شناسه خبر :۲۲۷۷

دانش‌آموزان روستای "رامیشان" کبودراهنگ ۶ زمستان سرد را در کانکس تجربه کردند

دانش آموزان روستای "رامیشان" کبودراهنگ ۶ سال است که در کانکس درس می‌خوانند و با وجود وعده مسئولان، مدرسه رامیشان امسال دهه فجر هم به علت بدهکاری به پیمانکار افتتاح نمی‌شود.
نسخه مناسب چاپ
 

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جهادی،برخی از دانش‌آموزان دبستان شهید "حسین زارعی" روستای "رامیشان" کبودراهنگ، تاکنون درس خواندن در ساختمان مدرسه را تجربه نکرده‌اند زیرا از بدو ورود به مدرسه ناچار به درس خواندن در کانکس بوده‌اند.

رامیشان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کبودراهنگ و از قدیمی‌ترین روستاهای کبودراهنگ به شمار می‌رود که نام آن در کتاب "معجم البلدان" اثر یاقوت حموی، مورخ مشهور قرن هفتم هجری قمری آمده است.

این روستا که مردمانش، ۱۸ شهید را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده‌اند، ۲۰۰ خانوار با جمعیت ۹۰۰ نفری را در خود جای‌داده و به گفته اهالی، نبود امکانات لازم موجب شده تا در سال‌های گذشته بسیاری از ساکنان آن به شهر مهاجرت کنند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات این روستا نبود فضای آموزشی مناسب است به‌طوری‌که از سال ۹۱ تاکنون، تعدادی از دانش‌ آموزان آن در کانکس درس می‌خوانند و وعده مسئولان شهرستان برای ساخت مدرسه در این روستا هنوز عملی نشده است.

این روستا از دهه ۴۰ دارای مدرسه ابتدایی بود، اما از سال ۹۱ با یک شیفته شدن مدرسه به دلیل فضای کم؛ دو کلاس پیش‌ساخته در حیاط مدرسه برپاشده و تعدادی از دانش‌آموزان به آن منتقل شدند به‌طوری‌که پایه پنجم و ششم به دلیل کمبود کلاس به‌صورت دوپایه در یک کلاس درس می‌خواندند.

آبان ۹۴ بود که با درخواست مکرر اهالی،کلنگ ساخت دبستان ۴ کلاسه جدید در روستای "رامیشان" کبودراهنگ به زمین زده شد تا دانش‌آموزانش از درس خواندن در کانکس رهایی یابند، اما باوجود گذشت دو سال از آن زمان تاکنون، هنوز هم دختران و پسران کوچک این روستا روزهای سرد زمستانی را در کانکس می‌گذرانند.

این تأخیر در ساخت مدرسه در حالی است که بخشی از هزینه آن را اهالی روستا و خیران تأمین کرده و ظاهراً این طرح به دلیل بدهی به پیمانکار معطل‌مانده است.

مدرسه رامیشان دهه فجر افتتاح می‌شود

مدیر آموزش و پرورش شهرستان کبودراهنگ در این‌ باره می‌گوید: پس از استقرار نظام ۳-۳-۶ و اضافه شدن پایه ششم به مقطع ابتدایی در سال و از طرف دیگر یک‌نوبته شدن مدارس، دچار مشکل شدیم زیرا تعداد کلاس‌های مدرسه روستای رامیشان کم بود.

رضا عسگری می‌افزاید: به دو کلاس در حیاط مدرسه که قدیمی است، برپا شد و از آن زمان تاکنون نزدیک به ۶۰ دانش‌آموز دختر و پسر این روستا در ساختمان قدیمی و کانکس درس می‌خوانند.

وی از افتتاح مدرسه جدید رامیشان در دهه فجر امسال خبر داد و افزود: این مدرسه با مشارکت مردم روستا ساخته‌ شده و آماده تحویل است و تنها منتظر اختصاص تجهیزات از طرف اداره کل نوسازی مدارس استان هستیم تا دانش آموزان بتوانند پیش از پایان سال در مدرسه جدید درس بخوانند.

مدرسه رامیشان دهه فجر افتتاح نمی‌شود، به پیمانکار بدهکاریم!

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان نیز از نبود اعتبار لازم برای تکمیل ساختمان دبستان روستای رامیشان خبر داده و می‌گوید: عملیات اجرایی این طرح از ۹ ماه پیش آغازشده و ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فرزاد تیموری می‌افزاید: اهالی روستا ۴۰ درصد هزینه ساخت این دبستان را به‌صورت کار انجام داده‌اند نه اینکه پولی به‌حساب واریز کرده باشند و اداره کل نوسازی مدارس استان نیز ۵۰ درصد کار را از محل اعتبارات استانی و بنیاد برکت انجام داده است.

وی بابیان اینکه تاکنون اعتباری به این طرح اختصاص نیافته، تصریح می‌کند: آنچه انجام‌شده تنها به‌صورت تعهد بوده و هنوز هیچ‌رقمی به پیمانکار داده نشده است و منتظر تخصیص اعتبار برای ادامه کار هستیم.

مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان بیان می‌کند: پیمانکار بابت کار انجام‌شده از نوسازی طلبکار است و تا زمانی که اعتبار لازم تخصیص نیافته نمی‌توان طرح را ادامه داد.

تیموری از افتتاح نشدن مدرسه روستای رامیشان در دهه فجر ۹۶ خبر داده و اعلام می‌کند: تنها مدرسه روستای اینانلو و مدرسه عصمت شیرین‌سو در این دهه افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به گفته منابع آگاه، روستای رامیشان پیش از این دارای یک مدرسه راهنمایی نیز بوده که به دلیل کمی جمعیت دانش‌آموزی در این مقطع تحصیلی در سال ۸۹-۸۸ با انجام مزایده فروخته شده و شاید بهتر بود آموزش و پرورش در سال هایی که بودجه از وضعیت خوبی برخوردار بود، سرمایه‌های بنیادی خود را نمی‌فروخت و فکر فردا را نیز می‌کرد.

دبستان ۴ کلاسه روستای رامیشان با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حالی معطل مانده که خدمت به مناطق محروم از اهداف اصلی انقلاب اسلامی و نظام بوده و قدردانی از مردمی که ۱۸ نفر از فرزندانشان را در راه ثبات کشور تقدیم کرده‌اند با کوتاهی و کم‌توجهی میسر و ممکن نیست.

منبع:تسنیم

'گزارش از سمیه مظاهری

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها