شناسه خبر :۱۷۴۳

با ایده های نو و سرمایه اندک هم می توان به اهداف تولیدی دست یافت /به غیر از بسیج سازندگی از هیچ ارگان و دستگاه دولتی تسهیلات دریافت نکرده ایم

یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی با انتقاد از حمایت نکردن دستگاه های مرتبط در خصوص تولید،گفت:با ایده های نو و سرمایه اندک هم می توان به اهداف تولیدی دست یافت.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از مرآت ؛ مصطفی رشمیان وسکینه رنجبری زوج جوانی هستند که در عرصه تولید چند سالی است که فعالیت می کنند.

این زوج که تحصیلاتشان در رشته حقوق و کامپیوتر است،به همراه ۵نفر دیگر شرکت سهامی خاصی را تاسیس کرده اند تا هر چه بیشتر تولیدات داخلی را رونق دهند.

این شرکت برای رونق استفاده از این کود، زمینی را به صورت شخصی خریداری کرده و تصمیم گرفته  پایلوت  های کشت نمونه ای را ایجاد کرده  و انواع اقسام کشت هایی را  که پایه اولیه اش بحث ورمی کمپوست  است، را انجام دهد.

 

تولید محصولات سالم و ارگانیک هدف اصلی این مجموعه بود که رشمیان به آن اشاره کرد و گفت: شاخص ترین کار مجموعه  تولید و عرضه ورمی کمپوست و معرفی آن به کشاورزان بوده است.

این فعال اقتصادی به ایجاد پایلوت  کشت نمونه توسط این شرکت اشاره و تصریح کرد: تقریبا یک هکتار از مجموعه ما سال گذشته زیر کشت درخت های انار و بخشی به تولید  سبزی های ارگانیک و بخش دیگری هم به  تولید زعفران اختصاص یافته است.

 

کودهای شیمیایی باعث کاهش تولید شده است

وی با اشاره به استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی در منطقه افزود: در کشاورزی ما مشکل استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی وجود دارد که همین امر  باعث  از بین رفتن خاک های منطقه و کاهش تولید شده است.

رشمیان  با بیان اینکه  کاربرد این کود در بخش دارویی، زراعی، خوراک انواع و اقسام آبزیان و دام ها است، تصریح کرد:این کود فضولات یک کرم زباله خوار است که طی مدت  ۸ ماه  در دما و رطوبت خاص فضولات گاوی را استفاده می کند.

وی تولید محصول سالم و ارگانیک را از اهداف تاسیس این شرکت بر شمرد و افزود:  در راستای تحقق این هدف شرکت بالغ بر ۷۰۰ تن تولید کود ورمی کمپوست را دارد.

وی  تولید صیفی جات و خربزه ارگانیک را از اهداف این شرکت در سالهای آینده برشمرد و بیان کرد: نمونه های مختلف و مقاومی را در منطقه آزمایش و ایجاد می کنیم که سال های بعد به کشاورزان منطقه نشان دهیم تا در کنار تولید کود ورمی کمپوست می توان پایلوت مختلفی از کشت و کار را داشته باشند.

کشت زعفران در استان مقرون به صرفه است

 

رشمیان به خشکسالی های سالهای اخیر در استان اشاره کرد و گفت: ورمی کمپوست بحث جذب آب را انجام می دهد بنابراین تصمیم گرفتیم تا این پس کشت هایی که انجام دهیم  که با پایلوت ورمی کمپوست باشد.

این فعال اقتصادی که امسال کشت آزمایشی زعفران را آغاز کرده است، افزود: دو هزار متر از کشت خود را به صورت آزمایشی در بحث ورمی کمپوست و بقیه را هم به صورت کود طبیعی آغاز کرده ایم.

وی با بیان اینکه زعفران کشتی است که حدود ۵ تا ۷سال احتیاج به رسیدگی آنچنانی ندارد و مقرون به صرفه است، اظهار کرد:  زمین هایی که امسال زیر کشت رفته حدود ۴ هزار متر مربع است. 

رشمیان در خصوص نحوه کشت و برداشت زعفران هم گفت: زعفران سال اول که کاشت انجام می شود گل دهی آنچنانی انجام نمی دهد ولی در سال دوم و سوم به اوج می رسد.

این تولید کننده با بیان اینکه تا سال پنجم و ششم که در ظرف سال ۷ و ۸ بار باید زمین هم بخورد و پیازهای اضافه برداشته شود و گسترش کار را داشته باشیم تصریح کرد: در مجموع می توان ۵ الی ۶ سال برداشت زعفران داشت.

رشمیان افزود: بنا بر تحقیقات انجام شده سعی کردیم به کشاورزان دیگر و کسانی که راغب در این قضیه هستند نشان بدهیم تا به دلیل بارندگی کم و کمبود آب مقداری از کشت های خود را به کشت زعفران اختصاص بدهند که بتوانند بهره برداری و در آمد زایی و اشتغال زایی خوبی داشته باشند.

 

 به غیر از بسیج سازندگی از هیچ ارگان و دستگاه دولتی تسهیلات دریافت نکرده ایم

این فعال عرصه اقتصادی با انتقاد از همکاری نکردن نهادها و سازمان های مرتبط در این خصوص، بیان کرد: علی رغم اینکه مجموعه ما برای کمک گرفتن حتی برای گرفتن زمین سراغ مسئولین رفت ولی متاسفانه دست یاری هیچ کدام را نداشته ایم و مجموعه تا کنون فقط روی پای خودش ایستاده است.

رشمیان برنامه ارتقای کاری خود را معطوف به همکاری سازمان های مختلف دانست و گفت: برای حمایت از کسانی که این ایده ها را دارند بحث مالی آن مطرح نیست بلکه دخیل بودن نهادهای مربوطه در این امور مهم تر است.

این فعال اقتصادی خواستار حمایت نهادها از این طرح ها شد و اظهار کرد: به نظر من بحث ورمی کمپوست و تولید محصولات سالم و ارگانیک باید در اقدامات مورد توجه اولویت دار و در درجه اول مسئولین باشد تا با همکاری آنها تولید را به جایی برسانیم که نخواهیم از کودهای شیمایی در تولید استفاده کنیم.

 

کاغذ بازی دلیل اصلی حمایت نکردن نهادها است

وی یکی از دلایل عدم همکاری نهادهای مربوطه را کاغذ بازی ها ی موجود در سازمان ها و ادارات دانست  و گفت: اداره ها از این طریق ، کارها و اقدامات را به همدیگر پاس می دهند.

این تولید کننده همکاری مجموعه بسیج سازندگی  را خوب ارزیابی کرد  و گفت: کار مثبتی که بسیج سازندگی انجام داد و همکاری این بود که با هماهنگی این دستگاه  با بانک توانستیم تسهیلاتی را دریافت  و خریداری پیاز و کشت زعفران را داشته باشیم.

در بحث عمل و تجربه هیچ وقت سراغ تولید کننده نیامدیم

رشمیان اعتقاد دارد اقتصاد مقاومتی با پشت میز نشینی محقق نمی شود چرا که وقتی بحث اقتصاد مقاومتی مطرح می شود این نیست که فقط همه چیز به دوش تولید کننده باشد بلکه باید بحث حمایتی نهادهای مربوطه نیز مطرح شود.

وی با تاکید بر  اعطای تسهیلات به افراد راغب  در خصوص تولید، خاطر نشان کرد: در کنار این امر، باید  آموزش و نظارت و کارشناسی در تولید نیز انجام شود.  

این تولید کننده، بیشتر امور کارشناسی و نظراتی که داده می شود را به صورت تئوری دانست و گفت: باید مشکلات تولید کنندگان را بررسی کنیم و راهکارهای لازم را ارائه دهیم و در کنار مجموعه هایی که افراد شخصا  کار تولید را  انجام می دهند، کارشناسان وارد این قضیه بشوند و کسانیکه که مشتاق هستند را راهنمایی و کمک کنند.

وی ادامه داد: همین بحث ورمی کمپوست را زمانی که در سمنان شروع کردیم حتی هیچ کدام از کارشناسان جهاد کشاورزی ورمی کمپوست را نمی شناختند و ما آن را به آنها شناساندیم.

 

با ایده های نو و سرمایه اندک هم می توان به اهداف تولیدی دست یافت

این فعال در خصوص برنامه کاری آینده این شرکت گفت: تصمیم ما بر آن است تا جایی که می توانیم خودمان را به جایی برسانیم و به افراد بگوییم می شود با ایده های نو، استقامت در بحث تولید و پیگیری کارها حتی با سرمایه اندک هم به پیشبرد اهداف رسید.

وی بیان کرد: اگر در زمینه اقتصاد مقاومتی کار بیشتر و هماهنگی لازم انجام شود و در کنار آن کارشناسی درستی صورت گیرد ما می توانیم با کم ترین هزینه و امکانات به اهداف خود در بحث کشاورزی و زراعتی و باغی برسیم.

رشمیان با اشاره به سود بالای دلالی در کشور از قیمت واقعی تولیدات در بازار گلایه کرد و افزود: هیچ گاه تولید کننده نمی تواند با قیمت واقعی که در بازار است محصولات خود را توزیع کند مگر اینکه خودش فرآوری و بسته بندی محصولات را انجام دهد و مستقلا وارد بازار کند.

این تولید کننده، حمایت از بحث فراوری و بسته بندی  را عامل مهمی در بحث تولید محصولات کشاورزی دانست و گفت: با این اقدامات دست دلال ها کوتاه می شود و سود به جیب تولید کننده می رسد که البته این هم بحث نظارتی سازمان ها و ارگان ها را می طلبد.

وی از مشکلات عدم حمایتی بسته بندی هم سخن به میان آورد و گفت: وقتی بخواهیم مجوز بسته بندی و فرآوری را بگیریم باید هفت خان رستم را طی کنیم آن هم اگر حمایت کنند و بدهند چرا که در این زمینه ناهماهنگی سازمانی وجود دارد، ناهماهنگی هایی که اگر بسته بندی خانگی یا در خود جهاد هم باشد بهداشت قبول نمی کند.

رشمیان از همه مسئولینی که در این امر دل می سوزانند و بحث فکر حمایتی دارند تشکر کرد و افزود: اما این حمایت ها به تلاش بیشتری نیاز دارد باید مرزها را رها کرده و همه با هم دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم بحث تولید را به خوبی داشته باشیم.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها