شناسه خبر :۴۵۱

يك توليد كننده كود ورمي كمپوست: وزارت جهاد كشاورزي رسما حامي كود شيميايي است!

استفاده كشاورزان از كودهاي شيمايي موجب آسيب جدي زمين هاي زراعي شده است. همچنين يكي از مهمترين عوامل گسترش شديد سرطان استفاده از كود شيميايي در كشاورزي است. اين در حالي است كه فقط با ۳ سال استفاده از كود ورمي كمپوست، زمين مجددا تقويت و احيا مي شود و به حالت گذشته اش باز مي گردد.
نسخه مناسب چاپ

ورمي كمپوست نوعي كود طبيعي حاصل از فعاليت بيولوژيكي نوعي كرم خاكي با نام علمي EiseniaFoetidaاست. اين جانور با تغذيه از موادآلي موجود در طبيعت، آن را به كود آلي مغذي تبديل مي كند به گونه اي كه در حال حاضر اين كود به عنوان يكي از غني ترين كودهاي آلي بيولوژيك، شناخته شده در دنيا است. كاربرد ورمي كمپوست در خواص فيزيكي، شيميايي و بيولوژيكي خاك تأثير بسزايي دارد. اين كود اصلاح كننده خصوصيات فيزيكي و شيميايي و بيولوژيكي خاك بوده و علاوه بر وزن مخصوص كم، فاقد هرگونه بو، ميكروارگانيسم هاي پاتوژن، باكتري هاي غير هوازي، قارچ ها و علف هاي هرز مي باشد. ورمي كمپوست علاوه بر قابليت جذب آب با حجم بالا، شرايط مناسب جهت دانه بندي و قدرت نگه داري مواد غذايي مورد نياز گياهان را فراهم مي كند. ورمي كمپوست حاوي عناصر غذايي بسيار غني به ويژه ازت بوده كه به تدريج آن ها را در اختيار گياه قرار مي دهد. به طور خلاصه ورمي كمپوست نوعي كود سبز است كه از مواد زايد آلي به كمك ارگانيسم هاي مفيد تهيه مي شود كه داراي عناصر مغذي لازم و كافي براي توليد محصول مناسب و سالم است.

آقاي محمد زماني، يكي از توليد كنندگان كود ورمي كمپوست در زنجان است كه خبرنگار پايگاه اطلاع رساني بسيج سازندگي با او در باره مشكلات توليد اين محصول مهم و با ارزش به گفت و گو نشسته است.

وي درباره آغاز به كارش در توليد كود ورمي كمپوست مي گويد: "توليد كود را از سال ۹۰ آغاز كردم. پيش از آن يكي از دوستانم درباره مزاياي اين محصول، سودآوري و بازار مناسبش اطلاعات مفيدي به من داده بود. من در رشته دامپزشكي تحصيل كرده ام و مدتي را در ادارات دولتي در زمينه واكسيناسيون دام مشغول به كار بودم اما به پشت ميز نشيني علاقه نداشتم. بازار ورمي كمپوست تا اواخر سال ۹۳ رونق قابل قبولي داشت اما از ابتداي سال ۹۴ افت شديد و عجيبي پيدا كرده است."

زماني درباره اهميت توليد كود ورمي كمپوست مي گويد: "استفاده كشاورزان از كودهاي شيمايي موجب آسيب جدي زمين هاي زراعي شده است. همچنين يكي از مهمترين عوامل گسترش شديد سرطان استفاده از كود شيميايي در كشاورزي است. اين در حالي است كه فقط با ۳ سال استفاده از كود ورمي كمپوست، زمين مجددا تقويت و احيا مي شود و به حالت گذشته اش باز مي گردد. مهمترين مزيت ورمي كمپوست ارگانيك بودن آن است، استفاده از اين كود باعث افزايش قابل ملاحظه محصولات كشاورزي مي شود و كيفيت آن ها را به صورت كاملا محسوسي ارتقاء مي دهد، من خواستم نقش كوچكي در سلامت هموطنانمان ايفا و به كشاورزي كشور كمك كنم."

وي درباره مشكلات پيش روي توليد كنندگان كود ورمي كمپوست مي گويد: "متقاعد كردن كشاورزان براي خريد و استفاده از اين كود كمي سخت است چون بايد حجم بالايي بخرند و متحمل هزينه شوند، مثلا براي يك هكتار، كشاورزان ۱۰۰ كيلو كود شيمايي مصرف مي كنند اما براي همين مقدار زمين حداقل بايد ۳ تن ورمي كمپوست تهيه كنند. در عوض محصول توليدي افزايش مي يابد و بعد از ۳ سال زمين بي نياز از هر نوع كودي مي شود اما اين مساله براي كشاورزان جا نيفتاده است. از همه تاسف بارتر اين است كه جهاد كشاورزي استان زنجان اساسا اعتقادي به كود ورمي كمپوست ندارد و صراحتا مي گويد اصلا به درد نمي خورد! اين در حالي است كه ورمي كمپوست در اروپا و آمريكا به عنوان بهترين كود طبيعي شناخته و مورد مصرف قرار مي گيرد. زماني كه براي كسب مجوز توليد كود به وزارت جهاد كشاورزي مراجعه كردم، مسئولان مرتب مي گفتند كه اين كار به صرفه نيست، رهايش كن و فقط ۲-۳ سال دوام خواهي آورد! شخص رئيس جهاد كشورزي استان به من گفت ورمي كمپوست به هيچ دردي نمي خورد! اين بدين معني است كه وزارت جهاد كشاورزي رسما از كود شيميايي حمايت مي كند! وقتي خود وزارت جهاد كشاورزي اين حرف را مي زند، چه توقعي از كشاورز مي شود داشت؟"

آقاي زماني درباره تاثير استفاده از اين كود بر محصول توليدي به مثالي عيني اشاره مي كند و مي گويد: "سال گذشته ۵ تن كود ورمي كمپوست فروختم به يك كشاورز. او يك و نيم هكتار سيب زميني كاشت. اگر كود شيمايي به كار مي برد به ازاي هر يك بذر، ۳۰ سيب زميني بدست مي آورد اما با استفاده از ورمي كمپوست به ازاي هر يك بذر، ۵۵ سيب زميني به عمل آورد. نكته جالب توجه اينكه همه سيب زميني ها يك اندازه بودند و طعمي فوق العاده داشتند. اين در حالي است كه كود شيمايي باعث بزرگ و كوچك شدن محصول و تغيير طعم آن مي شود."

وي ادامه مي دهد: "هم اكنون در يك سالن ۲۰۰ متري، سالانه ۵۰ تن كود توليد مي كنيم كه سود خالص آن سال گذشته بالغ بر ۳۰ ميليون تومان شد. در حال حاضر مهمترين مشكل توليد كنندگان ورمي كمپوست، ضعف بازاريابي است. سال گذشته در اين بخش براي ۵ نفر اشتغال زايي كردم و ۱۰ ميليون تومان از بسيج سازندگي وام گرفتم كه بسيار به كارم آمد زيرا براي كرم ها جعبه خريدم تا در زمستان با مشكل مواجه نشويم، بسيج سازندگي هر از چندي به ما سر مي زند و مشاوره كارشناسي مي دهد، قول هايي هم به ما داده اند كه در بازاريابي كمكمان كنند."

آقاي زماني علاوه توليد كود ورمي كمپوست، به كار پرورش ماهي و دامداري نيز مي شغول است. او مي گويد: "قصد داشتم به صورت جدي وارد كار گاوداري شوم اما مشكلات زياد بود، بانك مي گويد ۳۰۰ ميليون وام مي دهيم و ۲ سال فرصت تنفس داري، پس از آن در عرض ۵ سال بايد ۷۵۰ ميليون تومان به بانك برگرداني! اما اين غير ممكن است. با اين وجود اقدام به خريد ۱۰ راس گاو شيرده كرده ام و شيرشان را به شركت پگاه مي فروشم. همچنين ۳ استخر پرورش ماهي قزل آلا داريم و سال گذشته ۵ تن ماهي توليد كرديم و اگر به خاطر يك اشتباه تلفات نمي داديم، تا سقف ۳۵ ميليون تومان از پرورش ماهي سود مي كرديم كه نصف اين رقم محقق شد."

وي در پايان مي گويد: "مسئولان جهاد كشاورزي از نزديك مشكلات ما را مي بينند و هيچ كس نمي تواند بگويد آن ها از موانع بي خبرند، اما هيچ عزمي در استان زنجان براي حمايت از كشاورزان وجود ندارد. ما فقط مي خواهيم براي مردم و كشورمان محصول با كيفيت توليد كنيم، آيا كار بدي انجام مي دهيم؟!"

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها