شناسه خبر :۱۶۹۸

حرفه‌ای به قدمت عمر هزاران‌ساله یمن/ همه‌چیز بر دوش «شتر» است

یمن که هم‌اکنون شاهد سومین سال تجاوزات بی‌رحمانه جنگنده‌های سعودی و متحدانش است، مردمی دارد که زندگی در شرایط سخت مهمترین ویژگی آنهاست. مردمی که حرفه و پیشه آبا و اجدادی خود را همچنان حفظ کرده‌اند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از تسنیم ؛ کارخانه‌های روغن‌کشی در صنعای قدیم تاریخ درخشانی در چارچوب میراث‌های مردمی یمنی از نظر قدمت و عمر طولانی آن - که صدها و هزاران سال قدمت دارد - ثبت کرده است و این کارخانه تنها شاهدی بر عمق ارتباط آن با یمنی‌ها و همچنین خدماتی است که به شهروندان ارائه می‌کند.

یکی از  کسانی که در این کارگاه روغن‌کشی مشغول به کار است گفت: روغن شتر شیرین‌تر از روغن‌های جدید است، این روغن به شیوه‌‌ای گرفته می‌شود که نیاکان ما و اجداد نخستین ما آن را می‌گرفتند، این روغن بهتر از روغن‌های جدیدی است که در زمان ما در سریع‌ترین زمان ممکن گرفته می‌شود، با این حال، گرفتن روغن شتر نیاز به وقت و رعایت بهداشت دارد.

کارگاه روغن کشی «باب‌الحاره» در صنعای قدیم از صنایع قدیمی یمنی در زمینه روغن‌کشی از طریق شتر است که هر روز به گرد این دستگاه می‌چرخد، و نکته قابل توجه این است که این شتر هنگامی که بر گرد آن می‌چرخد، چشمانش بسته است تا احساس نکند که در جا می‌زند بلکه احساس کند که گویی در سفر صحراست و این شیوه از قدیم‌الایام به کار گرفته می‌شود.

یکی از  دست‌اندرکاران این کارگاه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: خردل،کنجد، گشنیز و دانه‌هایی مثل آنچه در حال حاضر، روغن آن را می‌گیریم و آن دانه خردل است که برای درمان مفاصل،‌ اعصاب و روماتیسم به کار می‌رود، گشنیز هم همانطور که معروف است برای خوردن و آشامیدن و غیره به کار برده می‌شود، ما همچنین روغن‌های طبیعی تولید می‌کنیم که برای موها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این کارگاه روغن‌‌کشی مکانی است که خیلی‌ها برای خرید روغن کنجد،‌کرچک و خردل، ترتر و دیگر روغن‌هایی به آن مراجعه می‌کنند که به اعتقاد آنها، این روغن‌ها فواید زیادی چه برای درمان یا تغذیه دارد.

یکی از شهروند یمنی در این باره گفت: همواره از این روغن استفاده می‌کنم،‌ بارها آن را خریده‌ام، وقتی برای اولین بار این روغن را خریدم، دیدم خانواده‌ام از آن برای خوردن و نوشیدن و نیز برای مو استفاده می‌کنند، حتی این روغن برای بدن، دستان، صورت و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، این روغن حتی برای خواب و بیداری انسان فایده دارد.

این کارگاه مردمی قدیمی با وجود عمر طولانی آن همچنان تا امروز فعالیت می‌کند و منبع درآمد برای مالک آن است و رنگ صاف و طعم عالی ویژگی متمایز تولیدات آن است.

این کارگاه از کارگاه‌های قدیمی یمن است که روغنی تولید می‌کند که همه از آن در همه چیز مورد استفاده قرار می‌دهند که بر یمنی‌ها و سلامتی آنها تاثیر دارد.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها