با تلاش سازمان بسيج سازندگي سد خاكي قاضي‌كَند آب حيات را به روستاييان مي‌رساند
شناسه خبر :۳۰۶۱

آب، آباداني مي‌آورد

هركجا كه آب باشد، آبادني هم هست و اگر آب نباشد آباداني هم نيست. همين موضوع باعث شد وقتي سازمان بسيج سازندگي كشور در جريان مشكلات مردم روستاي قاضي‌كَندي شهرستان ماهنشان استان زنجان قرار گرفتند دست به كار شوند تا با ساخت سد خاكي آب را براي مردم روستا به ارمغان مي‌آورد و آباداني را به آنها هديه مي‌دهد.
نسخه مناسب چاپ

اوايل سال ۹۶ بود كه كلنگ كار احداث سد خاكي روستاي قاضي‌كَندي به زمين خورد. روستايي كه به دشت لاله‌هاي سٌرخش معروف است و هرساله بازديدكنندگان زيادي براي ديدن اين تابلوي نقاشي زيبا كه هنر خداوند را نشانمان مي‌دهد به اين ديار سفر مي‌كنند.

 

محمد رحماني مسئول بسيج سازندگي سپاه ماه نشان استان زنجان است. او درباره‌ي اجراي طرح ساخت سد خاكي ماه‌نشان مي‌گويد: در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر محرومیت زدایی که نگاه ویژه‌ای هم در این راستا دارند،  قرارگاه محرومیت زدایی سپاه استان و شهرستان در ماهنشان اقدامات و پروژه هایی را برای رفع یکسری از مشکلات مردم این منطقه انجام داده و این روزها برخی از این پروژه ها در حال اجرا و عملیاتی شدن است.

 

وي در ادامه مي‌گويد: در راستاي همين موضوع بسیج سازندگی در مسیری گام گذاشته که زمانی جوانان انقلابی در زمان شروع انقلاب و پیروزی آن به صورت خودجوش به روستاها و مناطق محروم رفته و در آنجا کارهایی را انجام می دادند که به گفته رهبر انقلاب، این حرکت جوانان، امام بزرگوار را به فرمان جهاد سازندگی تشویق کرد.

رحماني مي‌گويد: قبل از اينكه براي ساخت سد خاكي دست به كار شويم در روستاي قاضي كَندي فقط يك استخر آب وجود داشت كه روستاييان براي برداشت آب با مشكلات زيادي روبه رو بودند. به همين منظور و بنا به درخواست اهالی، قرار شد یکسری اقداماتی برای محرومیت زدایی در این منطقه انجام دهيم که یکی از اين اقدامات احداث سد خاکی در اراضی روستای قاضی کَندی بود. كاري كه با توجه به نياز اساسي مردم منطقه و همچنين تقویت سفره های آب زیر زمینی، رونق كشاورزي و جلوگيري از مهاجرت اهالي به شهرها با رعایت نظرات کارشناسی و فنی مهندسی و همچنين با  همكاري و تعامل با ادارت و خيرين آغاز شد. در اين مدت هم زمان جلساتي با اهالي روستا داشتيم تا نظرات آنها را در اجراي طرح جويا شويم همچنين چندين بار فرمانده محترم ناحيه، مسئول بسيج سازندگي، نماينده‌ي  ولی فقيه درناحيه، مسئول محترم حفاظت در ناحيه و مسئولان ادارات شهرستان هم از روند پروژه بازديد و سركشي داشتند.

 

مزاياي سد خاكي

 

كمبود آب و خشكسالي چند سالي است گريبان كشاورزان و روستاييان را گرفته است و مشکلات زيادي را به خصوص در فصل تابستان به وجود آورده است اما به گفته‌ي رحماني سد خاكي قاضي‌كَندي با مساحت تقريبي يك و نيم هكتار و عمق شش متر و خروجي ۲۰  اينچي پس از احداث و آبگيري آن ۸۰۰  هكتار از زمين‌هاي زراعي و آب شرب روستای قاضی کَندی، روستای کردی، تأمين مي‌شود.

همچنين رحماني در ادامه مي‌گويد: کم هزینه بودن مصالح مصرفی در سدهای خاکی نیز به ‌دلیل استفاده از مصالح طبیعی و استفاده از مصالح خاکی و سنگریزه‌ای، بدنه سد و اجزای داخلی آن كه باعث خاصیت انعطاف‌پذیری سد مي‌شود را نيز مي‌توانيم از ديگر مزاياي سد خاكي بدانيم.

 

گردشگري

 

رحماني اضافه مي‌‌كند: به غير از مزيت‌هاي احداث سدخاكي در روستاي قاضي كَندي كه قبلا به آن اشاره كردم مزيت‌هاي ديگري نيز دارد. به طور مثال در فصل گرما با ذوب شدن برف‌ها آب‌ها در سطح دامنه‌ي كوه جاري مي‌شوند اما به خاطر اينكه محلي براي جمع‌شدن اين آب‌ها وجود ندارد به هدر مي‌رود اما با وجود اين سد خاكي همه‌ي اين آب‌ها ذخيره شده و مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

وي همچنين در ادامه اضافه كرد: بدون شك اين سد خاكي نه تنها باعث جان گرفتن زمين‌هاي زراعي يونجه وگندم در منطقه خواهد شد بلكه تأثير زيادي روي آب و هوا منطقه خواهد گذاشت. به همين خاطر با توجه به موقعيت روستا و طبيعت زيبايي كه دارد اين منطقه تبديل به منطقه‌ي گردشگري خواهد شد و هر ساله ميزبان گردشگران زيادي مي‌شود.

 

استفاده از نيروهاي جهادي

 

مسئول بسيج سازندگي ماه‌نشان مي‌گويد: بنا به درخواست مردم برای پیشرفت پروژه از ظرفیت گروه جهادی روستای قاضی کَندی و خيرين استفاده شده و در اين پروژه تقريبا براي ۲۵۰  نفر اشتغال زايي صورت گرفته است. البته بايد به اين نكته نيز اشاره كرد كه استفاده از نيروهاي جهادي، استفاده از كاميون‌هاي شركت احرار و استفاده از كارشناسان كشاورزي شهرستان آن هم بدون هزنيه در صرفه‌جويي اين طرح مدنظر قرارگرفته است.

 

افتتاح سوم خرداد

حالا مدتي است كه اهالي روستاي قاضي‌كَنده پا به ‌پاي بسيجيان مشغول كار هستند تا سد خاكي روستايشان به مراحل پاياني برسد. رحماني در اين باره مي‌گويد: با توجه به تلاش‌هاي بي‌وقفه براي به سرانجام رساندن كار سد خاكي به اميد خدا در سوم خردادماه اين سد افتتاح و به مرحله‌ي بهره‌برداري مي‌رسد.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها