شناسه خبر :۳۴۴

روايت يك جانباز از توليد ۲۳۰ هزار قطعه اردك گوشتي در جنگ اقتصادي

اين جانباز دفاع مقدس با بيان اينكه امروز مشغول جنگ اقتصادي هستيم، مي گويد: "در دوران دفاع مقدس با وجود سن كم با اعتقاد به ولايت و با هدف دفاع از دين و ناموس راهي جبهه هاي نبرد حق عليه باطل شديم و با جان و دل دفاع كرديم، امروز اما رويه جنگ تغيير كرده و ما بايد در جنگ اقتصادي از خود دفاع كنيم و توليدات كشور را افزايش داده و به خودكفايي برسيم.
نسخه مناسب چاپ

پرورش اردك از جمله عرصه هاي توليدي است كه از يك سو به دليل مغذي بودن محصول توليدي و از سوي ديگر با هدف تنوع بخشي به سبد پروتئني مردم و ايجاد امنيت غذايي بيشتر، مورد حمايت دستگاه هاي عامل در امر اقتصاد مقاومتي قرار گرفته است.

گوشت اردك يكي از مطلوب‌ترين گوشت‌‌ها در ميان ماكيان است. اين گوشت منبع غني پروتئين‌‌ها با كيفيت بالا، نياسين، فسفر، ريبوفلاوين، تيامين، آهن، روي، ويتامين ب ۶ ، ويتامين ب ۱۲، سلنيوم، و منيزيم است. گوشت اردك در عين حال چربي و كلسترول نسبتا بالايي دارد، به خصوص اگر با پوست خورده شود. به همين علت در صورت داشتن كلسترول بالا بايد مصرف اين گوشت به يك اونس در روز (بدون پوست) محدود شود. نقطه ذوب چربي گوشت اردك ۱۴ درجه سانتي‌گراد است كه بسيار پايين‌تر از دماي بدن است، نقطه ذوب چربي گوشت گاو و مرغ به ترتيب ۴۵ و ۳۷ درجه سانتي‌گراد است كه در مورد چربي گاو، بسيار بالاتر از دماي بدن است، بنابراين گوشت اردك به آساني متابوليزه مي‌‌شود و باعث ايجاد مشكل چاقي نمي‌شود.

خبرنگار بسيج سازندگي در همين رابطه با يكي از پرورش دهندگان موفق اردك گفت و گويي ترتيب داده است. عزيز يزدان پناه از جانبازان سرافراز دفاع مقدس است كه اكنون در ميدان جهاد اقتصادي مشغول به فعاليت است. او درباره چگونگي ورودش به عرصه پرورش اردك، مي گويد: "در سال گذشته با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري درباره كارآفريني و توليد ملي به همراه چند تن از دوستان جانباز، تصميم به راه اندازي مزرعه پرورش اردك گرفتيم، هدف جملگي ما اين بود كه در حد توانمان اشتغالزايي براي جوانان و كمك به توليد ملي را محقق كنيم و در كنار آن به سود اقتصادي هم دست يابيم، بنده و دوستان جانبازم جنگ اقتصادي دشمن را باور داريم و راه حل آن را خودكفايي در داخل مي دانيم."

يزدان پناه درباره نحوه شكل گيري مزرعه پرورش اردكش، خاطرنشان مي كند: "هر كدام از دوستان در حد توانش مبلغي را اختصاص داد و سرمايه اوليه تاسيس مزرعه پرورش اردك جور شد، بسيج سازندگي هم با پرداخت وام از ما حمايت كرد. در نتيجه توانستيم مزرعه پرورش اردك را در روستاي مبارك آباد قم راه اندازي كنيم، اين مزرعه داراي ۲ سالن ۱۰۰۰ متري است و براي ۵ نفر به صورت مستقيم و ۱۰ نفر به صورت غير مستقيم اشتغالزايي شده است."

جانباز دفاع مقدس و فعال اقتصاد مقاومتي مي افزايد: "۸۰ روز زمان مي برد تا جوجه اردك يك روزه به اردك گوشتي تبديل شود كه نزديك به ۲۰ درصد آن سود خالص است. ما جوجه يك روزه را ۱۷۰۰ تومان مي خريم و اردك گوشتي را با قيمت ۹ تا ۱۱ هزار تومان در بازار عرضه مي كنيم. اردك ها را براي فروش بيشتر به استانهاي شمال كشور مي بريم زيرا در شمال كشور استقبال از اين توليدات بيشتر است. متاسفانه در استان قم استفاده از اين گوشت كه فوايد زيادي دارد هنوز جا نيفتاده است."

يزدان پناه با انتقاد از عدم حمايت دستگاه هاي دولتي از توليدكنندگان يادآور مي شود: "در امر توليد كه بسيار هم مورد تاكيد رهبر عزيزمان بوده، دستگاههاي دولتي كمك قابل توجهي به پرورش دهندگان طيور و فعالان اقتصاد مقاومتي نمي كنند. مشكل عمده توليدكنندگان اين است كه دستگاههاي دولتي با ايجاد پيچ و خم هاي اداري بي فايده، انگيزه آن ها را پايين مي آورند، در مسير تاسيس مزرعه پرورش اردك هيچگاه نديدم مسئولي تشويقمان كند، اين در حالي است كه كشور ما نياز به افزايش توليدات دارد و اين مهم بدون حمايت از توليدكنندگان امكان پذير نخواهد بود."

او اضافه مي كند: "گوشت اردك بهترين جايگزين گوشت مرغ است، اينكه مردم ما از بين ماكيان فقط به خوردن مرغ اكتفا مي كنند اتفاق خوشايندي نيست. بايد با فرهنگ سازي ساير پروتئين ها را وارد سفره مردم كرد."

رزمنده جانباز با بيان اينكه امروز مشغول جنگ اقتصادي هستيم، مي گويد: "در دوران دفاع مقدس با وجود سن كم با اعتقاد به ولايت و با هدف دفاع از دين و ناموس راهي جبهه هاي نبرد حق عليه باطل شديم و با جان و دل دفاع كرديم، امروز اما رويه جنگ تغيير كرده و ما بايد در جنگ اقتصادي از خود دفاع كنيم و توليدات كشور را افزايش داده و به خودكفايي برسيم. تا امروز به لطف خدا ۲۳۰ هزار اردك گوشتي را به بازار مصرف ارائه كرديم و هم اينك در سالن پرورش اردك داراي ۱۰ هزار جوجه اردك هستيم كه در حال رشد هستند و بعد از اتمام هر دوره دوباره جوجه ريزي كرده و آنها را پروار مي كنيم."

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها