جوان مازندرانی اقتصاد مقاومتی را معنا کرد
شناسه خبر :۱۰۶۰۵

کسب نان حلال با پرورش قرقاول

مرتضی زارعی جوان میاندورودی از چند سال پیش اقدام به پرورش قرقاول کرده است و امروز با اتکا بر نگاه اقتصاد مقاومتی توانسته با گسترش کار خود حتی به فکر..
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، مرتضی زارعی جوان میاندورودی از چند سال پیش اقدام به پرورش قرقاول کرده است و امروز توانسته با گسترش کار خود حتی به فکر صادرات هم باشد. 

زارعی با بیان اینکه پرورش قرقاول را از هیچ و زیرپیلوت خانه شروع کردم، اظهار کرد: در ابتدا در فضای ۴۰ متری و با ۵۰ جوجه شروع کردم و پس از بالغ شدن آنها را فروختم و سود خوبی داشتم به همین دلیل علاقه‌مند شدم که آن را گسترش دهم. وی بیان کرد: هزار و ۵۰۰ متر زمین خریدم که ۸۰۰ متر فضای مسقف ایجاد کردم و ۱۲۰ قرقاول مولد گرفتم که هر کدام ۸۰ تخم می‌گذارد و اگر این تخم‌ها تبدیل به جوجه شود هر جوجه تازه متولد شده پنج هزار تومان و یک ماه ۳۵ هزار تومان قیمت دارد. زارعی با بیان اینکه قرقاول مصرف غذایی بسیار پایینی دارد، افزود: هر قرقاول در روز ۶۰ گرم و در ماه ۲.۵ کیلو غذا می‌خورد که می‌توان ذرت، سویا، پیلوت، شبدر و یونجه به آنها داد. وی تاکید کرد: قرقاول در مدت ۶ ماه بالغ می‌شود و در هشت ماهگی به بلوغ می‌رسند و زمان تخم‌گذاری آنها از فروردین تا تیرماه است.

زارعی برای کسانی که قصد شروع این کار را دارند، گفت: ابتدا باید قفسه‌های کوچک در ابعاد ۱.۵ در ۱.۵ یا ۲ در ۲ ایجاد کنند که می‌توان با هزینه کم و با استفاده از چوب یا میله گرد آن را درست کرد. وی تاکید کرد: برای تخم‌ریزی و جوجه کشی در هر قفس یک نر با سه یا چهار ماده قرار گیرند و باید مواظب بیماری‌های آنها هم بود، بیمارهایی نظیر بيماری آنفولانزا، گامبرو، آبله، نیوکاسل، برونشیت که داروهای آنها وجود دارد.

این جوان کارآفرین درباره نژاد قرقاول‌ها، بیان کرد: پاکستانی، هلندی، سیلور نژادهایی هستند که استفاده می کنم و نژادهای بلژیکی و لیمویی بیشتر تزئینی هستند و در سال بین ۲۰ تا ۲۵ تخم می‌گذارند. 

وی در باره فروش قرقاول، گفت: فروش ما از طریق سایت و اینترنتی است، سایتی ایجاد کردم که تمام مراحل پرورش قرقاول در آن گفته شده است و هر کسی می‌تواند با مراجعه به آن نحوه پرورش قرقاول را بیاموزد.

زارعی ادامه داد: مشتری از سراسر ایران وجود دارد و به اکثر استان‌های کشور ارسال کردیم و در حال حاضر در حال قرارداد برای ارسال به قطر از طریق دوستان خوزستانی هستیم.

وی تصریح کرد: برای شروع کار از وام اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی شروع کردم که توانست در ابتدای کار هزینه‌های مرا تامین کند تا بتوانم به سوددهی برسم و امروز به مرحله‌ای رسیدم که یک دستگاه جوجه‌کشی هزار و ۲۰۰ تایی و یک دستگاه ۵۰۰ تایی خریداری کردم تا تمامی مراحل پرورش قرقاول را در اختیار داشته باشم.

زارعی خاطرنشان کرد: برای آموزش عمومی، کتاب گام به گام پرورش قرقاول را نوشتم تا همه کسانی که علاقه‌مند به این کار هستند بتوانند از طریق این کتاب با آن آشنا شوند و این کتاب به صورت اینترنتی نیز در سایت ما برای علاقه‌مندان در دسترس است.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها