شناسه خبر :۱۰۴۳۷

امضای ۸ تفاهم‌نامه برای عمران و اشتغال روستاهای کشور

هشت تفاهم‌نامه برای عمران و اشتغال روستاهای کشور در همایش ملی روز روستا و عشایر در بیرجند به امضا رسید.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور و جمعی از مسؤولان کشوری و استانی در سالن اجلاس دانشگاه پیام نور بیرجند برگزار شد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با آغاز به کار دولت یازدهم و دوازدهم توانستیم شورای عشایر را زنده کنیم، گفت: خدمات مرتبط با جامعه عشایری در گذشته رها شده بود که با حمایت تمامی نهادها صندوق توسعه عشایری شکل گرفت و به صورت قانونمند درصدی از منابع در اختیار این صندوق قرار داده شد.

وی با اشاره به طرح ترسیب کربن، تبیین کرد: بحث ترسیب کربن برای اولین بار با تکیه بر نیروی بومی و ظرفیت‌های منطقه و اقلیمی اجرایی شد و موجب چندین برابر کردن مراتع منطقه شد.

عدم موفقیت در تکمیل زنجیره تولید محصولات استراتژیک استان

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد: خراسان‌جنوبی در تولید محصولات استراتژیکی مانند زرشک و عناب جزو اولین تولید کننده‌ها در کشور است ولی متأسفانه هنوز نتوانستیم زنجیره تولید این محصولات را در خراسان‌جنوبی تکمیل کنیم لذا باید به بحث فرآوری و بسته‌بندی این محصولات بیش از پیش توجه کنیم.

حجتی با بیان اینکه ارزش افزوده فروش محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی باید به جیب خود مردم استان باز گردد، بیان داشت: استان خراسان‌جنوبی ظرفیت فوق‌العاده‌ای از نظر اقلیمی در بحث شترپروری دارد و امیدواریم بتوانیم بحث شترپروری و نگهداری دام‌های سبک را بیش از پیش در این استان گسترش دهیم.

برخورداری ۱۰ میلیون روستایی از نعمت آب سالم

رضا اردکانیان وزیر نیرو گفت: توسعه زیر ساخت‌های مناطق روستایی شرط لازم است و هیچ یک از ما و هموطنان با نقش آب و انرژی در توسعه جامعه مخالفتی نداریم.

وی با اعلام اینکه به‌طور متوسط تا قبل از شروع دولت دوازدهم ‌هر سال ۲۶۰ روستا به شبکه آب پایدار وصل می‌شود، بیان داشت: در طول شش سال گذشته هر سال یک هزار و ۶۹۳ روستا به شبکه آب سالم وصل شده‌اند.

وزیر نیرو با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت روستایی از نعمت آب سالم برخوردار می‌شوند، تبیین کرد: شش میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از روستئیان کشور از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند که تا پایان دولت دوازدهم سه هزار و ۸۲۰ روستای دیگر به شبکه‌های آب پایدار و سالم وصل خواهند شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: علی‌رغم تحریم‌ها چرخ‌های توسعه کشور در حرکت است لذا باید از خاکستر تحریم‌ها خوداتکایی بیشتر و اتکای کمتر به نفت را عاید خودمان کنیم.

ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور

مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره ) کشور با اشاره به برنامه پیش‌بینی شده برای ایجاد اشتغال در کشور، بیان داشت: با توجه به ماده ۸۳ برنامه پنج ساله ششم توسعه سالانه ۱۰۰ هزار فرصت شغلی  پیش‌بینی شده که از این تعداد ۷۰ هزار شغل توسط کمیته امداد و ۳۰ هزار فرصت شغلی توسط سازمان بهزیستی ایجاد می‌شود.

وی با یادآوری اینکه کمیته امداد در سال  نخست برنامه ۱۷۰ هزار و سال دوم برنامه نیز ۱۴۸ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است، گفت: از محل اعتبارات روستایی و عشایری نیز سهم استان خراسان‌جنوبی ۶۵ میلیارد تومان بوده که در سال گذشته ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون جذب و جذب مابقی اعتبارات به امسال موکول شده است.

امضای ۸ تفاهم‌نامه برای عمران و اشتغال روستاهای کشور

تفاهم‌نامه همکاری بین رئیس کمیته امداد کشور و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری امضا شد که در قالب آن ۵۰۰ میلیارد تومان برای خدمات حمایتی، معیشتی، توانمندسازی و اشتغال‌زایی برای ۱۰۰ هزار خانوار ساکن در سه هزار روستای مناطق با ضریب محرومیت هفت، هشت و ۹ در ۲۴ استان اختصاص می‌یابد.

تفاهم‌نامه دیگری بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با هدف توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی، آموزش در حوزه بوم‌گردی و متقاضیان برگزاری همایش در مناطق مختلف منعقد شد.

تفاهم‌نامه دیگری بین نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری به امضا رسید که این تفاهم‌نامه برای آموزش، تربیت تسهیل‌گران و صدور مجوزهای لازم و ایجاد و توسعه اشتغال روستائیان منعقد شد.

تفاهم‌نامه‌ای هم بین صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، بانک‌های عامل و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضاء رسید.

تفاهم‌نامه دیگری بین شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خراسان‌جنوبی منعقد شد که در این تفاهم‌نامه مشارکت در تإمین اعتبار مورد نیز برای کمک به زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی و احداث و توسعه یک هزار هکتار شهرک گلخانه‌ای برای خراسان‌جنوبی قید شده است.

تفاهم نامه دیگری با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور و استاندار خراسان‌جنوبی و تفاهم‌نامه‌ای دیگری هم بین مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و استانداری خراسان‌جنوبی منعقد شد.

همچنین چهار تفاهم‌نامه با محوریت محرومیت‌زدایی در شهر درح از توابع شهرستان سربیشه بین سه نهاد حاکمیتی و استانداری خراسان‌جنوبی به امضاء رسید.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها