راه اندازي تعاوني‌هاي توليدي با تسهيلات بسيج سازندگي در استان همدان
شناسه خبر :۳۰۷۵

۲۰۰۰ هزار فرصت شغلي با كار تعاوني

نسخه مناسب چاپ

كافي بود مقام معظم رهبري حرف از اقتصاد مقاومتي و محروميت‌زدايي در نقاط مختلف كشور بزتد تا دوباره بسيجيان دست به كار شوند و با حضور در صحنه‌هاي كار وتلاش خودي نشان دهند و به مردم اين خاك خدمت‌رساني جديدي كنند. طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي سازمان بسيج سازندگي كشور كه اين روزها از شمال تا جنوب كشور را در برگرفته و براي ميليون‌ها نفر فرصت شغلي ايجاد كرده تنها گوشه‌اي از فعاليت‌ مخلصانه‌ي بسيجيان براي مردم و كشور است. در اين ميان سازمان بسيج سازندگي استان همدان هم از غافله‌ي فعالان عرصه‌ي اقتصاد مقاومتي عقب نماند و مدتي است با راه‌اندزي تعاوني‌هاي توليدي در مشاغل گوناگون به فرمايشات رهبري با جان و دل لبیک گفته و به آن جامه‌ي عمل پوشانده اند.

 

حرف از تعاوني كه مي‌شود يعني كاري دستي جمعي،كاري كه چند نفر دست به دست هم مي‌دهند براي رزق و روزي‌ خودشان تلاش مي‌كنند. مصطفي سيف،كارشناس مديريت منابع طبيعي سازمان بسيج سازندگي استان همدان هم در خصوص تعاوني‌ها همين نظر را دارد. او كه اين روزها مجري طرح راه‌اندازي تعاوني‌ها در نقاط مختلف استان همدان است و با همكاري همكارانش تسهيلاتي را براي متقاضيان در نظر گرفته‌اند تا قدمي تازه در عرصه‌ي اقتصاد مقاومتي و محروميت‌زدايي بردارند. وی با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص اقتصاد مقاومتي، سياست كلي سازمان بسيج سازندگي از همان ابتدا اين بود كه شركت‌هاي تعاوني به جاي فعاليت انفرادي قرار بگيرد. دليل اين تفكر هم اين بود كه تجربه ثابت كرده كارهاي انفرادي هرچند مي‌تواند اشتغال‌زا باشد اما فقط براي يك نفر اين كار صورت مي‌گيرد درحالي كه اگر تعدادي از افراد با هم  جمع شوند و شركت تعاوني راه اندازي كنند نه تنها درآمدزايي بيشتري خواهد داشت بلكه آنها مي‌توانند محصولات خود را تبديل به برند كرده و آن‌ها در جامعه بزرگتري مثل كشور به فروش برسانند.

 

وي در ادامه مي‌گويد: يكي ديگر از مزيت‌هاي شركت‌هاي تعاوني اين است كه افراد به جاي اينكه براي ديگران كار بكنند مي‌توانند براي خودشان كار بكنند و سود را بين خود اعضاء تعاوني تقسميم كنند. از طرفي وظيفه‌ي هر فرد در تعاوني‌ها مشخص است و قانونا بايد پاسخ گوي كاري كه به او محول شده است باشد به اين ترتيب مسئوليت‌پذيري هر فرد در كار تعاوني بيشتر از كارهاي انفرادي و يا كار كردن براي ديگران است .

 

سيف اضافه مي‌كند: راه‌اندازي شركت‌هاي توليدي به صورت تعاوني ميزان سود كار را چندين برابر مي‌كند و ميزان ضرر را نيز كاهش مي‌دهد، همينطور در شركت‌هاي تعاوني افراد بيشتري مي‌توانند به عنوان نيروي كار مشغول شوند و به همين سادگي ميزان اشتغال به صورت چشم گيري در سطح جامعه افزايش پيدا مي‌كند.

 

وي در ادامه اضافه كرد: با توجه به اين سياست كلي سازمان بسيج سازندگي استان همدان در سال ۹۶ به صورت پايلوت به ۵ شركت تعاوني در سطح استان همدان كه بيشتر اين شركت‌هاي تعاوني به صورت خانوادگي راه‌اندازي شده بودند تسهيلاتي با سود كم‌بهره ارائه كرد. به اين ترتيب اين تعاوني‌ها با نظارت دقيق و دلسوزانه‌ي سازمان بسيج سازندگی كارشان را در حوزه‌هاي مختلف همچون توليد و بسته بندي چيپس ميوه، توليد شيره انگور و بسته بندي آن، مبل و منبت‌كاري، توليد ترشيجات و شوريجات، پرورش قارچ و... در شهرهاي اسدآباد ملاير ،تويسرگان، كبودر آهنگ همدان آغاز كرده‌اند.

 

او مي گويد: نكته‌ي جالب در آغاز به كار اين شركت‌هاي تعاوني مردمي بودند آنهاست. این افراد شخصا به بسيج سازندگي مراجعه كرده‌ و متقاضي دريافت تسهيلات شدند و در برخي از موارد نيز توسط يكي از روحانيون فعال كه با سازمان بسيج ارتباط خيلي خوبي داشت معرفي شدند. سازمان نيز بعد از بررسي‌هاي لازم و كارشناسانه وقتي از درآمدزا بودن طرح مطمئن مي‌شود تسهيلات را اعطاء مي‌كند. اين تسهيلات براي هر نفر ۱۵ ميليون تومان درنظر گرفته شده است  و به صورت مرحله به مرحله در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد. در مرحله اول تسهيلات براي خريداري تجهيزات و دستگاه‌ها پرداخت می شود و در مرحله‌ي دوم تسهيلات براي سرمايه‌ي درگردش تعاوني‌ها اعطاء مي‌شود.

 

آموزش مي‌‌دهيم

 

اينكه فرد و يا تعاوني‌ها براي آغاز به كار خود اطلاعات كافي داشته باشند و يا آموزش ديده باشند يكي از فاكتورهاي مهمي است كه سازمان بسيج سازندگي به آن اهميت مي‌دهد. سيف مي‌گويد: اگر فرد يا افرادي كه قصد راه اندازی تعاونی دارند و درآن زمينه مهارتی نداشته باشند درسازمان بسيج سازندگي اين افراد توسط مربيان و كارشناسان مجرب تحت آموزش قرار گرفته و از طريق سازمان فني و حرفه‌اي  كشور و يا سازمان ترويج جهاد كشاورزي گواهي آموزشي دريافت مي‌كنند. با اين مدرك اين افراد مي‌توانند در بحث مجوزهايي كه براي شروع كار احتياج دارند نيز اقدام كنند.
 

سفارش مي‌كنيم

 

وي ادامه مي‌دهد: خبر خوشحال كننده اين است كه سازمان بسيج سازندگي به شركت‌هاي تعاوني كه تسهيلات سازمان را دريافت كرده‌اند و يا درحال دريافت هستند كمك‌هاي ديگري نيز مي‌كند. به طور مثال در بحث مجوزهاي لازم مثل مجوز سازمان غذا و دارو و... تفاهم نامه‌هايي با اين سازمان‌ها داريم كه از اين طريق مي‌توانيم تعاوني‌ها را براي گرفتن مجوز از اين نهادها سفارش مي‌كنيم. حتي اگر اين افراد در زمان آغاز به كار و يا حتي در زمان بهره برداري احتياج به مشاوره داشته باشند نيز آنها را همراهي مي‌كنيم و تنهايشان نمي‌گذاريم. حتي در سازمان بسيج سازندگي همدان به افرادي كه قرار است به صورت انفرادي كاري مثل صنايع دستي و بسته بندي و حتي صنايع تبديلي را آغاز كنند نيز هم آموزش مي‌دهيم و هم مشاوره و در انتها تسهيلات نيز در اختيارشان مي‌گذاريم.

 

كارها رونق گرفته

 

يك ايده‌ي جديد وقتي به نتيجه مي‌رسد خوشحالي همه افراد يك كارگاه يا كارخانه را به همراه دارد. اين روزها اگر به سراغ هركدام از پنج تعاوني در همدان برويد و از حال وروزشان بپرسيد خوشحال هستند. اما خوشحالي افراد يك طرف و اثرات مثبتي كه اين نوع كارها مي‌تواند براي جامعه و تك تك افراد داشته باشد يك طرف.

 

سيف مي‌گويد: دريكي از روستاهاي منطقه اسد آباد همدان چيپس ميوه درحال توليد و بسته بندي است، اما قبل از اينكه اين شركت تعاوني فعاليت  خود را آغاز كند ضايعات ميوه‌ در اين روستا زياد بود.اما خوشبختانه ديگر از اين ضايعات ميوه خبري نيست .از طرفي كارهاي ديگري نيز درحال انجام است به طور مثال در كنار كارگاه چيپس ميوه،  مزرعه كشت زعفران هم راه‌اندازي شده و درحال حاضر يك خانواده‌ي هفت‌نفره مشغول كار هستند.

 

وي ادامه مي‌دهد: با توجه به فعاليت پنج تعاوني در سطح استان همدان و شهرهاي مختلف و افرادي كه به صورت انفرادي كاري را آغاز كرده‌اند؛ براي بيش از ۲۰۰ نفر اشتغال زايي به همراه داشته‌ايم و تمامي‌شعبه‌هاي سازمان بسيج سازندگي در سراسر استان براي متقاضيان چه به صورت انفرادي و چه به صورت تعاوني شرايط آغاز به كار و دريافت تسهيلات مورد نظر را فراهم مي‌كنند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها