در گفت‌و‌گو با کارآفرینان استان اعلام شد
شناسه خبر :۴۵۴۳

به جای شعار عمل کنید

در کشوری که نرخ‌های بیکاری سرسام‌آور است و روز به روز هم با تعدیل نیروها بر تعداد بیکاران کشور افزوده می‌شود باید فکری به حال آن کنیم تا روزی نرسد که برای یکایک‌مان یادآور روزهای سهل انگاری باشد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی همدان به نقل از نافع،طبق بیانات رهبری امسال، سال حمایت از کالای ایرانی است و هدف از انتخاب این شعار اين است تا شاید بتوان با ضمیمه کردن این شعار در ذهن افراد، حداقل قدمی را به سوی حمایت از تولید کشورمان برداریم.

همه تولیدکنندگان و کارآفرینان باید در  نظر داشته باشند که همه اینها منوط به شرط استاندارد بودن محصولات، کیفیت بالای تولیدات و قیمت‌گذاری مناسب محصولات بر اساس کیفیت خواهد بود.

سوم اردیبهشت ماه را شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز ملی کار آفرینی اعلام کرده است به همین منظور به سراغ برخی از کارآفرینان استان رفتیم و درباره مشکلات و راهکارهاي پيش‌رو گفت‌وگو کرديم.

 

 حمایت‌ها ضعیف است

مهدی هاشمی مدیر عامل آزمایشگاه شیمی تجزیه راک

(تعداد شاغلان در شرکت:۱۲ نفر)

تنها راه رونق صنعت، حمایت از تولید داخل است که نیازمند آن؛ حمایت دولت است. باید خاطر نشان کنم که همت مردم در این راه بسیار قابل توجه است اگر که مردم در مسیر رونق و پیشرفت تلاش کنند تا از تولید داخل استفاده کنند و خریدی از کالاهای خارجی که مشابهش در ایران هست نداشته باشند. در حرفه ما مسئولان باید حمایت کنند تا نمونه‌های آزمایشگاهی از داخل استان به خارج از استان فرستاده نشود بلکه برای آزمایش به آزمایشگاه‌های استان سپرده شود؛ در این صورت باعث رونق شرکت ما و حمایت از اشتغال نیروهای کار می‌شود.

درباره شرایط اقتصادی کشور لازم به ذکر است که این شرایط برای تولیدکنندگان بسیار سخت و پرهزینه است و امیدواریم با تحقق شعار سال و اجرای صحیح اصول اقتصاد مقاومتی، شرایط بهتری داشته باشیم.

در این مسیر حمایت‌های دولت ضعیف است البته شاید این حمایت در دستور ضعیف نبوده باشد ولی در عمل بسیار ضعیف جلوه می‌کند.

 

  تبلیغات سوء موجب کاهش تولید است

عبدالمهدی شریف مديرعامل کارخانه صنایع غذایی شریف (خوراک آفرین)

(تعداد شاغلان در شرکت:۱۱۰-۱۰۰ نفر)

عامل پیشرفت صنایع کشور، فروش بیشتر محصولات است این فروش از رضایت خاطر مشتریان حاصل می‌شود و پیامد فروش بیشتر خود زمینه ساز اشتغال بیشتر است.

به طور کلی اگر فروش کم باشد باعث تعدیل نیروی کار می‌شود که برای شرکت ما در سال گذشته چنین شرایطی پیش آمد و ما حدود ۳۰ نفر را تعدیل نیرو کردیم ولی اگر فروش بیشتر باشد اشتغال نیز بیشتر خواهد شد.

 مشکلاتی در مسیر تولید محصولات ما وجود دارد که یکی از آنها تبلیغات سوء از سمت رسانه‌ها و فضای مجازی است که سبب کاهش تولید ما می‌شود و دوم اینکه برخی از افراد و کارمندان ادارات آگاهی کافی ندارند. شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که امیدی به آینده وجود ندارد مگر با برجام و اصلاح قیمت ارز؛که در این شرایط شاید بتوان سرمایه‌گذاران را از کشورهای دیگر به سمت کشور کشاند.متاسفانه در حال حاضر دولت شرکت‌های خصوصی را رها کرده است.

 تا سال ۶۸ دولت بی رویه مجوز صادر نمی‌کرد و مواد اولیه تعداد مشخصی کارخانه را که خود مجوز صادر کرده بود تامین می‌کرد و تعیین قیمت محصولات هم به عهده خود او بود. ولی از زمانی که دیگر دولت مجوزهای بی رویه صادر می‌کند حتی به تامین مواد اولیه هم اهمیتی نمی‌دهد.از دولت می‌خواهم تا تسهیلات با بهره پایین بیشتری به کارخانه‌ها اختصاص ‌دهد.

 

 جلب اعتماد مصرف‌کننده ایرانی با تولید کالای با کیفیت است

مسعود توتونچیان مديرعامل شرکت صنایع غذایی سحر

(تعداد شاغلان در شرکت:۹۰۰ نفر )

به نظر بنده در اهمیت شعار سال باید گفت جدا از مردم و مسئولان، که هر یک وظايفی در زمینه حمایت از کالای ایرانی دارند، بخش بزرگي از مسئولیت متوجه تولیدکنندگان است و وظايف آنان را در حوزه کیفیت بیشتر می‌کند. تولیدکنندگان کالای ایرانی موظفند که با تولید کالای با کیفیت اعتماد مصرف کننده ایرانی را جلب کرده و او را به استفاده از محصولات ساخت ایران ترغیب کنند.

 بی‌شک مردم ما آنقدر آگاهی دارند که در تشخیص کالای با کیفیت به ظواهر بسنده نکرده و در صورت وجود کیفیت، کالای ایرانی را به کالای خارجی ترجیح دهند. این بخش حمایتی مصرف کننده ایرانی از کالای ایرانی است. اگر ایرانی کالای ایرانی بخرد و از محصول ساخت ایران حمایت کند؛ تولید کننده نیز در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده، اقدام به افزایش کیفیت محصولات تولید خود می‌کند. در این معادله دو سویه حمایت هر بخش از بخشی دیگر به توسعه و تقویت این ارتباط خواهد انجامید.

تولید کننده ایرانی با تضمین کیفیت کالای خود در واقع فروش آن را تضمین کرده است. رعایت و تضمین کیفیت ضامن توسعه فروش و بازار بوده و به تبع آن با توسعه فروش و گسترش بازار مصرف؛ رونق اشتغال، رونق اقتصاد و تولید ثروت و بالا رفتن کیفیت زندگی تمام اقشار جامعه فراهم خواهد آمد.

اشتغال فراگیر جز از رهگذار توسعه تولید کیفیت محور، فراهم نخواهد شد و اشتغال؛ ضامن محو شدن آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری و سلامت روانی و جسمی تک تک افراد جامعه خواهد بود. برای تحقق این اهداف و برآورده شدن این مهم واحدهای صنعتی نیاز به زیرساخت های لازم در این زمینه دارند. این زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله ماشین‌آلات، مواد اولیه و نیز زیر ساخت‌های حمایتی است. حمایتی که به مسئولین برمی‌گردد در این حوزه است. مسئولین اگر در قالب قانون بهبود فضای کسب‌وکار، اقدام به مقررات‌زدایی کرده و موانع فراوان موجود را از سر راه بخش تولید بردارند، تولیدکنندگان نیز به جای گرفتار شدن در بوروکراسی مقررات اداری به دغدغه اصلی خود که بحث کیفیت است، خواهند پرداخت.

در همین خصوص مسئولیت واحد تولیدی مثل سحر جهت تقویت واحد صدای مشتری و شنیدن حرف مشتریان و نیز تقویت بخش کنترل کیفیت در مراجعه مستمر به مواردی که مشتریان از آن شکایت داشته‌اند، بیشتر از گذشته و سنگین‌تر خواهد بود.

مسايل و مشکلات بخش تولید شامل مقررات‌زدایی و اهتمام در اجرا شدن قانون بهبود فضای کسب‌وکار است. فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم برای تولید به صرفه و اقتصادی، که شامل بهبود زیرساخت‌های فنی (بهبود ماشین آلات) و زیرساخت‌های تهیه مواد اولیه است. همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های حمایتی تا حدود زیادی مشکلات بخش تولید را مرتفع مي‌کند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها