آموزش پرورش قرقاول در منزل
شناسه خبر :۵۹۳۱

با ۱۵۰ عدد قرقاول ظرف سه ماه ۲۰ ميليون درآمد كسب كنيد

قرقاول يكي از زيباترين گونه‌هاي پرندگان است كه در نقاط مختلف ايران به صورت وحشي يافت مي‌شود. با وجود علاقه زياد مردم به مصرف گوشت قرقاول و نيز نگهداري اين پرنده به صورت زينتي، توليد و پرورش آن در سطح بسيار محدودي در كشور انجام مي‌شود.
نسخه مناسب چاپ

قرقاول يكي از زيباترين گونه‌هاي پرندگان است كه در نقاط مختلف ايران به صورت وحشي يافت مي‌شود. با وجود علاقه زياد مردم به مصرف گوشت قرقاول و نيز نگهداري اين پرنده به صورت زينتي، توليد و پرورش آن در سطح بسيار محدودي در كشور انجام مي‌شود.

طي چند دهه اخير گرايش‌هاي زيادي به مصرف گوشت قرقاول در جوامع غربي مشاهده شده است كه علت آن مشخص شدن خواص فوق‌العاده گوشت و تخم قرقاول است. پرورش قرقاول با توجه به وجود تقاضاي بسيار زياد براي آن در كشور، ناچيز بودن هزينه‌هاي توليد و نگهداري و نيز امكان پرورش قرقاول به صورت خانگي، در حال حاضر سودآورترين عرصه توليد طيور محسوب مي‌شود.

سيدبهنام ذبيحي يكي از پرورش‌دهنگان موفق قرقاول در كشور است. او كه دانش آموخته رشته حسابداري است، در منزل خود مشغول پرورش ۱۵۰ قطعه قرقاول است و هر سال در فصل بهار فقط از محل فروش تخم قرقاول هايش، ۲۰ ميليون تومان سود خالص كسب مي‌كند. آقاي ذبيحي در گفت‌وگو با خبرنگار ما به بيان جزئيات مهمي درباره پرورش قرقاول پرداخته و تجربه موفقش را در اين عرصه به اشتراك گذاشته است.

سيدبهنام ذبيحي درباره علت ورودش به عرصه پرورش قرقاول، مي‌گويد: «در مازندران قرقاول وحشي به وفور وجود دارد. فقط به فاصله يك كيلومتر از منزل ما در جويبار مي‌توان قرقاول وحشي يافت. در نتيجه آشنايي من با اين پرنده طبيعي بود. با تحقيقاتي كه انجام دادم، متوجه شدم تقاضا براي خريد گوشت و تخم قرقاول در كشور بسيار زياد و ميزان توليد آن بسيار اندك است. در عين حال متوجه شدم هزينه و زحمت پرورش قرقاول در قياس با ساير طيور به طرز شگفت‌آوري ناچيز است. در نهايت به اين جمع‌بندي رسيدم كه پرورش در عين زودبازده بودن از آينده بسيار خوبي در كشور برخوردار است.»

او مي‌افزايد: «كار پرورش را با خريد ۷ عدد قرقاول مولد و نگهداري از آن‌ها در منزل شروع كردم. عمدا كار را با تعداد كم شروع كردم تا به مرور تجربه پيدا كنيم و وضعيت بازار و هزينه‌هاي توليد نيز بهتر براي مشخص شود. در منطقه ما وسعت خانه‌ها بين ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر است. در حال حاضر ۱۵۰ عدد قرقاول دارم و ۵۰۰ متر از فضاي خانه را به آن‌ها اختصاص داده‌ام.»

آقاي ذبيحي خاطرنشان مي‌كند: «تفاوت قرقاول با ديگر پرندگان اين است كه از اواخر زمستان تا اواسط تابستان تخم‌گذاري مي‌كند و قيمت هر عدد تخم قرقاول بسته به شرايط بين ۵ تا ۳۵ هزار تومان به فروش مي‌رسد. تخم قرقاول در حال حاضر گرانترين تخم در ميان پرندگان است و علت آن هم تقاضاي زياد و توليد كم است. من فقط از فروش تخم قرقاول در سه ماه اول سال ۲۰ ميليون تومان سود خالص دريافت كردم.»

او درباره هزينه‌هاي توليد قرقاول مي‌گويد: «هزينه پرورش قرقاول به قدري اندك است كه تقريبا مي‌توان آن را صفر در نظر گرفت. هزينه غذاي ۱۵۰ قرقاول مولد در سال رقمي كمتر از ۲ ميليون تومان است. غذاي قرقاول همان غذاي مرغ است با اين تفاوت كه قرقاول بي نياز از واكسن است و فقط خوب است براي تامين نيازهايش مولتي ويتامين دريافت كند. نگهداري از قرقاول هم بسيار آسان است.»

اين فعال اقتصادي تصريح مي‌كند: «مهمترين مزيت قرقاول اين است كه خودش غذايش را مديريت مي‌كند. به عنوان مثال اگر به اندازه يك ماه براي قرقاول‌ها غذا بگذاريد، آن‌ها بيش از نياز مصرف روزانه‌شان غذا نمي‌خورند و بقيه را ذخيره مي‌كنند. همين مساله باعث مي‌شود كه آن‌ها از حضور دائمي و مراقبت بي‌نياز باشند. من حداكثر هفته‌اي يك بار وارد محيط زندگي آن‌ها مي‌شود و برايشان غذا و آب مي‌گذارم. اين مزيت قرقاول باعث مي‌شود كه پرورش‌دهندگان بتوانند در كنار پرورش قرقاول مشاغل ديگري را نيز تجربه كنند.»

آقاي ذبيحي محوطه پرورش قرقاول را با استفاده از وام اقتصاد مقاومتي بسيج سازندگي، بنا كرده است. او در اين باره مي‌گويد: «قرقاول در برابر سرما و گرما كاملا مقاوم است و به همين دليل نيازمند سالن براي نگهداري و وسايل سرمايشي و گرمايشي نيست و همين مساله يكي از عواملي است كه هزينه توليد را به شدت كاهش مي‌دهد. قرقاول را مي‌توان به راحتي و بدون هيچ مشكلي در محوطه اي كه به وسيله تور محصور شده نگهداري كرد. فقط بايد توجه داشت كه قرقاول يك پرنده پروازي است و حتما محوطه بايد به وسيله تور مسقف شود. قرقاول‌ها سر و صدا هم ندارند و به راحتي در منزل نگهداري مي‌شوند.»

او در پاسخ به اين سوال كه با پايان فصل ۳ ماهه تخم‌گذاري و دريافت سود ۲۰ ميليون توماني حاصل از فروش تخم قرقاول در ساير ايام سال چگونه از قرقاول‌ها درآمدزايي مي‌كند، خاطرنشان مي‌كند: «با پايان فصل تخم‌گذاري مشغول به پرورش جوجه‌هاي يك روزه مي‌شويم و هر جفت قرقاول مولد را ۱۵۰ هزار تومان به فروش مي‌رسانيم كه سود بسيار بالايي دارد. كار فروش اخم قرقاول و قرقاول‌هاي مولد را كاملا به صورت اينترنتي انجام مي‌دهيم، از طريق وب‌سايت سفارش مي‌گيريم و به سراسر كشور مي‌فرستيم.»

اين فعال اقتصادي، مي‌افزايد: «در حال حاضر تقاضا براي مصرف تخم و گوشت بلدرچين رو به سرعت رو به افزايش است. گوشت قرقاول در عين لذيذ بون كمترين ميزان چربي و بالاترين خواص را داراست و به همين دليل توسط پزشكان به بيماران توصيه مي‌شود. گوشت قرقاول بهترين جايگزين براي گوشت مرغ است و روز به روز جايش را در سفره مردم باز مي‌كند. با برنامه ريزي صورت گرفته و با توجه به تجربه‌اي كه در اختيار داريم به زودي تعداد قرقاول‌هايمان را به ۵۰۰ عدد مي‌رسانيم و پيش‌بيني مي‌كنيم فقط از محل فروش تخم‌هاي اين ۵۰۰ بلدرچين در سه ماهه اول سال ۱۰۰ ميليون تومان درآمد داشته باشيم.»

انتهای پیام/ 

  دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تازه ها

  با 150 عدد قرقاول ظرف سه ماه 20 ميليون درآمد كسب كنيد | بسیج سازندگی

  خطا

  The website encountered an unexpected error. Please try again later.

  Uncaught exception thrown in shutdown function.

  PDOException: SQLSTATE[HY000]: General error: 2006 MySQL server has gone away: DELETE FROM {semaphore} WHERE (value = :db_condition_placeholder_0) ; Array ( [:db_condition_placeholder_0] => 3937874735d5b3880b07030.64015619 ) in lock_release_all() (line 269 of /home/sazandeg/public_html/includes/lock.inc).