معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد عنوان‌ کرد:
شناسه خبر :۲۰۹۰

تولید ۲۴۶ تن عسل از ابتدای سال جاری در استان/ تفت، پیشگام در تولید عسل

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۴۶ تن عسل در استان یزد تولید شده است.
نسخه مناسب چاپ

نادر سلیم در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد، با اشاره به وضعیت پرورش زنبورعسل در استان یزد در سال جاری، گفت: علیرغم اینکه استان یزد کویری و از استان‌های خشک و کم‌بارش کشور است؛ دامنه‌های قله شیرکوه و کوهپایه‌های اطراف آن به دلیل آب‌وهوای مساعد و پوشش گیاهی با گونه‌های کمیاب مرتعی، مناطق خوب و مساعدی برای پرورش زنبورعسل به شمار می‌رود.

وی افزود: با توجه به اینکه اساس زنبورداری در استان یزد بر پایه کوچ و انتقال زنبوررستان‌ها است، پرورش زنبور عسل در مقطعی از سال -اواخر زمستان تا اوایل تابستان، در کوهپایه‌های اطراف شیرکوه از رونق بسیار خوبی برخوردار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان یزد با بیان اینکه در حال حاضر استان یزد با داشتن ۵۲ هزار و ۵۲۲ کلنی زنبورعسل و تعداد ۶۳۸ نفر زنبوردار در سال جاری حدود ۲۴۶ تن عسل تولید داشته است، اظهار داشت: شهرستان تفت با ۵۵ درصد کلنی زنبورعسل از شهرستان‌های پیشگام در تولید عسل است؛ همچنین شهرستان مهریز با در اختیار داشتن حدود ۲۰ درصد از کلنی‌های استان یزد رتبه دوم را کسب کرده است.

سلیم با تأکید بر اینکه متوسط تولید عسل استان یزد به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر به‌شدت کاهش‌یافته است، خاطرنشان کرد: تولید عسل در استان یزد حدود چهار کیلوگرم به ازای هر کلنی است؛ اما عسل استان یزد به دلیل رطوبت پایین و وجود گونه‌های مرتعی خاص و نسبت قندها از مرغوب‌‌ترین عسل‌های کشور محسوب می‌شود.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به عمده‌ترین مشکلات زنبورداری استان یزد، بیان داشت: بالا بودن هزینه نگهداری و کوچ، عدم خرید تضمینی عسل، وجود عسل‌های تقلبی در بازار، کمبود تسهیلات بلندمدت و کم‌بهره، وجود خشک‌سالی‌های پی‌درپی چند سال اخیر در استان یزد و استان‌های هم‌جوار و عدم آگاهی کشاورزان و باغ‌داران از نقش مؤثر زنبور عسل در گرده‌افشانی و افزایش تولید باغات و مزارع ازجمله عمده‌ترین مشکلات عرصه زنبورداری استان یزد است.

انتهای پیام/

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها