با همت بسيج سازندگي و بسیج مهندسین و جهاد كشاورزي تلاش براي مقابله با آفات درختان گردو آغاز شد
شناسه خبر :۳۰۷۸

رسيدگي به ۴۰۰ هكتار باغ گردوي آفت‌زده

سرما كه زد،خشكسالي كه شد آفت به جان درختان گردوي تويسرگان افتاد.زندگي روي سخت خود را به كشاورزان نشان داد و اگر فكري به حال باغ‌هايشان نمي‌كردند سفره‌‌ي زندگي‌شان خالي مي‌ماند.همين موقع بود كه بسيج سازندگي با كمك جهاد كشاورزي پايشان به ماجرا باز شد و حالا چند ماهي است كه آن‌ها به كمك كشاورزان رفته‌اند تا كار آفت‌ها را با يك سره كنند.
نسخه مناسب چاپ

ایران سومین صادرکننده گردو در جهان است و سالانه بیش از ٢٣٠‌هزار تن گردو از ٢٠‌میلیون درخت در شهرهای مختلف کشور برداشت می‌شود. سرانه جهانی تولید گردو ۴٨۵گرم برای هر نفر و سرانه تولید آن در ایران ٢‌هزار و ٨٨٠ گرم برای هر نفر یعنی معادل ۶ برابر استانداردهای جهانی است. ایران سالانه حدود پنج‌هزار تن گردو صادر می‌کند. ارزش تقریبی کل صادرات این محصول نزدیک به ٣۵‌میلیون دلار است. کشورهای همسایه در منطقه و انگلستان و آلمان از اصلی‌ترین مشتریان گردوی ایرانی هستند که از نظر روغن‌دهی، طعم و مزه یکی از بهترین گردوهای دنیاست. باغستان‌های بزرگ گردو در شهرهای مختلف ایران پراکنده‌اند و درخت گردو یکی از گونه‌های قدیمی و سازگار با اقلیم و آب و هوای ایران است و درختان چند صدساله و حتی چند‌ هزار ساله‌ایی که هنوز نفس می‌کشند، گواهی می‌دهند که عمر درخت گردو در این خطه چقدر بلند است.

تويسرگان قطب گردو

در ميان همه شهرهايي كه آن‌ها را به نام گردوهايشان مي‌شناسند شهرستان تویسرکان در جنوب ارتفاعات الوند با حدود ۵۵۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت قطب گردو کاری استان همدان و کشور محسوب می شود و عمده ترین ارقام تجاری گردو در ایران شامل فرانکت، لارا، پدرو، سر و چندلر را پرورش می دهد.گردوهای تولیدی این منطقه از نظر میزان چربی، درصد بالای مغز نسبت به کل میوه و سفیدی و درشتی مغز از بهترین گردوهای جهان است و تویسرکان با تولید این محصول با کیفیتی در مقیاس جهانی و همچنین تولید سالانه ۱۶ هزار تن گردو در شرایط اقلیمی عادی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.بااین حال و به رغم همه توانمندیهای موجود در بخش تولید گردو، سرما زدگی‌ها،بیمه نبودن بخش عمده درختان گردو ونبود صنایع تبدیلی و بسته بندی در استان همدان و به طور خاص در شهرستان تویسرکان و سایر مشکلات از این دست باعث شده صادرات محصول گردو از استان همدان آنگونه که شایسته است، رونق نداشته باشد.گذشته از این، سرمای بی سابقه سال گذشته در مقطعی باعث پیامدهایی در سال جاری شده و این موضوع به دردسرهای کشاورزان افزوده است.

«سال گذشته براي بسياري از كشاورزان تويسرکاني سالي سخت و دشوار بود.سرما از یک طرف و خشكسالي از يك طرف باعث شد كرم‌هاي خراط،پروانه‌هاي زنبورشكل هم از طرف ديگر به جان درختانشان بیافتند.»اين‌ها را مهندس احسان هدايت زاده مسئول بسیج مهندسین ناحیه يكي از بسيجيان فعال سازمان بسيج سازندگي مي‌گويد و ادامه مي‌دهد:تويسرکان يكي از شهرستان‌هاي استان همدان است كه باغ‌هاي گردو ،بادام ،هلو،شليل و آلوهايش زبانزد همه است.اما بيشتر باغ‌هاي گردوي تويسرکان معروف است.از سال گذشته كه آفت به جان اين باغ‌ها افتاد كشاورزان بارها به سازمان بسيج سازندگي مراجعه كردند و كمك خواستند.

او ادامه مي‌دهد:نمي‌توانستيم دست روي دست بگذاريم به همين خاطر با توجه به اهميت موضوع تصميم گرفتيم براي كمك به مردم شهر وكشاورزاني كه باغ‌هايشان آفت زده بود دست به كار شويم.ازآنجايي كه ورود به اين كار وبرطرف كردن مشكلات كشاورزان به تنهايي از سازمان بسيج سازندگي برنمي‌آمد در طي چند جلسه با مدیریت محترم جهاد كشاورزي تویسرکان به عنوان دستگاهي كه به صورت تخصصي در زمينه‌ي كشاورزي فعاليت دارد به يك سري برنامه‌هايي رسيديم تا كمك حال كشاورزان تويسرکاني باشيم.

آغاز يك حركت جمعي

كاروقتي انجام مي‌شود كه مسئولين و مردم دست به دست هم دهند،مثل ماجراي مقابله با آفت‌هايي كه به جان درختان گردوي تويسرکان افتاده بود.هدايت‌زاده در اين باره مي‌گويد:

درشهرستان تويسرکان بيش از ۵ هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي و باغ‌ها تحت پوشش گردوست كه متاسفانه برآوردهاي كارشناسانه‌اي كه انجام داديم مشخص شد از اين مقدار حدود ۴۰۰ هكتار باغ‌هاي گردو دچار آفت وبيماري شده است.آفت‌هايي مثل كرم خراط كه براثر خشك‌شدن درخت‌ها به سراغشان مي‌آيد و يا آفت‌هاي ديگري كه هركدام از آنها براي از بين بردن يك گونه‌ي گياهي كافي است.

وي ادامه مي‌دهد:با مشخص شدن اين موضوع از آنجايي كه مي‌دانستيم اگر هرچه سريعتر به اين مشكل رسيدگي نكنيم در سال جديد كشاورزان با مشكلات زيادي روبه رو خواهند شد با همت مردم و سازمان بسيج سازندگي در راستای اردوهای جهادی بسیج مهندسین کشاورزی و نیز طرح ملی همگام با کشاورز و هم چنين كارشناساني كه جهاد كشاورزي معرفي كردند كارمقابله با آفت را از اواسط پپاييز امسال شروع كرديم.

هدايت زاده مي‌گويد:بيش از ۱۰كارشناس از کانون بسيج مهندسین كشاورزي همچنين ۱۲ كارشناس از جهادكشاورزي هر كدام ازآنها در حوزه‌‌ي باغات،آفت شناسي،خاك و گياه خبره بوده و مهارت زيادي دارند در اين مدت با همكاري كشاورزان كار آفت‌زدايي را آغاز كردند.

او اضافه كرد:راه های مقابله تله های فرمونی و چسب و .... است اما کارآمد ترین راه که براي مقابله با آفت كرم خراط وجود دارد،سرشاخه كاري و هرس است.يعني كارشناسان و كشاورزان بعد از شناسايي درختان آفت زده و شاخه‌هايي كه خشك شده‌اند آن ها را جدا كرده و پس از آتش زدنشان به سرشاخه‌ها رنگ یا چسب مي‌زنند تا از ورود آفت به قسمت‌هاي ديگر درخت جلوگيري شود.هنوز آمار دقيقي از اينكه چه مقدار از باغات آفت‌زدايي انجام شده اما طبق آن چيزي كه از شواهد پيداشت تا به امروز حدودا ۵۰ هكتار آفت‌زدايي شده و همچنان كار ادامه دارد.

اين مهندس جوان ادامه مي‌دهد: خشکسالی، سرمای بهاره و یا بارش تگرگ در سال‌های گذشته خسارت بسیاری به باغداران و کشاورزان تویسرکانی وارد کرده است و تنها در سال ۹۴ بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان بر اثر سرمای بهاره به این حوزه خسارت وارد شد، اما از آن جا که در حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد منبع درآمد مردم این شهرستان وابسته به باغات و به ویژه باغات گردو است و اقتصاد این شهرستان تقریبا تک محصولی بوده و وابستگی بسیار به گردو دارد مسئولان بايد براي حل اين مشكل چاره‌اي بيانديشند.بدون شك جهادكشاورزي وبسيج سازندگي نمي‌توانند به تنهايي كار انجام دهند و نياز به قدرت بزرگتري است.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها