات چاره‌ساز باشد. از جمله این ابتکارات به  پرورش ماهی در قفس می‌توان اشاره کرد.

آقای یوسفی در این باره می‌گوید: «یکی از روش‌های موثر که این روزها در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد پرورش ماهی در قفس  است. در این روش ماهی محصور در قفس و در منابع آبی پرورش داده می شود. ماهی درون یك قفس یا سبد قرار می گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان است. عواملی مانند افزایش مصرف جهانی ماهی، کاهش صید ماهیان دریایی و سودآور و اقتصادی بودن باعث شده که توجه به پرورش ماهی در قفس افزایش یابد.»

او می‌افزاید: «با توجه به وجود محدودیت‌های فراوان در بهره‌برداری از منابع آبی، توجه به توسعه پرورش ماهی در قفس و جایگزینی آن با فعالیت‌های صیادی در اغلب کشورها آغاز شده و آبزی‌پروری به سرعت در جهان گسترش یافته‌ است. درباره مزایای پرورش ماهی در قفس می توان به مواردی از قبیل کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی یا سیستم های مدار بسته، مدیریت آسانتر و کم‌هزینه‌تر، سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و اقتصادی بودن درمان علیه انگل‌ها و بیماری‌ها، کاهش نیاز به سرمایه اولیه اشاره کرد. به لحاظ تجاری این روش می‌تواند محصول خود را با کمیت و کیفیت مطلوب‌تری به بازار عرضه کند.»

ترویج پرورش آبزیان در قفس می‌تواند در صورت هدف‌گذاری برای صادرات به بازارهای کشورهای دیگر، به صنعتی ارزآورتبدیل شود. قابلیت دیگر این روش اشتغالزایی آن بویژه در مناطق محروم و توسعه نیافته است که می‌تواند برای گروه‌های بزرگی از مردم شغل و رفاه ایجاد کند. همچنین این روش می‌تواند جایگزین خوبی برای روش‌های منسوخی نظیر استفاده از قایق‌ها و لنج‌های نامطمئن باشد. پرورش ماهی در قفس مانند هر کسب و کار دیگری دربرگیرنده الزامات، ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی است که مدیریت این موارد می‌تواند ضامن موفقیت طرح باشد و با توجه به ابعاد و ویژگی‌های طرح می‌توان آن را به صورت نامحدود گسترش داد.

انتهای پیام/

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها