شناسه خبر :۳۸۳۱

رونق یک مجتمع متروک کشاورزی با اقتصاد مقاومتی/ حمایت کارآفرین کازرونی از جوانان جویای کار

کارآفرین موفق کازرونی نه تنها با همت عالی یک مجتمع متروک کشاورزی را رونق داد بلکه آمادگی خود را برای حمایت از جوانان جویای کار استان فارس اعلام کرد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز،  مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتی » را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل « فشار اقتصادی دشمنان » و « آمادگی کشور برای جهش » را معرفی کردند. در گوشه و کنار استان فارس افرادی دست به کارآفرینی زدند که با همت عالی و قدم‌های کوچک سعی کردند اقتصاد مقاومتی را معنا ببخشند و نشان دهند که این نسخه‌ای کامل برای شفای اقتصاد است. 

 

نا امیدی و شکست در کارآفرین راه ندارد 

 

یک مجتمع متروک کشاورزی در شهرستان کازرون که چراغش از بی‌رونقی اقتصاد خاموش شده بود امروز با فعالیت یک جوان رونق گرفته و برای ۱۵ نفر اشتغالزایی کرده است. 

 

داوود سلطانی یکی از کارآفرینان موفق در زمینه اقتصاد مقاومتی است که ۲ سال پیش کارش را با بسیج سازندگی آغاز کرده است، اما در کنار کار اداری در کلاس‌های آموزشی بسیج شرکت می‌کند و متوجه می‌شود در تمام استان فارس کارهای تولیدی و پرورش طیور آغاز شده اما در شهرستان کازرون خبری از تولید نیست. 

 

یک مجتمع متروک کشاورزی را می‌خرد و با آموزش‌های بسیج سازندگی و گرفتن تسهیلات اقتصاد مقاومتی پرورش بلدرچین را با هزار جوجه آغاز می‌کند اما در مرحله نخست ۷۰۰ جوجه از بین می‌روند. سلطانی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: « ناامید نشدم و با توکل به خدا در بار دوم با ۲ هزار جوجه بلدرچین کار را شروع کردم و نتیجه گرفتم». 

 

به گفته وی پس از نتیجه گرفتن از جوجه‌ریزی تصمیم به گسترش کار گرفتم و ۶ هزار جوجه بلدرچین را پرورش دادم  پس از مدتی تخم بلدرچین را نیز اضافه کردم اما موفق نشدم برای تخم بلدرچین بازار مصرف پیدا کنم درنتیجه تصمیم گرفتم با یک دستگاه جوجه‌کشی را امتحان کنم. 

 

سلطانی که خود فوق لیسانس کشاورزی دارد، تصمیم می‌گیرد چرخه پرورش بلدرچین را کامل کند در نتیجه تولید دانه مصرفی بلدرچین را آغاز می‌کند و امروز همه استان فارس را در زمینه تولید و پرورش بلدرچین تحت پوشش دارد. 

 

مجتمع متروک داوود سلطانی کم کم رونق گرفت و وی متوجه شد که می‌تواند در کنار آنها مرغ محلی را نیز پرورش دهد به همین دلیل ۴۰۰ مرغ محلی می‌گیرد و بخشی از مجتمع را به پرورش آن اختصاص می‌دهد. 

 

به گفته وی یک گلخانه متروک نیز در مجتمع بود که با همکاری شهرداری کازرون محلی برای پرورش گل‌های فصلی می‌شود و در مرحله نخست ۵ هزار قطعه گل فصلی تولید می‌کند و به فروش می‌رساند.

 

آمادگی برای حمایت از جوانان جویای کار 

 

با تلاش و همت این کارآفرین موفق مجتمع کشاورزی رونق گرفت و امروز به جایی رسیده که می‌تواند دستگیر دیگر جوانان شود. سلطانی می‌گوید: « این آمادگی را داریم که در کل استان فارس هر کس احتیاج به کار داشته باشد با هزینه شخصی خودمان کار تولید بلدرچین را برایش راه‌اندازی کنیم و خرید تضمینی هم داشته باشیم». 

 

محمد موجی، رئیس بسیج سازندگی شهرستان کازرون از ارائه تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی اقتصاد مقاومتی به کسانی که مایل به راه‌اندازی کار باشند، خبر می‌دهد و می‌گوید: علاوه بر این برای شروع هر پروژه بسیج سازندگی دوره‌های آموزشی و مشاوره برگزار می‌کند. 

 

وی در گفت‌وگو با تسنیم از فعالیت‌های بازاریابی بسیج سازندگی برای تولیدکنندگان خبر می‌دهد که از جمله آنها برگزاری نمایشگاه‌ در سطح شهرستان و استان است. 

 

موجی معتقد است که برای همه‌گیر شدن اقتصاد مقاومتی باید تبلیغات در این زمینه صورت بگیرد به همین دلیل افراد موفق کارآفرینی در کازرون در فضای مجازی به معرفی کار خود و تبلیغ می‌پردازند. 

 

دولت سنگ‌اندازی نکند 

 

هر چند مجتمع کشاورزی سلطانی رونق گرفته اما رنگ سنتی دارد. وی درباره دلایل صنعتی نکردن آن می‌گوید: «زمانی تصمیم گرفتم که کشتارگاه داخلی راه‌اندازی کنم که با این کار می‌توانستیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس گوشت بلدرچین صادر کنیم اما به دلیل سنگ‌اندازی و مانع تراشی ادارات پشیمان شدم». 

 

به گفته وی ۳ میلیون تومان هزینه کارهای اداری بود و بعد از آن تجهیز کشتارگاه ۷۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داشت اما به دلیل موانع اداری پشیمان شدم و اکنون به صورت سنتی با خانواده‌ام کار می‌کنم. 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها