سردار نقدي در نشست سراسري مديران بسيج سازندگي:
شناسه خبر :۳۸۸

دولت يك وعده غذاي ۸ ميليون نفر را دفن كرد / بسيج سازندگي به عنوان پيش قراول اقتصاد مقاومتي نبايد معطل كسي بماند

رئيس سازمان بسيج مستضعفين گفت: صنايع تبديلي مي تواند ما را از اسراف كاري ها نجات دهد چرا كه ما در كشور حدود ۵ ميليون تن ضايعات محصولات كشاورزي در سال داريم. راه درمان اين ضايعات صنايع تبديلي است. بايد كارگاه هاي زودبازده و كوچك بيشتر شود و مردم را براي انجام فعاليتهاي اقتصاد مقاومتي تشويق كنيم.
نسخه مناسب چاپ

رئيس سازمان بسيج مستضعفين كشور در جمع مسئولين استاني بسيج سازندگي با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري بر اقتصاد مقاومتي گفت: اگر به اقتصاد مقاومتي ايمان داشتيم و چشممان به خارج از كشور و برجام نبود وضعيتمان بهتر از اين بود. قرار بود هم چرخ سانتريفيوژ ها بچرخد و هم چرخ كارخانه ها اما ديديم كه چرخ هر دو پنچر شد و اقتصاد ما دچار ركود شد و هيچ خيري نديديم.

سردار نقدي افزود: اين دولت ادعا داشت كه رابطه با كشورهاي خارجي را بهتر خواهد كرد اما ديديم كه ۶ كشور دسته چندم رابطه شان را با ايران به صورت توهين آميزي قطع كردند زيرا جري شده بودند. معلوم است وقتي ما صلابت خود را بشكنيم و پنجاه بار زير پرچم آمريكا راه برويم و بخنديم و قدم بزنيم همه كشورها احساس مي كنند كه ايران از هم پاشيده و مي شود هر كاري با ايران كرد.

وي با تاكيد بر اينكه بسيج سازندگي به عنوان پيش قراول نظام در اقتصاد مقاومتي نبايد معطل هيچ كسي بماند و بايد فعاليتش را توسعه دهد، اظهاركرد: بسيج سازندگي بايد مثل هميشه احساس تكليف كند و اداري كار كردن را از سازمان خود دور كند. بسيج سازندگي بايد تحولي عظيم و انقلابي اقتصادي را رقم بزند.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين با بيان اينكه بسيج سازندگي با توجه به سياست هاي ولايت، براي فعاليت خود چشم انداز تهيه كرده است، خاطرنشان كرد: ما در سال ۱۴۰۴ بايد ۲۰ ميليون بسيجي فعال داشته باشيم كه در سال يك دوره به اردوهاي جهادي بروند. در سال ۱۴۰۴ اگر هر بسيجي ۵ روز به اردوي جهادي برود، رقم ۱۰۰ ميليون نفر خدمت رساني جهادي محقق مي شود. بسيج سازندگي بايد عادت هاي اداري را بشكند و جهادي كار كند.

سردار نقدي با اعلام اين خبر كه از امسال رديف بودجه بسيج سازندگي مستقل خواهد شد، گفت: مسئولين بسيج سازندگي بايد با اعضاي گروه جهادي مانوس و رفيق باشند تا همه يك دل و يكصدا با هم كار كنند. اگر مدير بسيج سازندگي اينگونه باشد همه جوانان در استان ها جذب اين مدير خواهند شد. بسيج سازندگي يعني محور گروه هاي جهادي. بسيج سازندگي بايد پناهگاه جوانان و گروه هاي جهادي باشد و ما بايد به دنبال اين باشيم كه در مسجد و مدرسه گروه هاي جهادي را بيش از پيش راه اندازي كنيم.

وي افزود: بايد محروميتهاي استانها را ليست كنيم و با توجه به الويت بندي انجام شده خدمت رساني كنيم. بايد اردوهاي جهادي را فرهنگ سازي وجوانان را دلگرم كرد و خدمت رساني در اردوهاي جهادي را براي جوانان تبديل به يك عادت كرد.

سردار نقدي با بيان اينكه دشمن در تلاش است فرهنگ ليبراليستي را وارد كشور كند و ما بايد مقابل اين نفوذ دشمن بايستيم و مسئوليت پذير باشيم افزود: اساس بسيج مسئوليت پذيري است. بسيج روحيه انقلابي دارد و بي تفاوت نيست. ما در هر استان بايد ۵۰۰ هزار نفر را به اردوهاي جهادي بفرستيم. مردم خودشان با همياري يكديگر مي توانند مشكل خودشان را حل كنند.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين با اشاره به دفن مواد غذايي توسط دولت به بهانه تنظيم بازار، گفت: دفع ۱۷۰۰ تن سيب زميني اسراف بزرگي بود كه دولت انجام داد. يك ميليون و ۷۰۰ هزار كيلو سيب زميني يعني يك وعده غذايي براي ۸ ميليون نفر كه ما به سادگي آن را دفع كرديم. امحاي سيب زميني در حالي انجام گرفته است كه ما براي تهيه نشاسته مورد نياز گل حفاري به سيب زميني نياز داريم. ۳۰ درصد گل حفاري چاه هاي نفت نشاسته سيب زميني است و نشاسته ذرت، گندم يا محصولات ديگر دردي دوا نمي كند. سالانه ما ۵۰ هزار تن نشاسته نياز داريم اما كارخانه هاي ما خوابيده است و ما از خارج گل حفاري وارد مي كنيم.

وي اضافه كرد: صنايع تبديلي مي تواند ما را از اين وضعيت و از اين اسراف كاري ها نجات دهد چرا كه ما الان در كشور حدود ۵ ميليون تن ضايعات محصولات كشاورزي در سال داريم. راه درمان اين ضايعات صنايع تبديلي است. بايد كارگاه هاي زودبازده و كوچك بيشتر شود و مردم را براي انجام فعاليتهاي اقتصاد مقاومتي تشويق كنيم. مردم بايد بيشتر با فوايد فعاليتهاي اقتصاد مقاومتي آشنا شوند. كارگاه هاي زود بازده يا مشاغل خانگي ورشكستگي ندارد. بايد فعاليتهاي اقتصاد مقاومتي را به خانه ها سوق دهيم و هر خانه مي تواند يك كارگاه كوچك شود. صنعت خانگي بايد رواج پيدا كند.

سردار غلامي: در برنامه ششم توسعه تعداد گروه هاي جهادي ۵ برابر مي شود
در اين نشست سردار غلامي رئيس سازمان بسيج سازندگي با بيان اينكه اردوهاي جهادي با دستور مستقيم مقام معظم رهبري تشكيل شد گفت: هدف از اين امر استفاده از نيروي جوان و محروميت زدايي و كادرسازي است. ما به اردوهاي جهادي نياز جدي داريم تا بتوانيم با كادرسازي از جوانان از آنها در مديريت آينده كشور استفاده كنيم.

رييس بسيج سازندگي كشور افزود: براساس آخرين آمار بيش از سه هزار و ۵۰۰ گروه جهادي در كشور وجود دارد كه از تخصص‌هاي مختلف در بسيج از جمله پزشكي، عمراني، فرهنگي، هنري تشكيل شده‌اند و به تناسب تخصصهايي كه در سازمان بسيج داريم در گروههاي جهادي تنوع تخصصها مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: فرهنگ جهاد و كار جهادي و كار انقلابي در كشور روزبه روز بايد توسعه و تعميق يابد و توسعه گروههاي جهادي يعني توسعه نگاه انقلابي و جهادي و ارزشي به حل مشكلات نظام است.

وي گفت: در زماني مقطعي ما شاهد بوديم كه فعاليت اردوهاي جهادي فقط محدود به اقدامات عمراني بود اما اكنون از ديگر عرصه‌ها و ابتكارات گروههاي جهادي اين است كه گروههاي جهادي درهر حوزه اي كه رهبر انقلاب و نياز نظام به يك اقدام تحولي و جهادي است براي خود احساس تكليف مي كند تا در آن امر كاركردي را ارايه دهد.

سردار غلامي اظهار داشت: در حال حاضر بحث اقتصاد مقاومتي يكي از بحث هاي مهم كشور است كه مي توان در سايه آن مشكلات خاص اقتصادي و بيكاري را حل كرد و راه برون رفت از جنگ اقتصادي به صحنه آمدن مردم است و گروههاي جهادي براي پيشتازي در به صحنه اوردن مردم و مردمي كردن اقتصاد مقاومتي در حال شكل گيري هستند.

رئسي سازمان بسيج سازندگي كشور با اشاره به اينكه دستورالعمل ما در سال بعد تشكيل گروههاي جهادي در حوزه اقتصاد مقاومتي است ادامه داد: اين گروه براي شناسايي ظرفيتهاي خالي و مشورت در امر اشتغال و آموزش براي مردم تشكيل مي شود و در استانها نيز نمونه‌هايي از گروههاي اقتصاد مقاومتي شكل گرفته‌اند كه يكي از جهت‌گيريهاي بسيج سازندگي در امر اقتصاد مقاومتي است.

وي ادامه داد: توسعه گروههاي جهادي از ديگر برنامه‌هاي بسيج سازندگي است در برنامه ۵ ساله ششم برنامه ريزي كرديم تا گروههاي جهادي را از سه هزار و ۵۰۰ گروه به ۱۷ هزار و ۵۰۰ گروه ارتقا دهيم و در حقيقت گروههاي جهادي ۵ برابر مي شوند به علاوه اينكه حلقه‌هاي صالحين ما اردوهاي يك روزه در برنامه‌هاي سالانه خود دارند.

وي با اشاره به مطالبات رهبري در حوزه محروميت زدايي و اردوهاي جهادي افزود: رهبر انقلاب فرمودند شريفترين كار حضور در گروههاي جهادي است يعني فرصتي جديد براي گروههاي جهادي فراهم مي شود كه ما قطعاً طيف كثيري از نخبگان را براي حضور در اين امر مهيا مي كنيم.

وي اظهار كرد: در مجموعه برنامه امسال از آغاز سال تاكنون ۱ ميليون و ۲۰۰ هزار نفر اعزام به اردوهاي جهادي داشته‌ايم كه در عرصه‌هاي مختلف حضور يافته‌اند و تا پايان سال ۵۰۰ هزار نفر باقيمانده به مناطق محروم اعزام مي‌شوند.

سردار غلامي با بيان اينكه امسال برنامه ريزي كرديم ۴۵ هزار واحد اقتصاد مقاومتي در كشور راه اندازي شود گفت: منابع و تسهيلات اين واحدهاي اقتصادي از بانك مهر اقتصاد پيش بيني شده است و اين گام مي تواند حركتي موثر در بحث اقتصاد مقاومتي ايجاد كند و اميدواريم تا پايان سال محقق شود.

رئيس بسيج سازندگي كشور گفت: تا آذرماه امسال ۲۰ هزار واحد اقتصاد مقاومتي در كشور محقق شد و اميدواريم در سه ماهه باقيمانده سال ۲۵ هزار واحد باقيمانده محقق شود.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها