شناسه خبر :۵۸۹۳

کشت گل محمدی ثبت جهانی می شود

رئیس هیات مدیره اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی کشور گفت: تلاش‌ها برای ثبت جهانی کشت (زراعت) گل محمدی در جریان است که این مهم ایران را به عنوان نخستین بنیان کشت این محصول معرفی و تثبیت خواهد.
نسخه مناسب چاپ

رئیس هیات مدیره اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی کشور گفت: تلاش‌ها برای ثبت جهانی کشت (زراعت) گل محمدی در جریان است که این مهم ایران را به عنوان نخستین بنیان کشت این محصول معرفی و تثبیت خواهد کرد. 

محمدباقر رضایی در همایش بین‌المللی گل محمدی در پژوهشکده اسانس‌های طبیعی قمصر افزود: پس از تکمیل فرآیند جمع‌آوری اطلاعات ثبت این گل زراعی ایرانی ازسوی وزارت جهاد کشاورزی، این اطلاعات برای ارزیابی و اعزام کارشناسان سازمان ملل توسط وزارت امورخارجه در اختیار آنها قرار می‌گیرد. 

وی بیان کرد: همه مدیریت‌های جهاد کشاورزی در سراسر کشور اطلاعات استان و شهرستان‌های تابعه را که به تفصیل نشان می‌دهد کدام استان، شهرستان و روستا نخستین کشت گل محمدی را داشته، باید جمع‌آوری و مستندسازی کنند. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی کشور همچنین از چاپ مجله علمی پژوهشی گل محمدی (Rosa damascene) به زبان انگلیسی خبر داد. 

وی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی گیاهان دارویی در تهران اضافه کرد: ثبت شرکت‌های نوپا (startup) گیاهان دارویی به ویژه گل محمدی در این دبیرخانه انجام می‌شود و اولویت نخست مکانیزاسیون کشت گل محمدی و سپس تجارت اسانس استاندارد می‌باشد. 

رضایی شرایط گیاهان دارویی کشور را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: علت این است که کشت گونه‌های گیاهان دارویی اصلی مانند آویشن، زیره، بابونه و نعناع در کشور تازه آغاز شده است. 

وی عنوان کرد: کمبود زمین‌های کشاورزی قابل رویش ارگانیک (کشت سالم) در کشور از دیگر مشکلات فعالیت‌های مرتبط با کشت گیاهان دارویی در کشور است که تمهید آن باید جزو اولویت‌ها قرار بگیرد. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه انجمن‌های گیاهان دارویی با اشاره به قطب بندی استان‌ها برای کشت گیاهان دارویی افزود: با این اقدام هر یک یا چند استان متولی کشت یک محصول می‌شود تا در نهایت بتوانیم ۱۰ گونه گیاهی شاخص و استاندارد را برای فرآوری و تجارت داشته باشیم. 

دبیر علمی همایش بین‌المللی گل محمدی نیز گفت: ۵۰ مقاله علمی از پژوهشگران سراسر کشور در قالب سخنرانی، پوستر و کارگاه آموزشی در این همایش ارائه شده و آخرین دستاوردهای علمی و فعالیت‌های مرتبط با گل محمدی به نمایش درخواهد آمد. سعید معصوم، هدف از برگزاری این همایش را ارائه تجربیات علمی پژوهشگران، استفاده از فناوری‌های نوین برای رونق هر چه بیشتر صنعت اسانس گل محمدی، معرفی این محصول به جهان و احیای این صنعت بومی با ارائه راهکارهای علمی و آخرین دستاوردها عنوان کرد.وی عنوان کرد: به‌رغم تلاش کشاورزان برای تولید گل محمدی، این محصول با بهایی بسیار ارزان به سایر کشورها صادر می‌شود که باید محصول با فراوری مناسب و بهایی منطقی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

 

انتهای پیام/ 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها