مصاحبه با طلبه جهادگر:
شناسه خبر :۳۷۳

جهادگري كه با همسرش در اردوهاي جهادي شركت مي كند / روي آوردن روستاييان به ماهواره به دليل نبود شبكه هاي تلويزيوني است +تصاوير

محمد محمدي مهر طلبه اي جهادگر متولد سال ۱۳۷۱ و داراي ديپلم كامپيوتر است. او از سال ۱۳۹۰ به دليل علاقه زيادي كه به تبليغ در بين جوانان داشت وارد حوزه علميه شد. وي حدود ۴سال پيش توسط يكي از اساتيد حوزه با گروه هاي جهادي آشنا شد. در حال حاضر اين روحاني جهادگر مسئول فرهنگي گروه جهادي كايرون مي باشد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، حجت الاسلام محمدی مسئول فرهنگی گروه جهادی کایرون درباره نام گذاری و فعالیت های این گروه جهادی گفت: کایر یک واژه ی مازندرانی است به معنای همکاری و همیاری و کاری که بدون توقع و چشم داشت انجام شود. بنابراین نام این گروه جهادی از یک واژه ی بومی به نامکایِرون استفاده شده است.گروه جهادی کایرون دانشگاه آمل از سال ۱۳۸۷ فعالیت‌های جهادی خود را از روستاهای مازندران با ساخت خانه برای محرومین و آبرسانی به این روستاها آغاز کرده است. این گروه جهادی در عرصه های عمرانی،اقتصاد مقاومتی، علمی و پژوهشی، فرهنگی و پزشکی فعالیت دارند.

معرفی منطقه هدف و مهم ترین مشکلات آن

این روحانی جهادگر در رابطه با انتخاب منطقه هدف جهت خدمت رسانی جهادی گفت: خدمت رسانی در مناطق محروم باید هدفمند و با برنامه باشد. باید برای خدمت رسانی بهتر به محرومین مطالعه و تحقیق کرد. باید کمبودهای مناطق محروم به خوبی تشخیص داده شود. باید خدمت رسانی با چشمانی باز و با آگاهی کامل از نقطه هدف صورت بگیرد. باید بتوانیم نقاط ضعف روستا را شناسایی کنیم و با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه خدمت رسانی کنیم. باید از فعالیت های تکراری بپرهیزیم. برای موفق شدن در این مسیر باید ابتدا شناسایی منطقه هدف توسط تیم شناسایی صورت بگیرد و توسط متخصصان جهادی بررسی شود و در نهایت به مرحله اجرا برسد .

اردوی جهادی گروه کایرون در اوخر سال ۱۳۹۵در روستایی به نام پرنیمه از توابع بخش رویدر شهرستان خمیر در استان هرمزگان برگزار شد.وی افزود: اشتغال، آبرسانی و نبود خانه بهداشت و درمان بزرگترین مشکل این منطقه است. تا کیلومتر ها دورتر حتی یک خانه بهداشت ساده هم وجود ندارد که بتواند درمان های اولیه را برای بیمار انجام دهد. چه بسا احتمال فوت بیمار نیز می رود.

مشکلات فرهنگی در روستاها غوغا می کند

این روحانی جهادگر گفت: مشکلات فرهنگی در روستاها غوغا می کند که دلیل این مسئله نبود یک روحانی بصورت دائم بدلیل مشکلات مالی و بعد مسافت است . وجود یک روحانی دلسوز می تواند موجب تحولات فرهنگی اساسی در روستا شود. اگر مشکلات مالی توسط بسیج سازندگی یا نهاد های فرهنگی مربوطه برطرف شود روحانیون جهادگر می توانند به صورت مستمر در مناطق محروم حضور پیدا کنند.

شاخص ترین فعالیت های فرهنگی انجام شده

این فعال جهادی درباره مهم ترین فعالیت های فرهنگی گروه جهادی کایرون گفت: اولین اقدام بعد از ورود به منطقه هدف، سرکشی به خانواده ها و جوانان روستا جهت تعامل و درخواست از آن ها برای مشارکت و همکاری در برنامه ها است. همچنین برگزاری برنامه های فرهنگی از قبیل آشنایی با دین اسلام، برگزاری کلاس های قرآنی و اعطای جوایز، برگزاری کلاس های مذهبی، برگزاری سخنرانی های کوتاه، برگزاری نماز جماعت، تعامل و برگزاری جهت نماز جماعت با اهل تسنن منطقه، معرفی سیره شهدا به خصوصا شهدا مدافعین از اهداف اصلی ما می باشد. همچنین در زمینه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مسائل مختلف اسلام و حتی بحث اقتصاد مقاومتی نشست هایی را با جهادگران و اهالی روستا داریم.

مهم ترین آسیب گروه های جهادی

حجت الاسلام محمدی درباره مهم ترین عامل آسیب گروه های جهادی گفت: خودسازی فردی از مهمترین نکات است و باید برای بچه های گروه های جهادی در زمینه های اخلاقی، اعتقادی، معرفتی و تهذیبی 

کلاس هایی به صورت مستمر برگزار شود. بهتر است از اساتید بنام اخلاق در زمان برگزاری

اردوهای جهادی استفاده شود. سخنان این بزرگان تاثیر به سزایی در افزایش انگیزه جهادگران دارد.

 ویژگی مهم یک جهادگر

این فعال جهادی مهم ترین ویژگی یک جهادگر را کار برای رضای خدا دانست و گفت: جهادگران بدون هیچ چشم داشتی در اردوهای جهادی حضور پیدا می کنند. خودسازی جهادگران از همین جا آغاز می شود و در واقع به معنی واقعی کلمه باید جهادگر و جهادی بود. به طور مثال جهادگران نباید در یک منطقه محروم به دنبال جای خیلی تمیز، غذای خیلی خوب، اینترنت پرسرعت و غیره باشند. نکته مهم دیگر بحث منیت است که از بزرگترین آسیب ها در اردوهای جهادی است. جهادگران باید به غیر از وظیفه اصلی خودشان، هر کار زمین مانده دیگری را انجام دهند. اگر در اردوهای جهادی شرکت می کنیم ان شاالله هدف ما الهی باشد.

شرکت در اردوی جهادی با خانواده

این روحانی جهادگر درباره حضورش در اردوهای جهادی به همراه همسر خود گفت: زندگی یک طلبه در کنار همسرش باید جهادی باشد مانند حضرت خدیجه (س) که با آن شرایط سخت با پیغمبر (ص) ازدواج کردند و همه چیزشان را برای اسلام وقف کردند، همسران طلبه ها هم باید بدانند که زندگی طلبه ها هم در راه خدمت رسانی به محرومین و تبلیغ اسلام، به همین صورت است و باید فی سبیل الله در این راه قدم بردارند. همسر بنده هم به اردوهای جهادی علاقه مند هستند و هم دستی بر هنر دارند و نقاش فوق العاده ای هستند و به عنوان یکی از مسئولین کمیته فرهنگی و هنری در اردوی جهادی فعالیت دارند.

مسئول فرهنگی گروه جهادي کایرون، درباره همراهی اهالی روستا با جهادگران خاطرنشان کرد: اهالی روستا خيلي زود با ما همراه شدند و با جان و دل از ما پذيرايي كردند. از حضور جهادگران در روستایشان اميدوار شدند و با مشاهده فعالیت های ما لبخند رضايت بر لبانشان نشست. روستاييان خيلي ما را دعا مي كردند و می گفتند:" حداقل بچه هاي بسيجي ما را فراموش نكرده اند."

روی آوردن روستاییان به ماهواره به دلیل نبود شبکه های تلویزیونی است

وی مهم ترین آسیب این منطقه را عدم دسترسی اهالی روستا به شبکه های تلویزیونی عنوان کرد و گفت: روی آوردن روستاییان به ماهواره باعث بوجود آمدن معضلات بزرگ اجتماعی و همچنین باعث متزلزل شدن ایمان و اعتقادات آن ها می شود. از مسئولین خصوصا سازمان تبلیغات اسلامی و بسیج سازندگی و... تقاضا دارم نسبت به ایجاد امکاناتی مانند خط تلفن یا گیرنده تلویزیون و... اقدام نمایند تا ان شاالله بسیاری از معضلات روستا حل و بستر ایمانی و اعتقادی مناسبی برای آن ها فراهم شود.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها