جنگلي كه با دستان مردم روستاي تودار ملا،تودار و تودار روته شهرستان سنندج با همكاري بسيج سازندگي جان مي‌گيرد
شناسه خبر :۳۰۷۶

كاشت چهارصد هزار نهال بادام شيرين هديه به روستاييان

درخت و جنگل نه تنها در بين ايرانيان باستان از اهميت زيادي برخوردار بود بلكه دين مبين اسلام هم به اهميت درخت و درختكاري نگاه ويژه‌اي دارد.حتي مقام معظم رهبري هم در سخنراني خود در بهمن ماه سال ۹۵ با اشاره به اهمیت فضای سبز و پوشش گیاهی فرمودند:بسیاری از عوارض ناشی از ریزگردها و آلودگی هوا و ناسالم بودن هوای شهرها به‌دلیل کمبود پوشش گیاهی است و با توجه به موقعیت اقلیمی و گستردگی مناطق کویری در کشور، حفظ پوشش گیاهی اهمیت مضاعفی دارد.
نسخه مناسب چاپ

از چندي قبل سازمان بسيج سازندگي كشور كمرهمت را بسته تا در برخي از روستاهاي سنندج با كاشت انواع درختان پيرو سخنان مقام معظم رهبري در حوزه‌ي جنگل كاري ورود كرده و از طرفي با انجام اين كار براي اهالي اين روستاها اشتغال‌زايي داشته باشد.

دكتر حميد غياث الدين دانشجوي دكتري منابع طبيعي است و سالهاست در اداره كل منابع طبيعي وآبخيزداري استان‌هاي سمنان و كردستان مشغول به كار است.اين روزها غياث‌الدين  مجري وكارشناس طرح جنگل‌كاري در روستاهاي تودار ملا، و تودار روته بخش کلاترزان شهرستان سنندج در استان كردستان است.

وقتي از او درباره‌ي طرح جنگل‌كاري در اين روستاها واقداماتي كه تا به امروز انجام داده‌اند مي پرسيم  مي‌گويد: سال ۹۴ كارمان را در بخش كلاترزان سنندج آغاز كرديم اما در همان ابتداي كار با مشكلات زيادي روبه رو بوديم. در آن زمان قدم به هرمنطقه‌اي مي‌گذاشتيم  و قصد داشتيم كار كاشت درخت‌ها را انجام بدهيم با مخالفت شديد اهالي روبه رو مي‌شديم. با اينكه اين زمين‌ها متعلق به دولت است اما بيشتر آنها صاحب عرفي داشت ونسل به نسل به اهالي روستاها رسيده بود.تفكر آنها نسبت به ماجراي كاشت نهال و جنگل‌كاري اين بود كه دولت قصد دارد با اين كار زمين‌ها را از دست روستاييان دربياورد.به همين خاطر براي شروع كار مجبور شديم تا روستاي تودارملا عقب‌نشيني كنيم.

وي ادامه مي‌دهد:در اين روستا وقتي بيل مكانيكي اولين چاله را براي كاشت نهال حفر كرد نماينده‌اي از مردم روستا نزدمان آمد ودرباره‌ي اينكه چرا قصد داريم در ايم منطقه نهال كاشت كنيم پرس وجو كرد.ما نيز به صورت مفصل طرح را براي نماينده روستا توضيح داديم و به او گفتيم هدف از اجراي طرح جنگل كاري توسعه فضاي سبز،حفاظت آب و خاك،جلوگيري از تخريب و تصرف زمين‌ها وتغيير كاربري زمين و همچنين ايجاد اشتغال براي اهالي روستاست. خوشبختانه اهالي تودارملا با توجه به اينكه اكثر آنها دامدار بودند و به خاطر مشكلات زيادي كه برايشان به وجود آمده بود بيكار شده بودند از اين طرح كه مي‌توانست برايشان اشتغال زايي خوبي به همراه داشته باشد استقبال كردند و حتي نامه‌اي با ۹۰ اثرانگشت به مادادند ورضايت خود را براي اجراي اين طرح اعلام كردند.

درخت‌هايي كه كاشته شد

به اين‌ترتيب كار درختكاري در  روستاي تودارملاآغاز شد و در قالب این طرح گونه‌های جنگلی اقتصادی و چند منظوره از جمله بادام، سماق، فندوق، گلابی جنگلی، پسته وحشی، سنجد، زالزالک كاشته شد.

غياث‌الدين مي‌گويد:يكي از اصلي‌ترين هدف‌هاي ما در طرح جنگل‌كاري بحث اشتغال‌زايي براي مردم محروم روستاهاست.به طورمثال در روستاي تودارملا سنندج تا به امروز چهارصد هزار چاله‌ بادام شيرين كه نياز كمي به آب دارد حفرشد.اين درختان پس از سه سال نگهداري و آبياري به بار مي‌نشيند و باعث كسب درآمد براي اهالي روستا مي‌شود.

وقتي كار رونق گرفت

چاله‌ها يكي پس از ديگري در روستاي تودار ملا حفر شد و نهال‌هاي كاشته شد.وقتي ماجرا به گوش اهالي روستاي تودار روته هم رسيد و آن‌ها نيز كه از مزاياي اجراي طرح جنگل‌كاري باخبر شدند بودند به سازمان بسيج كشاورزي و منابع طبيعي و آبخيزداري مراجعه ودرخواست كردند اين طرح را در روستاي آنها نيز اجرا كنند.

واگذار مي‌كنيم

مجري طرح جنگل‌كاري در روستاهاي سنندج مي‌گويد:قصد داريم هر پنچ هكتار از زمين‌هايي كه نهال درآنها كاشته شده است را به يك نفر از اهالي واگذار كنيم .به اين ترتيب با يك حساب سرانگشتي براي بيش از ۲۰۰ نفر اشتغال زايي خواهيم داشت.

وي در ادامه افزود: دولت با اعتبارات خود كار را آغاز كرده و نگهداري وثمردهي نيز به عهده‌ي اهالي روستاست.به طور مثال درختان بادام با مراقب ونگهداري و البته نظارتي كه ما خواهيم داشت همانطور كه قبلا هم به آن اشاره كردم پس از سه سال به باردهي مي‌رسد و به اين ترتيب از آنجايي كه مزایا و سود این طرح به خود اهالی روستا برمي‌گردد براي هر خانوار درآمدي ۲۱ میلیونی خواهد داشت.

وقتي كار بيشتر شد

 غياث‌الدين مي‌گويد:وقتي كار جنگل‌كاري در اين دو روستا با قدرت وسرعت بيشتري ادامه پيدا كرد و خبر اين كار بزرگ منتشر شد از دفترنماينده‌ي ولي فقيه پيشنهاد شد تا با توجه به خاصيت گياهان دارويي به سراغ توليد اين محصولات هم برويم .به همين خاطر وقتي با اين پيشنهاد خيلي خوب مواجه شديم به سراغ كشت درختان دارويي مثل درخت سنجد  هم رفتيم .حتي در ادامه‌ي كار به سراغ كاشت درخت پسته نيز رفتيم و بعد از چند سال همه‌ي اين درختان به بهره برادري مي‌رسند و درآند نسبتا خوبي را براي اهالي اين دو روستا به همراه خواهد داشت.به غير از اين و در کنار این طرح، ۵ هکتار گیاه دارویی آویشن نیز کشت شده که امید است سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای تجارت این گیاهان توسط‌ استانداری و فرمانداری جذب شوند.

طرحي جديد در راه است

اين كارشناس منابع طبيعي با اشاره به اينكه طرح شش هزار هكتاري جنگل كاري با همكاري دولت درحال اغاز به كار است از همكاري سازمان بسيج سازندگي با اداره‌ي منابع طبيعي و آبخيزداري استان كردستان مي‌گويد:بالاخره براي انجام كار جنگل‌كاري در اين دو روستا احتياج به يكي سري ادوات مكانيكي داشتيم .خوشبختانه بعد از فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي جلسه‌اي در سازمان بسيج سازندگي كردستان داشتيم كه كه درنهايت با زديدي كه دوستان بسيج سازندگي از منطقه و روند كار داشتند از اين طرح استقبال كردند و مقرر شد چنددستگاه بيل مكانيكي و كمك‌هاي ديگري به ما بكنند.

گردشگري  

اما ماجراي جنگل‌كاري در اين دو روستا فقط به درآمدزايي و اشتغال‌زايي اهالي تمام نمي‌شود و غياث‌الدين معتقد است با توجه به موقعيت جغرافيايي استان كردستان و همچنين جنگل هاي طبيعي غرب كشور  با رشد درختاني كه در اين طرح كاشته شده است اين منطقه به دليل سرسبزي و آب وهواي بسيار خوبي كه دارد تبديل منطقه‌اي توريستي و گردشگري خواهد شد و اهالي منطقه مي‌توانند در اين عرصه نيز با كمك سازمان‌هايي مختلف همچون بسيج سازندگي  اشتغال‌زايي وكسب درآمد داشته باشند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها