شناسه خبر :۴۲۵

ماجراي ۷ زن روستايي كه ۳۵ شغل ايجاد كردند / حمايت از تعاون؛ شرط تحقق اقتصاد سالم و قرآني

مديرعامل يك تعاوني موفق روستايي مي گويد: "در تاكيد قرآن كريم بر امر تعاون و همكاري، حكمتي متعالي نهفته است. ما بركت تعاون را با همه وجود در كارمان احساس كرديم. فقط ۷ زن روستايي گرد هم آمدند و دست در دست هم گذاشتند و در نتيجه تعاون آن ها ۳۵ شغل در روستاي ما ايجاد شد. براي اينكه اقتصادي سالم و قرآني داشته باشيم، بايد بخش تعاون و به خصوص تعاون روستايي را جدي بگيريم."
نسخه مناسب چاپ

بخش تعاون از جايگاهي رفيع در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران برخوردار است. اين مساله برآمده از تاكيد ويژه اسلام و قرآن كريم بر اهميت تعاون و همكاري مسلمين در امور گوناگون از جمله كار و فعاليت اقتصادي است. تعاوني هاي روستايي در اقتصاد كشاورزي نقشي مهم و انكار ناپذير دارند. از جمله اهداف تشكيل تعاوني‌هاي روستايي تجميع سرمايه‌ها، تامين نهاده‌هاي مشترك كشاورزي به صورت عمده و استفاده از تخفيف در خريد آن و هماهنگي و هم افزايي در بازاريابي و فروش محصولات كشاورزي است به طوري كه بيشترين سود به كشاورزان كه زحمت اصلي توليد محصول را برعهده دارند برسد. بر اين اساس رشد و گسترش تعاوني هاي روستايي نقشي بسيار مهم در اشتغالزايي روستايي و ارتقاء معيشت روستائيان دارد. 

 

خانم اكرم آرزومندي، مديرعامل يك تعاوني موفق روستايي است كه در حوزه هايي چون كشت گياهان دارويي، توليد قارچ، كشت زعفران، توليد انواع ترشيجات و صنايع تبديلي مشغول فعاليت است. اكرم آرزومندي در عين حال مسئول يك گروه جهادي تخصصي در زمينه اشتغالزايي است. او با برگزاري اردوي جهادي در روستاهاي شهرستان كميجان به توانمندسازي زنان روستايي در زمينه خوداشتغالي اهتمام مي ورزد. 

 

توزيع نشاء گياهان دارويي در ميان زنان روستا و خريد محصول نهايي

اكرم آرزومندي در گفت و گو با خبرنگار ما درباره چگونگي رسيدن به ايده تشكيل تعاوني روستايي، مي گويد: "حدود ۷ سال قبل دوره هاي آموزشي خلاقيت، نوآوري، كارآفريني و بازاريابي را گذراندم كه بسيار مفيد بود. در اين دوره ها آموختم كه چگونه بايد يك چرخه اقتصادي را از توليد تا بازاريابي اداره كرد. زنان روستاي ما با وجود برخورداري از مهارت كشاورزي و در اختيار داشتن زمين و آب از درآمدزايي ناتوان بودند. در نتيجه تصميم گرفتم با همكاري ۶ بانوي ديگر از طريق تاسيس يك تعاوني روستايي از ظرفيت هاي بانوان روستايي براي درآمدزايي و ايجاد شغل استفاده كنم."

 

وي مي افزايد: "اقليم كميجان براي پرورش برخي از گياهان دارويي شرايط مناسبي دارد، ما گياهان دارويي كه نياز كمتري به آب داشتند را براي پرورش انتخاب كرديم، ۷ سال است كه نشاء گياهان دارويي را در اختيار زنان روستايي قرار مي دهيم، زنان روستايي در زمين هايشان اين گياهان را پرورش مي دهند و تعاوني محصول نهايي را دوباره از آن ها مي خرد. آويشن، نعنا، مريم گلي، گل گاو زبان، سير، بادرنج و ساير گياهان دارويي برخلاف اراك، در قم بازار خوبي دارد و خانم هاي روستايي از سود حاصله راضي هستند."

 

راه اندازي ۲۴ كارگاه توليد قارچ 

پرورش قارچ يكي ديگر از عرصه هاي فعاليت اكرم آرزومندي است. او در اين باره خاطرنشان مي كند: "چند سالي مي شود كه دو سالن توليد قارچ دكمه اي را به همراه خانم هاي روستايي اداره مي كنيم. حاشيه سود توليد قارچ در منطقه ما نزديك به ۳۰ درصد است. موفقيت كارگاه توليد قارچ ما باعث شد خيلي ها در كميجان براي پرورش قارچ ترغيب شوند. در نتيجه ۲۴ كارگاه توليد قارچ در كميجان به راه افتاد كه هدايت، آموزش و مشاوره تاسيس همه آن ها بر عهده من بود."

 

اكرم آرزومندي درباره كشت زعفران، تصريح مي كند: "كشت زعفران در كميجان اولين بار توسط اينجانب به صورت آزمايشي انجام شد و پس از موفقيت آميز بودن به صورت كاملا جدي توسط ساير كشاورزان دنبال شد. زعفران نياز آبي زيادي ندارد و با اقليم كميجان سازگار است، هر كيلو زعفران حدود ۸ ميليون تومان به فروش مي رود و مي توانم بگويم تقريبا همه پول حاصل از فروش زعفران سود است. در حال حاضر همه اعضاي خانواده من در كشت زعفران مشاركت دارند."

 

توليد ترشي؛ راهي براي جلوگيري از هدر رفت محصولات

او درباره توليد ترشيجات توسط زنان روستايي و فروش آن در بازار مي گويد: "توليد ترشي از محصولات باغي، يكي از راه هاي جلوگيري از هدر رفتن و ضايع شدن آن هاست. ما در كميجان با ريزش هلو و زردآلو از درختان در اثر وزش بادهاي شديد روبرو هستيم و اين محصولات پاي درختان از بين مي روند. براي توليد اين ميوه ها آب زيادي صرف شده و درخت از خاك تغذيه كرده است، پس نبايد بگذاريم هدر بروند. با اين ميوه ها ترشي درست مي كنيم و بعد از بسته بندي در بازار مي فروشيم. ما متوجه شديم كه يكي از مشكلات پرورش دهندگان قارچ، توليد قارچ درجه ۲ است كه روي دستشان مي ماند. به همين دليل ترشي قارچ را ابداع كرديم و خودمان قارچ هاي درجه ۲ را از كارگاه ها مي خريم."

 

استفاده بهينه از صنايع تبديلي

صنايع تبديلي ديگر عرصه فعاليت تعاوني زنان روستايي به مديريت اكرم آرزومندي است. او در اين باره مي گويد: "صنايع تبديلي براي محصولات كشاورزي ارزش افزوده توليد مي كند و اجازه حيف و ميل شدن آن ها را نمي دهد. ما يك دستگاه بسته بندي و يك دستگاه خشك كن در اختيار داريم. گياهان دارويي، زعفران و ... را با همين دستگاه بسته بندي مي كنيم و با قيمت بهتري مي فروشيم. با دستگاه خشك كن هم انواع ميوه هاي خشك را توليد مي كنيم. علاوه بر اين با استفاده از دستگاه خشك كن از قارچ هاي اضافي كارگاه مان، پودر قارچ و قارچ ورقه اي تهيه مي كنيم و به عنوان يك افزودني مناسب براي سوپ و ساير غذا ها مي فروشيم."

 

برگزاري اردوي جهادي اشتغالزايي

اكرم آرزومندي دغدغه كارآفريني براي روستائيان را دارد و با همكاري بسيج سازندگي اقدام به تشكيل يك گروه جهادي كرده است. او كه به دليل تلاش هايش در مسير آموزش و توانمندسازي زنان روستايي به عنوان جهادگر برتر مورد تقدير قرار گرفته، تصريح مي كند: "به همراه چند نفر از خانم هايي كه از مهارت مناسبي برخوردارند، به صورت متناوب در روستاهاي شهرستان كميجان اردوي جهادي برگزار مي كنيم. مي خواهيم تكليفمان را در تحقق اقتصاد مقاومتي ادا كنيم، تلاش ما اين است كه تجربياتمان را به خانم هاي روستايي منتقل و آن ها را توانمند كنيم. زنان روستايي كشاورزي را بلد هستند و زمين و آب هم در اختيار دارند، پس مي توانند درآمد داشته باشند به شرط اينكه بدانند چه چيزي بايد توليد كنند و چگونه آن را به بازار ارائه كنند. بعد از آخرين اردوي جهاديمان، ۲ نفر از خانم ها پرورش قارچ و ۶ نفر كشت زعفران را آغاز كردند."

 

اگر اقتصاد سالم و قرآني مي خواهيم...

او مي افزايد: "در تاكيد قرآن كريم بر امر تعاون و همكاري، حكمتي متعالي نهفته است. ما بركت تعاون را با همه وجود در كارمان احساس كرديم. فقط ۷ زن روستايي گرد هم آمدند و دست در دست هم گذاشتند و در نتيجه تعاون آن ها ۳۵ شغل در روستاي ما ايجاد شد. براي اينكه اقتصادي سالم و قرآني داشته باشيم، بايد بخش تعاون و به خصوص تعاون روستايي را جدي بگيريم."

 

اكرم آرزومندي با تاكيد بر اهميت صنايع تبديلي و نقش آن در اشتغالزايي، مي گويد: "همانطور كه رهبر انقلاب گفتند، بايد صنايع تبديلي را گسترش دهيم تا محصولات از بين نرود و در روستاها شغل ايجاد شود. تعاوني ما از بسيج سازندگي ۱۵ ميليون تومان وام گرفت و توانست دستگاه صنايع تبديلي و كارگاه توليدي برپا كند، اما ما باز هم نيازمند تسهيلات بيشتر هستيم. مسئولان براي تحقق اقتصاد مقاومتي بايد روي زنان روستايي و تعاوني ها حساب كنند و آن ها را جدي بگيرند."

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها