شناسه خبر :۵۷۱۱

آشنایی با کارآفرینی که نیازقارچ خوراکی ۳ استان را تامین می کند

کارآفرین جوان شهرکردی در کارگاه کوچک تولیدی سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌ای تولید و نیاز بازار استان‌های هرمزگان، یزد و کرمان را تأمین می‌کند.
نسخه مناسب چاپ

توجه به تولیدات داخلی، استفاده از نیروی کار و سرمایه داخلی، اتکا بر اقتصاد "دانایی‌محور"، توجه خاص به تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی، مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی‌اند.

در اقتصاد مقاومتی، جهت‌گیری سیاست‌های تجاری به کشورهای همسایه معطوف است و به فعالیت‌های اقتصادی همچون جهاد باید نگریست و اصلاح الگوی مصرف و حرکت به‌سوی مصرف بهینه مد نظر است و توجه زیادی به تحقیقات کاربردی می‌شود.

حال با توجه به شرایط و امکانات بومی در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌‌های هر منطقه در رشد اقتصادی از ملزومات اقتصاد مقاومتی است و رهبر معظم انقلاب اسلامی این مهم را هدف ابلاغ سیاست‌‌های کلی اصل ۴۴ در سال‌های اخیر دانستند و بر آن تاکید دارند.

بهادر هاشمی، فعال اقتصادی شهرکردی در پرورش قارچ است که توانسته است با فعالیت ۷ساله خود کارگاه کوچکی که ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌‌ای را دارد را با ۲۰ میلیون تومان سرمایه توسعه بخشد.

هاشمی که از جوانی فعالیت تولیدی خود را آغاز کرده است هیچگاه چشم به درآمدهای فوری نداشته است و موفقیت خود را در عرصه تولید اقتصادی به اثبات رسانده است و توانسته زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۷ نفر دیگر را فراهم کند.

در حال حاضر سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌‌ای در کارگاه‌‌های پرورشی این کارآفرین موفق تولید می‌‌شود و محصول این کارگاه در استان‌های بندعباس، یزد و کرمان عرضه می‌شود.

اما در بازار امروز بی‌ثباتی بازار دامن کارگاه‌‌های تولیدی قارچ را گرفته است و عدم تعادل در افزایش مواد اولیه و فروش قارچ بسیاری از کارگاه‌‌های پرورش قارچ این شهرستان را تا مرز تعطیلی پیش برده است.

این  جوان کارآفرین می‌گوید: قیمت کمپوست در بازار امروز بالا رفته و کمپوستی که قبلا کیلویی ۵۰۰ خریداری می‌کردیم امروز باید هر کیلو ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان خریداری کنیم، آب و برق و هزینه کارگر متناسب با قیمت قارچ نیست و این امر بسیاری از تولیدکنندگان را از ادامه فعالیت باز داشته است، حتی خودم یکی از سالن‌هایم را خالی گذاشته‌ام و باز هم از لحاظ اقتصادی وضعیت بازار مشکل‌ زا است.

 انتهای پیام/  تسنیم

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها