شناسه خبر :۴۲۱

گياهان دارويي و اقتصاد مقاومتي / ماجراي فراز و نشيب هاي ۵ دانشجو كه براي موفقيت هم قسم شدند

مهدي پيريايي معتقد است افق روشني پيش روي اين گروه ۵ نفره است، گروهي متشكل از دانش آموختگان گياهان دارويي كه حالا همگي در كارگاه روستايي شان مشغول به كار هستند. او در اين باره مي گويد: "از درآمدمان راضي هستيم اما آنچه لذت بيشتري دارد، مشاهده توسعه و پيشرفت هر روزه كار توليد است. دانش آكادميك و خلاقيت از جمله مهمترين دلايل موفقيت ماست. واقعيت اين است كه ذائقه مردم تا حدود قابل توجهي تغيير كرده و محصولات گياهي بايد در قالب هاي جديد به مردم ارائه شوند."
نسخه مناسب چاپ

توليد و كشت گياهان دارويي از سابقه اي چند هزار ساله در ميان تمدن هاي اصلي بشر برخوردار است. تاريخ تمدن بشر در ايران، چين، مصر و يونان با كشت گياهان دارويي و تهيه عصاره ها و عرقيات متنوع از آن ها عجين است. بشر در طول قرون متمادي تجربيات انباشته تاريخي خود درباره خواص گياهان دارويي را سينه به سينه و نسل به نسل منتقل مي كرد و به درمان بيماري هاي خويش مي پرداخت. با پيشرفت سريع طب نوين بويژه در دو سه قرن اخير، استفاده از مردم در نقاط گوناگون دنيا از گيهان دارويي رو به افول گذاشت. در عين حال با روشن شدن عوارض خطرناك ناشي از مصرف داروهاي صنعتي و شيميايي، بويژه طي دهه اخير جهان با موج بازگشت مردم به مصرف گياهان دارويي روبروست و بازار آن لحظه به لحظه رو به گسترش است. 

 

ايران علاوه بر اينكه خود مهد طب سنتي است، از جمله مناسب ترين اقليم ها براي توليد و پرورش گياهان دارويي محسوب مي شود. وجود اين مزيت ها به اضافه تقاضاي رو به رشد براي مصرف گياهان دارويي موجب شده است كه اين حوزه از ظرفيت هاي بالايي براي اشتغالزايي و صادرات برخوردار شود. 

 

خبرنگار بسيج سازندگي در همين زمينه با يكي از توليد كنندگان موفق گياهان دارويي به گفت و گو پرداخته است. 

 

۷۰ ميليون توماني كه آب رفت!

مهدي پيريايي درباره چگونگي ورود به عرصه توليد گياهان دارويي مي گويد: "در دوره كارشناسي با توجه به ويژگي ها و نگاه هاي مشترك، يك گروه ۵ نفره درست كرديم. همه ما معتقد بوديم كه به جاي تلاش براي استخدام شدن در يك نهاد دولتي و پشت ميزنشيني پس از فراغت از تحصيل، بايد هم زمان با تحصيل، وارد كار توليد شويم و از تحصيلات دانشگاهي مان استفاده كنيم. در ابتدا با توجه به بحران كم آبي در منطقه همدان، كار را با كشت گياهان كم آب نظير زعفران و بابونه آلماني آغاز كرديم. توليد خوبي داشتيم اما به سرعت متوجه شديم تا زماني كه محصول را به صورت فله اي مي فروشيم، سود اصلي به جيب واسطه ها مي رود و بايد خودمان كار بسته بندي و فرآوري محصولاتمان را برعهده بگيريم تا به سود مناسبي دست پيدا كنيم."

 

اين فعال اقتصادي با اشاره به چالش هاي پيش روي گروه ۵ نفره شان، خاطرنشان مي كند: "متوجه شديم كه شرط اصلي عرضه محصولات گياهان دارويي در داروخانه ها، عطاري ها و بقالي ها داشتن كد بهداشتي است و كد بهداشتي هم از رهگذر استقرار در شهرك صنعتي محقق مي شود و دريافت آن شرايط سختي دارد. در نتيجه به همراه دوستانمان حدود ۷۰ ميليون تومان پول جمع كرديم و در شهرك صنعتي ۳۰۰۰ متر زمين خريديم. بعد از آن براي دريافت كد بهداشتي نزديك به دو سال دوندگي كرديم و در آستانه دريافت اين كد بهداشتي به ما اعلام شد از وامي كه قرار بوده از منبع صندوق توسعه ملي اختصاص داده شود، خبري نيست زيرا گياهان دارويي از اولويت صندوق توسعه ملي خارج شده است!"

 

راه ميان بر براي دور زدن بروكراسي ناكارآمد

مهدي پيريايي مي افزايد: "در همين حين شهرك صنعتي هم مدام تهديد مي كرد كه چون هنوز مجوز دريافت نكرده ايد، به زودي زمين را از شما پس مي گيريم، با اينكه زمين را مجاني به ما نداده بودند و ما آن را خريداري كرده بوديم. در نهايت زمين را از ما پس گرفتند و مبلغ زيادي بابت هزينه شارژ از پول زمين كم كردند و باقي رقم پرداختي را به ما بازگرداندند. دلم نمي خواست بچه ها متفرق بشوند و كار را همينجا رها كنيم. به دنبال راهي جديد براي ورود به عرصه توليد بوديم كه متوجه شديم اگر تحت عنوان مشاغل خانگي اقدام كنيم، راه آسان تري براي دريافت مجوز خواهيم داشت. با پول باقي مانده از شهرك صنعتي، يك كارگاه ۴۰۰ متري در يكي از روستاهاي نزديك به ملاير اجاره و استانداردهاي بهداشت را در آن اجرايي كرديم و سرانجام موفق به دريافت مجوز شديم."

 

اين كارشناس گياهان داوريي ادامه مي دهد: "برخي از گياهان دارويي را در زمين پدر بزرگم كشت مي كرديم و برخي ديگر را از كشاورزان خريداري مي كرديم. براي فرآوري آن ها و رسيدن به سود مناسب و خلق ارزش افزوده نيازمند صنايع تبديلي بوديم. متوجه شديم اگر بخواهيم دستگاه هاي نو بخريم نيازمند بودجه اي نزديك به ۲۰۰ ميليون تومان هستيم. به پيشنهاد يكي از دوستان مشغول مطالعه كارخانه هاي تعطيل شده در منطقه شديم و به آن ها پيشنهاد خريد دستگاه هايشان را ارائه داديم. بدين ترتيب توانستيم با قيمت بسيار پايين دستگاه هاي خشك كن، اسانس گير، شست و شو كن، ساشه و ... را خريداري و كار روغن گيري، تهيه عصاره، اسانس گيري و توليد عرقيات را آغاز كنيم."

 

توليد پاستيل زردآلو و چيپس سيب

مهدي پيريايي معتقد است افق روشني پيش روي اين گروه ۵ نفره است، گروهي متشكل از دانش آموختگان گياهان دارويي كه حالا همگي در كارگاه روستايي شان مشغول به كار هستند. او در اين باره مي گويد: "از درآمدمان راضي هستيم اما آنچه لذت بيشتري دارد، مشاهده توسعه و پيشرفت هر روزه كار توليد است. دانش آكادميك و خلاقيت از جمله مهمترين دلايل موفقيت ماست. واقعيت اين است كه ذائقه مردم تا حدود قابل توجهي تغيير كرده و محصولات گياهي بايد در قالب هاي جديد به مردم ارائه شوند. مثلا پاستيل محصولي است غير طبيعي كه سرشار از مواد افزودني است و براي رشد كودكان بسيار مضر است. ما با استفاده از دستگاه هاي صنايع تبديلي توانستيم پاستيل هاي طبيعي با استفاده از زردآلو، هلو، موز و آناناس توليد كنيم. چيپس و انواع مختلف آن نيز شديدا مورد توجه كودكان و نوجوانان است. ما موفق به توليد چيپس از سيب، كيوي و ساير ميوه ها شديم كه با وجود توليد محدود با استقبال مصرف كنندگان روبرو شده است."

 

اصلاح تصور غلط مردم، شرط توسعه گياهان دارويي

او درباره احياء استفاده از فرآورده هاي گياهان دارويي خاطرنشان مي كند: "پايان نامه من به آسيب شناسي مصرف گياهان دارويي توسط مردم اختصاص داشت. من متوجه شدم كه عطاري محور مصرف گياهان دارويي توسط مردم است اما متاسفانه بخش عمده اي از عطارها اطلاعات درستي درباره گياهان دارويي ندارند تا جايي كه واسطه ها به آساني سر آن ها كلاه مي گذارند و گياهان تقلبي به آن ها مي فروشند. همچنين فروش گياهاني كه بعضا ۱۰ سال در انبارها خاك خورده توسط واسطه ها به عطارها مسئله كاملا شايعي است. در نتيجه وقتي مردم گياهان دارويي را مصرف مي كنند، نتيجه نمي گيرند و بدبين مي شوند."

 

اين كارشناس گياهان داوريي اضافه مي كند: "علاوه بر اين، خود مردم هم تصور غلطي درباره گياهان دارويي دارند. آن ها فكر مي كنند گياهان دارويي به سرعت و به صورت دفعي تاثير مي گذارند و بيماري را از بين مي برند. اين در حالي است كه شرط تاثير گياهان دارويي مصرف مداوم آن حداقل براي ۴۰ روز پياپي است. تعداد معدودي از گياهان دارويي نظير عرق نعنا و نعنا فلفلي وجود دارد كه به سرعت بيماري (در اينجا نفخ شكم) را از بين مي برد. بنابراين براي توسعه مصرف گياهان دارويي بايد تصور غلط مردم را اصلاح كرد. گياهان دارويي اگر درست تجويز شوند و مداوم مصرف شوند، قطعا تاثير گذار هستند، اگر هم اشتباه تجويز شوند به دليل سازگاري با بدن مشكل ساز نمي شوند و به راحتي دفع مي شوند."

 

گياهان دارويي و اقتصاد مقاومتي

مهدي پيريايي درباره ظرفيت هاي اقتصادي عرصه گياهان دارويي خاطرنشان مي كند: "مصرف گياهان دارويي در كشور روند صعودي را طي مي كند و به سرعت رو به گسترش است. به همين دليل توليد اين محصولات توجيه اقتصادي دارد و مي تواند به عنوان يك عرصه مناسب براي اشتغالزايي مورد توجه قرار بگيرد. اگر به كشت گياهان دارويي و صنايع تبديلي مرتبط با نياز آن توجه شود، مي توان اشتغال زيادي در اين عرصه پديد آورد كه اين خود يكي از اهداف اقتصاد مقاومتي است. ضمن اينكه مصرف گياهان دارويي موجب بهبود وضعيت سلامت مردم و در نتيجه كاهش هزينه هاي بخش سلامت مي شود كه اين مساله هم در راستاي اقتصاد مقاومتي قرار دارد."

 

او با اشاره به ترس بسياري از دانش آموختگان از ورود به عرصه توليد، تاكيد مي كند: "ترس را بايد كنار گذاشت، من معتقدم كه همه افراد در وجودشان، استعدادي ويژه نهفته است و كافي است استعداد خودشان را كشف كنند و روي آن متمركز شوند، بدون ترديد موفق خواهند شد. بايد به خاطر داشته باشيم كه توليد به شرطي موفق است كه توليد كننده متعهد به اخلاق باشد، يعني بالاترين كيفيت ممكن را براي محصول محقق كند. تمام عرقيات و عصاره هاي توليدي كارگاه ما به سرعت به فروش مي روند به اين دليل كه توانسته ايم دستگاهي اختراع كنيم كه خلوص عصاره ها را تا دو برابر افزايش مي دهد و در عين حال هزينه اضافي تحميل نمي كند. در نتيجه خريداران به صورت طبيعي محصولات ما را ترجيح مي دهند."

 

مهدي پيريايي درباره برنامه آينده كارگاه خاطرنشان مي كند: "سال گذشته از بسيج سازندگي ۳۰ ميليون تومان وام گرفتيم و صرف صنايع تبديلي كرديم. امسال نيز بسيج سازندگي با توجه به پيشرفت و توسعه كار توليد، براي پرداخت ۶۰ ميليون تومان وام صنايع تبديلي قول مساعد داده است. هدف بعدي ما توليد تي بگ از گياهان دارويي است. اگر وام بگيريم يك دستگاه صنايع تبديلي تي بگ مي خريم تا از اين طريق محصولات جديدتري به بازار ارائه كنيم."

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها