یکشنبه 1401/02/04 - 11:39
حسین قاسمی
حسین قاسمی
آذربایجان غربی؛

آذربایجان‌ غربی قطب تولید نهال در کشور است/ ظرفیت‌های گسترده استان در حوزه باغبانی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌ غربی گفت: آذربایجان‌غربی با تولید سالانه بیش از 7 میلیون اصله نهال استاندارد، یکی از قطب‌های مهم تولید نهال در کشور به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی، عزیز امانی در ارومیه با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی و باغبانی استان اظهار کرد: آذربایجان‌ غربی دارای ۲ مرکز کشت بافت است که ۱.۶ میلیون اصله نهال در این مراکز تولید و به سایر استان‌ها و کشورهای همسایه نیز صادر می شود.

وی با بیان اینکه ۶۰ نهالستان در آذربایجان غربی وجود دارد، افزود: این نهالستان‌ها در حال حاضر تعداد ۴۶ واحد نهال آماده فروش دارند که علاوه بر تامین نهال‌های مورد نیاز باغداران استان، بخشی از نهال‌های تولیدی خود را به سایر استانهای کشور فرستاده و قسمت زیادی را نیز به کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان صادر می‌کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌ غربی تصریح کرد: این نهالستان‌ها در تولید ارقام مختلف نهال‌هایی با پایه بذری و پایه‌های رویشی درختان دانه‌دار از جمله سیب، گلابی و درختان هسته‌دار مانند هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو و بادام با تولیدکنندگان برتر کشور رقابت دارند.

امانی عنوان کرد: این استان در تولید گردوی پیوندی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است که این گردوها عمدتا در شهرستانهای سردشت، اشنویه، ارومیه و خوی تولید می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال راه‌اندازی مرکز نهال گواهی شده در استان هستیم و این در حالی است شهرستان ارومیه و میاندوآب رتبه اول تولید نهال و شهر‌های اشنویه و خوی رتبه دوم نهال را در استان دارند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اذعان کرد: با توجه به اینکه ۴۰ درصد باغات استان فرسوده است و بهره‌وری اقتصادی کافی را ندارند، استفاده از نهال سالم و اصلاح شده شناسه‌دار در جوان سازی باغات در اولویت قرار دارد.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.