با كمك بسيجيان سازندگي تاکنون بیش از ۹۰۰ خانه مقاوم با سازه بتنی در اختیار مدد جویان قرار گرفته است
شناسه خبر :۳۷۱۴

زندگی زیر سقف امن

ساخت هزارخانه مسکونی ایمن آن هم در روستاها و مناطق صعب العبور استان گیلان برگ زرینی از اقدامات موفق بسیج سازندگی در استان گیلان است. حالا دیگر زندگی روی خوشش را به هزار خانوار روستایی در مناطق دور افتاده و صعب العبور گیلان نشان داده است . روستاییانی که از کوچکترین حقوق شهروندی به دلیل زندگی در مناطق دور افتاده محروم بودند و به کمک مهندسان بسیجی مدتی است که طعم زندگی در خانه های ایمن را چشیده اند دیگر با بارش باران های سیل‌آسا و یا حتی بارش برف نگرن آوار شدن سقف خانه های ابتدایی شان نیستند و می توانند با خیال راحت به زندگی لبخند بزنند.
نسخه مناسب چاپ

 مهندس علی صابری نیا کارشناس مسوول  ساخت این خانه های ایمن می گوید: کارمان سخت بود. پیدا کردن این خانه ها کار سختی بود. رساندن  مصالح برای ساخت و ساز هم کار آسانی نبود اما از همان روز اول بچه هایی که در امر ساخت از نقشه کشی تا نظارت و کارهای ساخت دخالت داشتند با توکل به خدا شروع کردند و خب کاری که با توکل آغار بشود قطعا همراهی های خدایی را شاهد است .

 

او ادامه می دهد: در زمینه شناسایی روستاهای  دور افتاده و صعب العبور کمیته امداد کمک های خیلی خوبی به بچه های گروه داشت . که جا دارد از همراهی  مدد کاران این نهاد تشکر کنم. در مرحله بعد تهیه نقشه برای این خانه ها بود که بعضا با استفاده از ابزار های اولیه و طبیعی اعم از سنگ و کاهگل ساخته شده بود و با کوچکترین بارندگی و یا حتی طوفان بر سر اهل خانه آوار می‌شد. این خانه ها و خانوارهایی که در آن زندگی می کردند  جزو همان افرادی محسوب می‌شدند که در زمان بارش ها به ویژه بارش برف اعضا تا یک هفته همه ارتباطشان با مرکز قطع می‌شد. همین حضور بچه های سازندگی آن هم در بخش های مختلف ساخت و ساز باعث  افزایش تردد ها و بهینه سازی مسیر های دسترسی روستایی شد.

 

وی که مدت زمان کار در جهاد سازندگی را  درخشان ترین دوره کار و فعالیت خودش می داند ادامه می دهد: کار های عمومی که اصولا برای رتق و فتق امورات جاری زندگی انجام می شوند. اما اگر خدا قبول کند . کار در جهاد سازندگی کار دلی است که عموم بچه های  فعال در آن با چشم انداز باقیات و صالحات به آن نگاه می کنند و اصلا جنبه مادی اش را در نظر نمی گیرند.

 

صابری نیا ادامه می دهد: خانه هایی که برای این روستاییان ساده دل ساخته شده ۵۰ متری است و با توجه به نوع سازه ای که در آن به کار رفته است بسیار مقاوم است . سازه ها در تست های  اولیه زلزله ۷ ریشتری را هم جواب داده اند و خب با توجه به کوهستانی بودن برخی روستاها و همچنین زلزله خیز بودن منطقه در زمان وقوع زمین لرزه تخریب نمی‌شوند و خب همین باعث کاهش میزان  تلفات می شود .

 

کارشناس مسئول طرح ساخت مسکن مددجویان در استان گیلان ادامه می دهد: در مجموع باید هزار خانه ساخته  می‌شد که خوشبختانه بعد از جا نمایی با سرعت مراحل نقشه برداری و ساخت کلید خورد. در هر مرحله مهندسان و کارشناسان زبده رشته امور را در دست داشتند و  بدون فوت وقت مرحله به مرحله کار ساخت و ساز پیش می رفت. 

 

مردمي كه با سختي روزگار آشنا هستند

 

او درباره افرادی که در این بخش ها زندگی می کردند هم گفت: جا به جایی روستا  اصلا مقدور نبود. اولا افرادی که در این محدوده‌های دور افتاده زندگی روستایی و ابتدایی را انتحاب کرده بودند کاملا بومی محله‌ها بودند و به شکل واقعی خودشان را با زندگی در شرایط سخت وفق داده بودند و قطعا به محل زندگی شان عِرق خاص داشتند. جدا از این، افراد جوانتر از محل کوچ کرده بودند و باقی مانده‌ها یا توان مالی مناسبی نداشتند و دستشان تنگ یود و مجبور به ادامه زندگی بودند و یا اینکه پیر و از پا افتاده بودند و توان رفتن و کوچ کردن را نداشتند . با توجه به این مختصات خاص فرهنگی و بومی ساخت خانه های مقاوم برای این افراد بهترین گزینه ای بود که جهاد سازندگی نسبت به اجرای آن وارد عمل شد .

 

حالا خوشحال هستند

 

صابری  نیا با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۹۰۰ خانه مقاوم با سازه بتنی در اختیار مدد جویان قرار گرفته است ادامه داد: در خانه های ساخته شده  همه  موارد مورد نیاز یک خانوار مورد  توجه قرار گرفته است و سیستم لوله کشی آب و سیم کشی برق هم برای هر خانه در نظر گرفته شده است .

 او ادامه داد : بعد از ساخت و تحویل اولین خانه هیچ وقت برق نگاه اولین مالک را فراموش نمی‌کنم . مالک ادعا می کرد هر سال به دلیل بارش ها و رانش زمین مجبور به ترمیم خانه اش بوده و برخی از اقوامش را هم در این بلایایی طبیعی از دست داده است . باور اینکه از این به بعد در خانه ای ایمن زندگی می کند که باد و باران و برف و رانش زمین و حتی زلزله های ۷ ریشتری هم در مقاومت و ایستایی  آن خللی ایجاد نمی کنند برایش بسیار سخت بود .

 

این کارشناس سازندگی با اشاره به اینکه نگاه مردم به ساخت و ساز های ایمن جهاد سازندگی در این محدوه ها کمک شایانی به مهندسان اجرایی طرح برای اجرای نقشه های شهری شان کرد ادامه داد : سرعت عمل در ساخت و تکمیل واحد های ایمن شده برگ برنده جهاد سازندگی در اجرای این طرح ها بود. برای ساخت هر واحد مسکونی نیز از توان لجستیکی و انسانی نیروهای خودمان  استفاده می کردم و  در کمترین زمان ممکن کلید واحد مسکونی  ایمن را به صاحبش تحویل می دادیم . وی گفت : از مجموع هزار واحد مسکونی متعهد شده ۹۰۰ واحد ساخت و تحویل داده شده اند و واحد های باقی مانده ه به مرور در اختیار صاحبانشان قرار می گیرند .

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها