شناسه خبر :۱۴۸

افتتاح ۲۲۵ پروژه محرومیت زدایی در سیستان و بلوچستان

مسئول بسیج سازندگی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: به مناسبت هفته بسیج سازندگی ۲۲۵ پروژه محرومیت زدایی در استان افتتاح می‌شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، سرهنگ علی اکبر جعفری اظهار کرد: در هفته بسیج سازندگی امسال ۲۲۵ پروژه با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به عنوان هدیه رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به محرومین افتتاح می‌شود.

وی افزود: این پروژه‌ها شامل طرح‌های اشتغالزایی نظیرشیلات، طیور، طرح‌های کشاورزی و احداث و بازسازی صد خانه محروم می‌شود.

وی با اشاره به تنوع اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های مختلف سپاه به دور از هرگونه تبعیضی همه مردم شیعه و سنی استان از خدمات ویژه محرومیت زدایی بهره مند می‌شوند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: طی دو سال گذشته ۲۵ میلیاردو ۶۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت شده است.

وی گفت: توزیع سبد کالا یکی دیگر از اقدامات بسیج سازندگی است و در این راستا ۱۲ هزار سبد کالا که شامل برنج، مرغ، روغن، قند و رب بوده در میان محرومان توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد: بهره مندی ۲۴۰ هزار نفر از بیمارستان های صحرایی در یکسال گذشته، اجرای طرح هجرت ۳، تامین جهیزیه مستمندان و اقشار ضعیف و انجام کارهای عام المنفعه از مهمترین اقدامات بسیج سازندگی در استان سیستان و بلوچستان است.

جعفری تصریح کرد: ایجاد ۶ هزار فرصت شغلی در استان سیستان و بلوچستان در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در اولویت این نهاد است.

وی از انجام ۱۳۰ عنوان برنامه  عام المنفعه و مردم یاری خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۴ خانه بهداشت در سطح استان افتتاح شده است و در حال پیگیری تجهیزات و فعال کردن این حوزه ها هستیم تا کار ابتر نماند.

سرهنگ جعفری با بیان اینکه ۱۴ مرکز در حال فعالیت است، خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی یکی دیگر از معضلات استان است و بسیج سازندگی با کمترین امکانات در سه ساله اخیر به این موضوع ورود کرده است.

مسئول بسیج سازندگی استان از برنامه ریزی سه بخش خدمت رسانی، اجتماعی و امنیت روانی در استان خبر داد و افزود: ۶۰۰ مورد خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها احداث شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز هر منطقه برنامه ریزی انجام شده است، اظهارکرد: یکی از بخش‌هایی که ورود کردیم، بخش اشتغالزایی است که هدف گذاری بر روی خانم‌ها انجام شده و با حداقل امکانات کار کردیم و در حال حاضر ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از بانوان استان در کارگاه ها اقدام به خیاطی می‌کنند.

سرهنگ جعفری با بیان اینکه بسیج سازندگی در صنایع دستی و خانگی ۸ کارگاه در استان ایجاد کرده است، اظهارکرد: سه کارگاه در زاهدان مشغول به فعالیت است که در هر کارگاه بیش از ۲۰۰ نفر از بانوان سرپرست خانوار مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه بسیج سازندگی ۶۵ درصد سود را به کارگر می دهد، خاطر نشان کرد: هدف بسیج سازندگی از این اقدامات حمایت از قشر آسیب‌پذیر است.

وی افزود: در قالب طرح کرامت در کل استان ۲۳ ناحیه شناسایی شده اند که بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان هزینه دارند و احتمال دارد تا سه برابر این رقم افزایش یابد.

مسئول بسیج سازندگی استان افزود: براساس برنامه ریزی‌ها با کمک قرارگاه قدس در سال ۹۶ ، ۹ هزار شغل ایجاد می‌کنیم که سه هزار شغل مربوط به بسیج سازندگی است.

جعفری در خصوص طرح جواد الائمه گفت: این طرح یک طرح آسیب زدایی است و با شناسایی محل‌های آسیب دار به این مسئله ورود پیدا می‌کنیم.

وی شناسایی معتادین و اقدام به ترک آن ها، برخورد با توزیع کننده‌ها و حمایت معتادین پس از درمان را از گام های این طرح عنوان کرد و خاطر‌نشان کرد: معرفی به مراکز درمانی و حمایت از آنها در بازگشت به دامان جامعه از اقدامات بسیج سازندگی است که به آن گام بهداشت و سلامت می‌گوییم.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۹ درصد افراد مبتلا به اعتیاد به دلیل فشارهای روحی، روانی و فقر فرهنگی انجام شده است، تصریح کرد: در حاشیه شهر زاهدان اقدام به تهیه گرم خانه کردیم که شامل حمام‌، دستشویی و غذای آماده است و در حال گسترش آن هستیم.

مسئول بسیج سازندگی استان راه اندازی بیمارستان صحرایی را یکی دیگر از اقدامات بسیج سازندگی عنوان کرد و ادامه داد: پنج بیمارستان در روستاها راه اندازی شده و تا کنون ۲۴۰ هزار نفر در این بیمارستان‌ها از خدمات استفاده کرده‌اند.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها