بسيج سازندگي با اجراي طرح بيابان زدايي به جنگ ريزگردهاي خوزستان رفت
شناسه خبر :۳۰۳۹

سبزينگي بيش از ۱۰۰۰ هكتار بيابان راه كاري براي مقابله با ريزگردها

نسخه مناسب چاپ

اين روزها يكي از تلخ‌ترين خبرهايي كه هر زمان منتشر مي‌شود و باعث ناراحتي همه‌ي ما مي‌شود، هجوم ريزگردها به شهرهاي استان خوزستان است. ريزگردهايي كه بلاي جان خوزستاني شده و نفس‌هايشان را تنگ كرده است. هجوم ریزگردهای شور، چند سالی است که با فرا رسیدن فصل زمستان زندگی را در شهرهای جنوبی کشور به ویژه اهواز و شهرهای استان خوزستان مختل کرده است. این پدیده سال گذشته به یک بحران بی سابقه در اهواز تبدیل شد و ریزگردها برای قریب به یک هفته این کلان شهر مهم را فلج کردند. ریزگردها برای اولین بار نشان دادند که اگر بخواهند می توانند همه تاسیسات زیربنایی شهرها را از کار بیندازند و مردم را از آب، برق و گاز محروم کنند.

 

طرح‌هايي براي مقابله با ريزگردها

 

در اين سالها طرح‌هاي زيادي براي مقابله با هجوم ريزگردها اجرا شده است اما در اين ميان طرح بيان‌زدايي كه سازمان بسيج سازندگي از سال ۹۴ اجراي آن را در هنديجان استان خوزستان آغاز كرده است شايد يكي از بهترين و مؤثرترين طرح‌هاي چندساله‌ي اخير به حساب مي‌آيد. شاهين انصاري كه دكتري كشاورزي دارد و از اساتيد دانشگاه پيام نور است از حدود ۱۴ سال پيش به عضويت بسيج مهندسين درآمده است. او از سال ۹۴ مجري طرح بيان‌زدايي در شهرستان هنديجان است و همپاي همكارانش تا به امروز كار بيابان زدايي و سبزينگي بيابان‌هاي هنديجان و جنوب شرق اهواز را درحال انجام دادن است.

انصاري درباره‌ي اجراي  طرح  بيابان زدايي مي‌گويد: يكي از دغدغه‌هاي اصلي من و دوستانم مبارزه با ريزگردهايي بود كه امان را از ما و مردم شهرهايمان بريده بود. از آنجايي كه فعاليت‌هايي زيادي از قبيل تأليف چندين جلدكتاب در باره گياه‌ شناسي و همچنين ۱۰ سال كار عملي در شركتي كه در حوزه‌ي فضاي سبز مشغول به كار بود باعث شد پاي من به اين ماجرا باز شود و بسيج سازندگي اين مسئوليت را به من واگذار كند تا در حوزه‌ي بيابان زدايي با كمك همكارانم اقدام به سبزينگي  بيابان‌ها كنيم.

 

سبزينگي ۳۰۰ هزارهكتار

 

وي ادامه داد: در سال ۹۴ در طي قراردادي كه با سازمان منابع طبيعي استان خوزستان بستيم ۳۰۰ هكتار از زمين‌ها در شهرستان هنديجان را كه در دورترين مكان جغرافيايي،كم‌آ‌ب‌ترين جا و از موقعيت آب‌وهوايي بد به حساب مي‌آمد را تحويلمان دادند تا با سبزينگي اين زمين‌ها اثرات ريزگردها را كم‌تر كنيم.

او ادامه مي‌دهد: با اين كه در سالهاي گذشته شركت‌هاي پيمانكاري زيادي كه كار سبزينه‌گري را آغاز كردند اما نتوانسته بودند آن را به سرانجام برسانند و طرح‌ها را نيمه كاره رها كردند ما كارمان را در همان شرايط سخت آغاز كرديم و موفق شديم ۲۷۱ هكتار از اين زمين‌ها را به سبزينگي تبديل كنيم.

مجري طرح بيابا‌زدايي شهرستان هنديجان مي‌گويد: روش كار ما به اينصورت است كه ابتدا نقشه‌برداري و لاين‌بندي مي‌كنيم سپس در مناطقي كه مشخص شده چاله حفر مي‌كنيم و گياه‌هايي مثل كهور يا شورگل كه در واقع مقاوم و سازگار با شرايط منطقه است را مي‌كاريم.

وي ادامه مي‌دهد:درخت کهور تا سه سال نیازمند آبیاری است و بعد این مدت بی نیاز از آبیاری می شود. درخت کهور حتی می تواند آب مورد نیاز خود را از رطوبت هوا تامین کند. در این منطقه از آنجایی که سالهاست بارندگی وجود نداشته، خاک حالت موئینگی پیدا کرده و در نتیجه شوری از عمق خاک به سوی سطح خاک حرکت می کند. کهور تنها درختی است که وقتی ریشه اش به آب شور می رسد، رشد عمقی ریشه متوقف می شود و در عوض ریشه در عرض خاک گسترش می یابد. درخت کهور به مرور خاک را شیرین می کند و با ایجاد سایه و رطوبت باعث می شود روی سطح زمین پوشش گیاهی و علوفه برای دام ها به وجود بیاید.»

اما كار بسيجيان بسيج سازندگي به اين جا ختم نشد وآنها آنقدر در اجراي اولين طرح سبزينگي خوش درخشيندند كه در سال دوم ۷۵۷ هكتار را براي ادامه‌ي طرح به آنها سپردند. اين طرح در همان هنديجان بود و انصاري درباره آن مي گويد: خوشبختانه تا به امروز بيش از ۹۰ درصد كار سبزينگي را به اتمام رسانديم وهمچنان كار ادامه دارد.

 

سختي كار

 

اما انجام كار براي بسيجيان به اين سادگي‌ها نبود و آنها براي اينكه بتوانند طرح ‌را اجرا كنند با مشكلات زيادي روبه رو بودند. يكي از بزرگترين اين مشكلات صاحبان عرفي زمين‌ها بودند. دكترانصاري مي‌گويد: روستائیان این محدوده، این زمین ها را به صورت عرفی مال خود می دانستند، هرچند سندی در اختیار نداشتند. مردم روستا در ابتدا یکی از موانع اصلی اجرای این طرح بودند به این خاطر که فکر می کردند دولت با کاشت نهال در این اراضی به دنبال بالا کشیدن زمین های آن هاست. بر اساس قانون رفع معارض بر عهده سازمان منابع طبیعی بود اما به دلیل پیچیدگی و مقاومت بالای روستائیان، بسیج و سپاه این ماموریت را هم برعهده گرفتند. به همین منظور بیش از ۲۶۰ جلسه صمیمانه با سران روستائیان برگزار کردیم و به آن ها توضیح دادیم که هرگز به دنبال تصاحب اراضی آن ها نیستیم. به ساکنان منطقه گفتیم که اولین قربانی ریزگردها خود شما هستید. ما می خواهیم درخت بکاریم تا اکوسیستم منطقه تغییر کند و در نتیجه کشاورزی و دامداری شما رونق یابد و جوانان شما صاحب شغل و درآمد شوند. در نهایت همین مردمی که قبلا جلوی پروژه را می گرفتند و اجازه ورود ماشین آلات را نمی دادند، خودشان با همه امکاناتی که در اختیار داشتند از جمله تانکر، تراکتور، بیل و کلنگ و ... به کمک ما آمدند و مشغول به کار شدند.»

 

۴۰۰۰ هزر هكتار در دست بسيجيان

اين روزها ۴۰۰۰ هزار هكتار ديگر در اختيار بسيجيان قرار گرفته است كه انصاري در اين باره مي‌گويد: ۲۳۰۰ هزار هكتار از چهار هزار هكتار تفاهم نامه‌ي بسيج سازندگي با منابع طبيعي استان خوزستان در جنوب شرق اهواز در دستور كار قرار گرفته است و با درصد سبزينگي مطلوبي كار ادامه دارد و انتظار مي رود كه در سال ۹۷ اين چهار هزار هكتار تفاهم نامه بسيج سازندگي با منابع طبيعي با درصد سبزينگي مطلوبي به پايان برسد و پس از آن تنها آبياري اين اراضي براي سبز نگه داشتن كهور به مدت سه سال آغاز مي گردد.

 

طرحي كه اشتغال‌زا بود

 

حالا پس از گذشت چند ماه از آغاز كار بيابان‌زدايي توسط بسيج سازندگي در استان خوزستان ۲۵۰ نفر شامل كارگر، آبيار، راننده، قرق‌بان، نگهبان و ناظران طرح مشغول به كار هستند و تلاش مي‌كنند تا با سبزينگي مناطق معضل ريزگردهاي را براي مردم خوزستان ريشه كن كنند.

 

سخن آخر

 

انصاري به عنوان يكي از جوان‌هاي اين كشور كه براي حفظ محيط زيست سالهاست تلاش مي‌كند مي‌گويد: ما ساليان سال محيط زيست را از بين برديم و به فكر حفاظت از آن نبوديم و اكنون براي احياي مجدد هواي پاك و زمين عاري از ريزگردها بايد دست به دست هم و با كمك مسئولين و دست اندركاران اين گونه طرح‌هاي بيابان زدايي را نيمه كاره و در ابتداي طرح رها نكنيم. بايد با صبر و شكيبايي و پشتكار و حداقل ۱۵ سال كار مداوم شامل نهالكاري و مالش پاشي و نبردن آب از سرشاخه‌هاي كارون كه منجر به فاجعه‌ي زيست محيطي در استان شده است گامي مؤثر براي حفظ محيط زيست و از بين بردن مسئله‌ي ريزگردها برداريم تا مردم خوزستان بتوانند نفس راحتي در شهر خود بكشند.

 

  دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تازه ها

  سبزينگي بيش از 1000 هكتار بيابان راه كاري براي مقابله با ريزگردها | بسیج سازندگی

  خطا

  The website encountered an unexpected error. Please try again later.

  Uncaught exception thrown in shutdown function.

  PDOException: SQLSTATE[HY000]: General error: 2006 MySQL server has gone away: DELETE FROM {semaphore} WHERE (value = :db_condition_placeholder_0) ; Array ( [:db_condition_placeholder_0] => 17353078995db0a97aea8b94.53011910 ) in lock_release_all() (line 269 of /home/sazandeg/public_html/includes/lock.inc).