شناسه خبر :۵۷۷۷

نسخه متفاوت گروه جهادی راسخون برای «کوی طاهر» اهواز

گروه جهادی راسخون برگی جدید در خدمت جهادی رو کرده است . اینکه در راه خدمت جهادی شاید بد نباشد از این شاخه به آن شاخه نپرید و در منطقه محروم آنقدر ماند تا مشکلات حل شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج سازندگی، «پوریا اشتری»، مسئول گروه جهادی راسخون جوانی خوش فکر است که دوست دارد به اندازه همت گروهشان مردم را برای کار جهادی بسیج کند، او می‌گوید: «در مناطق محروم و دورافتاده پاسخگوی مستقیم بسیاری از کم و کاستی‌ها باید مسئولان باشند. نیازهای عمرانی، فرهنگی و درمانی این مناطق گاه چنان جدی وعمیق هستند که بودجه کم یک گروه جهادی آنچنان که باید، نمی‌تواند تمام این مشکلات را رفع کند. با این حال اما به نظرمان گروه‌های جهادی توان ویژه‌ای در زمینه انجام کارهای فرهنگی دارند. برنامه‌ریزی فرهنگی برای خدمت‌رسانیِ بیشتر و بهتر به مناطق محروم، لازم و ملزوم کار جهادی است. این هم ممکن نمی‌شود مگر زمانی که مردم به کمک ما بیایند. این تصویر و تصور که کار جهادی فقط مخصوص و منحصر به بسیج و بسیجی است، درست نیست. هدف اصلی ما این بود که کار را به مردم بسپاریم.»

این گروه جوان برای جذب نیروهای مردمی کارهای جالبی هم انجام داده است، اشتری می‌گوید: «از احترام به سلیقه‌های فکری مردم هم غافل نبودیم. اگر کسی علاقه داشت با ما همکاری کند لزوماً نباید به پایگاه بسیج مراجعه می‌کرد. گروه ما با ۲۲ عضو؛ ۱۲ خانم و ۱۰ آقا کار خودش را آغاز کرده بود. با همکاری این دوستان زمینه همکاری را از ۳ طریق برپایی غرفه‌های شهری، توزیع فرم اینترنتی به نشان الکترونیک گروه جهادی همچنین ثبت‌نام و اطلاع‌رسانی از طریق سامانه پیامکی برای علاقمندان فراهم کردیم. به این ترتیب علاقمندان به شرکت در اردوهای جهادی برای خدمت‌رسانی به مناطق محروم ثبت‌نام شدند. مهارت و توانایی‌هایشان را اعلام کردند و اینکه دوست دارند در چه زمینه‌هایی فعالیت داشته باشند. حالا گروه ما متشکل از ۱۰۰ آقا و ۱۵۰ خانم است.»

یکی از نکات جالب دیگری که «راسخونی»ها به آن توجه داشته‌اند این است که برای اینکه کار ریشه‌ای و ماندگار انجام شود باید حضور گروه جهادی در منطقه محروم مستمر باشد. مسئول این گروه می‌گوید: «ما حدود ۹ ماه است  که در یکی از مناطق آسیب‌دیده اهواز ساکن شده‌ایم تا مشکلات مردم را دقیق شناسایی، به صورت جدی پیگیری و رفع کنیم. همچنین به نیابتشان از مسئولان مطالبه‌گری کنیم.» تعبیر جالبی دارد برای مقایسه اقدامات گذرا و مقطعی با اقدامات مستمر و ماندگار: «دوست داریم مثل یک طبیب خوب زخم بیمار را درمان کنیم و مرهم بگذاریم نه اینکه فقط با یک چسب زخم، پانسمانی موقت روی زخم بگذاریم.»

به استناد اطلاعات اعضای این گروه جهادی از ۶۰۰ خانوار این محله فقط ۱۰۰ خانوار زندگی معمولی‌تری دارند. الباقی زندگی سختی دارند. با درآمدی اندک یا بیکاری و فقر روزگارشان می‌گذرد.اینجا چرخ کار، خوب نمی‌چرخد. مردان خانواده‌های کوی طاهر یا بیکارند یا در پمپ بنزین‌های اطراف کارگر. یا دستفروش‌اند و کنار خیابان یخمک، تخمه و تنقلاتی که ارزان باشد و وسعشان برای تهیه آن برسد، می‌فروشند. ۲، ۳ نفر اوضاعی بهتر دارند. مثلاً یکی کارمند اورژانس است و دیگری کارمند. این اطلاعات را ثبت کردیم تا در برنامه‌ریزی‌های بعدی به آن توجه داشته باشیم. کوی طاهر به شدت به کارآفرینی و حضور کارآفرینان برای اشتغالزایی نیاز دارد. درآمد خانوار که بهتر باشد بسیاری از مشکلات به خودی خود رفع می‌شود.

شاید مشکلات کوی طاهر را بتوان در ۳ برهه مختلف بررسی کرد. مشکلاتی که بی‌آنکه حل شوند از زمانی به زمان دیگر جابه‌جا شده‌اند. مسئول گروه جهادی راسخون می‌گوید: «این محدوده در دوره پهلوی دوم، محله‌ای برای بزهکاری بود و بسیار بدنام. بعد از انقلاب یکی از نهادها برای ساماندهی این محدوده را در اختیار گرفت. با آغاز جنگ تحمیلی، مهاجران و جنگ‌زدگان «سوسنگرد» و «شادگان» در این منطقه مستقر شدند. زمین‌های این محدوده سند ندارد و بدون سند معامله می‌شود. مدتی است این زمین‌ها در اختیار کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار گرفته اما برای اعطای اسناد یا مشخص‌کردن وضع مالکیت ساکنان باید مجوز صادر شود. کوی طاهر به تعبیر من قطعه‌ای گمشده است. جزو محدوده شهرداری منطقه ۸ اهواز به حساب می‌آید اما بنابه شرایط مالکیت املاک که گفتم، خدمات‌رسانی به آن شرایط متفاوت‌تری دارد.»

اشتری می‌گوید: «مردمِ کوی طاهر به دلیل فضای نامناسب پیرامونی محل سکونت و سبک زندگی‌ای که دارند، متاسفانه نیازهای بسیاری در حوزه بهداشت و درمان دارند. بارها بیمارانی را دیده‌ایم که یا پول مراجعه به پزشک ندارند یا قبلاً ویزیت شده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند داروهایشان را تهیه و مصرف کنند. با تعاملی که با برخی نهادهای مرتبط داشتیم سعی کردیم خدمات پزشکی ما شامل هر دو باشد هم ویزیت رایگان هم نسخه رایگان تا نسخه‌ای در دست بیمار نیازمند نماند.»

اشتری مسئول گروه جهادی راسخون می‌گوید: «در برخی مناطق محروم اهواز گروهک‌های وهابی برای جدا کردن جوانان از دین و اهل بیت(ع) تلاش می‌کنند. در کوی طاهر اما این گروهک‌ها فعالیت نمی‌کنند چون ارادت پیر و جوان به خاندان عصمت و طهارت (ع) راه نفوذ را بر آنان بسته است. با توجه به مشکلات مختلفی که مردم در کوی طاهر به آن دچارند و به نظر می‌رسد نهادها برای رفع این مشکلات آنچنان که باید عمل نکرده‌اند، گروهک جدایی‌طلب «الاحواز» شیطنت‌هاو تبلیغاتی دارد. دشمن همیشه دست روی زخم‌ها می‌گذارد.  برای مثال روی تیرهای برق محله کوی طاهر لوگوی خود را با اسپری حک می‌کنند. سعی‌شان بر این است که نیست‌ها و کاست‌ها را مدام به مردم یادآوری و آن‌ها را دلسرد کنند. البته مردم کوی طاهر هوشیارند با این حال همین اقدامات این گروهک‌ها ما را به ماندن و خدمت بیشتر در این محدوده مصمم‌تر می‌کند. ارتباط مردم هم هر روز با ما بهتر می‌شود شکرخدا. با این حال این نکته‌ای است که مسئولان باید نسبت به آن حساس باشند.» این گروه جهادی شعارهای جالبی دارند که ظرفیت خوبی برای ضرب المثل شدن دارد مانند این جمله که: «اگر قرار است کسی را توانمندسازی کنی باید توانمندی را از خودت شروع کنی.» این جمله ای است که در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی جهادی مدام به داوطلبان و علاقمندان به کار جهادی آموزش داده می‌شود. اشتری می‌گوید: «دوره‌های آموزشی ما نام‌ها و عناوین مختلفی دارد. برای مثال «طریق الحسین(ع)» و ... اعضای گروه باید یکی، ۲روز در محله باشند تا با بافت و فرهنگ مردم آشنا شوند. همچنین یا باید متخصص باشند یا اگر علاقمند هستند، آموزش‌های لازم را ببینند. این موضوع برای انجام کارهای عمرانی و فرهنگی خیلی مهم است. باید کار ماندگار و مؤثر باشد نه گذرا یا خدای نکرده کم کیفیت. این به اخلاق و مرام جهادی نزدیک‌تر است.»

انتهای پیام/خبرگزاری فارس

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها