گفت و گو با يك بانوي كارآفرين؛
شناسه خبر :۴۱۸

از اداره كارگاه خياطي تا تاسيس دهكده اقتصاد مقاومتي

خانم معصومه رحيمي كه تحصيل كرده رشته گياهان دارويي است كار توليدي خود را با يك راس گاو آغاز كرد و به زودي موفق شد يك دهكده اقتصاد مقاومتي متشكل از عرصه هاي گوناگون توليدي تاسيس كند.
نسخه مناسب چاپ

دامداري و دامپروري از جمله عرصه هايي است كه از يك سو با سلامت مردم ارتباطي تنگاتنگ دارد و از سوي ديگر به دليل سهم ويژه محصولات دامي در سبد غذايي خانوار، بستر مناسبي براي كارآفريني است.

در حال حاضر سرانه مصرف سالانه انواع شير دامي در ايران حدود ۸۰ كيلوگرم در سال است، اين در حالي است كه سرانه مصرف شير در اتحاديه اروپا ۱۷۰ كيلوگرم و در آمريكا نزديك به ۳۰۰ كيلوگرم در سال است. همچنين در ايران ميزان مصرف نوشابه به عنوان يك نوشيدني مضر حدودا ۴ برابر ميزان مصرف شير به عنوان غني ترين نوشيدني طبيعي است كه در نوع خود خطري بزرگ براي سلامت مردم تلقي مي شود. فرهنگ سازي بين مردم براي افزايش مصرف شير و فرآورده هاي دامي علاوه بر تضمين سلامت جامعه، موجب رونق دامداري ها و دامپروري ها و در نهايت اشتغالزايي مي شود. از اين حيث صنعت دامپروري يكي از مهمترين عرصه هاي اقتصاد مقاومتي محسوب مي شود.

صنعت دامپروري ايران به ويژه دامداري هاي خرد متاثر از سياست هاي غلط در حوزه قيمت گذاري شير طي سال هاي اخير با مشكلات عديده اي رو به رو شدند، با اين وجود بسياري از علاقمندان به عرصه توليد همچنان فعاليت دامداري را مورد توجه قرار مي دهند.

خبرنگار بسيج سازندگي در همين زمينه با يكي از دامداران موفق در اروميه گفت و گويي انجام داده است. خانم معصومه رحيمي كه تحصيل كرده رشته گياهان دارويي است كار توليدي خود را با يك راس گاو آغاز كرد و به زودي موفق شد يك دهكده اقتصاد مقاومتي متشكل از عرصه هاي گوناگون توليدي تاسيس كند.

معصومه رحيمي درباره نحوه ورودش به عرصه دامداري مي گويد: "پيش از ورود به عرصه دامداري، به صورت جدي مشغول كار دوزندگي و اداره كارگاه توليدي لباس بودم. اما در اثر كار دوزندگي براي مدت طولاني، عارضه اي در گردنم پيدا شد كه اجازه ادامه فعاليت حرفه اي در اين زمينه را مثل قبل نمي داد. در نتيجه تصميم گرفتم در كنار كارگاه خياطي كار جديدي را شروع كنم. من يك راس گاو داشتم كه همه نيازهاي خانواده ام به شير و محصولات لبني را تامين مي كرد. به همين دليل تجربه نسبي در كار دامداري داشتم، زمين كافي نيز در اختيار داشتم و تنها مشكلم فقدان نقدينگي براي شروع به كار بود."

او مي افزايد: "يكي از دامپزشكاني كه براي معاينه گاو به منزل ما آمده بود، به من گفت كه بسيج سازندگي از فعاليت هاي توليدي در عرصه دام و طيور حمايت مي كند و تسهيلات بانكي و مشاوره علمي و ميداني ارائه مي دهد. من هم نيازم به تسهيلات را به بسيج سازندگي اعلام كردم و آن ها هم از زمين هاي من بازديد كردند و در نهايت ۶۰ ميليون تومان تسهيلات از بسيج دريافت كردم. اكنون پس از سه سال، ۱۰۰ راس گوسفند، ۳۰ راس گاو گوشتي، ۳۰ راس گاو شيرده و ۳۰۰۰ مرغ گوشتي و تخم گذار در مزرعه دارم. علاوه بر اين به پرورش قارچ و خياطي هم مي پردازم. همه علوفه مورد نياز دام ها را نيز در زمين هاي خودم كشت مي كنم."

اين فعال اقتصاد مقاومتي خاطرنشان مي كند: "دوستان بسيج سازندگي به اين مزرعه مي گويند دهكده اقتصاد مقاومتي چون در آن ۶ عرصه توليدي به صورت زنجيروار يا مستقل تعريف شده است. در كنار مزرعه يك كارگاه توليد محصولات لبني نيز راه اندازي كرده ايم و انواع محصولات لبني مثل كره، ماست كيسه، ماست معمولي، سرشير، روغن حيواني و ... را توليد مي كنيم و به فروش مي رسانيم. در حال حاضر اميدوارم بتوانم با خريد دستگاه صنايع تبديلي، كار فرآوري شير و توليد محصولات لبني را گسترش دهم و ارزش افزوده بيشتري بيافرينم. تعريف عرصه هاي متعدد توليدي در كنار هم موجب شده است تا بالا و پايين شدن هاي بازار فشاري به واحد توليدي ام وارد نكند و قدرت مانور بالايي داشته باشم. همسرم نيز با اينكه كارمند است و مشغله زيادي دارد، همواره از من حمايت كرده است."

معصومه رحيمي كارآفريني براي جوانان را دغدغه هميشگي اش عنوان مي كند و مي گويد: "فكر مي كنم يكي از بزرگترين نيكي ها و خدمت ها كارآفريني است، به خصوص براي جوانان. در حال حاضر ۱۱ نفر در مزرعه من مشغول به كار هستند و عمدا آن ها را از ميان دانشجويان و سربازان انتخاب كرده ايم زيرا نياز بيشتري به حمايت دارند. در منطقه ما محصولات لبني سهم مناسبي در سبد خانوار دارد اما در ساير نقاط كشور اين طور نيست. مردم بايد بيشتر شير بخورند تا سلامت جامعه تضمين شود و رسانه ها وظيفه دارند فرهنگ سازي كنند. دولت هم بايد قيمت شير را عادلانه تعيين كند. شير تنها محصول بازار است كه قيمت آن را خريدار تعيين مي كند نه فروشنده زيرا ماندگاري شير كم است و دامداران مجبورند براي جلوگيري از فاسد شدن شير، به قيمت هاي غير عادلانه تن بدهند."

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها