نماینده موقت فائو در ایران:
شناسه خبر :۴۷۶

اشتغال زنان روستایی به کاهش فقر و امنیت غذایی کمک می‌کند

نماینده موقت فائو در ایران گفت: ۴۳ درصد از تأمین غذا در کشورهای در حال توسعه بر عهده زنان روستایی است و تحقیقات نشان داده زنانی که درآمد دارند، آن را صرف امنیت غذایی، لباس، آموزش و بهداشت کودکان خود می‌کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری فارس، استرکیش لاروش امروز در نخستین همایش کارآفرینی زنان روستایی و عشایر در توسعه پایدار که همزمان با روز جهانی زنان روستایی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: زنان و ساکنان مناطق روستایی به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرند، در حالی که یک چهارم از جمعیت جهان را این قشر تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای در حال توسعه زنان روستایی نقش مهمی را ایفا می‌کنند، خاطرنشان کرد: تقریباً ۴۳ درصد از تأمین غذا در این کشورها بر عهده زنان روستایی است، از این رو نقش آنها را نمی‌توان نادیده گرفت. همچنین با توجه به اینکه ۷۶ درصد از قشر فقیر جهان در منطقه روستایی زندگی می‌کنند، فعالیت زنان می‌تواند به توانمندسازی، کاهش فقر و امنیت غذایی کمک کند.

نماینده موقت فائو در ایران با توجه به اهمیت نقش زنان روستایی، اظهار داشت: فائو هر سال در تمام جهان ۱۵ اکتبر را به عنوان روز بین‌المللی زنان روستایی برگزار می‌کند و این فرصت مناسبی در اختیار ما قرار می‌دهد که بیشتر به مشکلات این قشر توجه کنیم، همان‌طور که در ایران امروزه زنان روستایی در تولید غذا، محصولات کشاورزی، شیلات، پرورش دام و به ویژه طیور نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی به ذکر مثالی از حضور زنان روستایی ایران در پروژه‌های مؤثر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: از سال ۲۰۱۱ پروژه‌های احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته تحت فرسایش باد و خاک شور با کمک سازمان جنگل‌ها و مراتع در استان‌های خراسان جنوبی و کرمان و همچنین کمک و حضور مؤثر زنان روستایی این منطقه در حال اجراست.

لاروش همچنین به نقش کلیدی زنان روستایی در بخش زراعت و کشاورزی پرداخت و افزود: بعضی از زنان در روستاها به عنوان سرپرست خانوار فعالیت می‌کنند اما علیرغم نقش حیاتی آنها در نقاط مختلف جهان دسترسی آنها به خدمات ترویجی، تأمین اجتماعی، زمین کشاورزی و اطلاعات و فناوری‌ نوین بسیار محدود است تا جایی که برخی از این زنان با دستمزد پایین‌تر از مردان و حتی به طور رایگان در زمین‌های کشاورزی خانوادگی فعالیت می‌کنند.

به گفته نماینده موقت فائو در ایران، تحقیقات بسیاری نشان داده است که هر گاه زنان روستایی درآمدزایی داشته‌اند درآمد خود را نسبت به مردان بیشتر صرف تأمین غذا، بهداشت، لباس و آموزش کودکان خود می‌کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به دسترسی زنان روستایی به منابعی مانند زمین، وام و منابع تولید بهره‌وری خود را افزایش دهند تا با فروش آن در راستای توانمندسازی و مبارزه با فقر پیش بروند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها