چهارشنبه 1400/08/05 - 20:41
خبرگزاری فارس
hoseinghasemi
سردار زهرایی عنوان کرد:

گروه‌های جهادی در طرح احیای جهاد سازندگی محدود نمی‌شوند

رئیس بسیج سازندگی در نشست جهادگران گفت: احیای جهاد سازندگی به هر شکل که باشد،‌ گروه‌های جهادی مردمی و بسیجی محدود نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی کشور، به نقل از خبرگزاری فارس، دومین نشست بررسی طرح پیشنهادی احیای جهاد سازندگی در دولت سیزدهم از نگاه فعالان و صاحب‌نظران جهادی و با حضور دبیران مجمع جهادی استان‌های کشور امروز در محل بسیج اقشار برگزار شد.

در این نشست سردار محمد زهرایی رئیس بسیج سازندگی گفت: در حال حاضر چند پیشنهاد برای احیای جهاد سازندگی مطرح شده است که یکی از آنها این است که در قالب معاونت توسعه روستایی زیر نظر رئیس جمهور ارتقا یابد. پیشنهاد دیگر این است که به عنوان یک معاونت در ذیل وزارت جهاد کشاورزی باشد و پیشنهاد دیگر این است که در قالب یک شورای عالی متشکل از نهادهای مختلف باشد و دبیر این شورا در هیأت دولت حضور داشته باشد.

وی عنوان کرد:‌ به هر حال در هر قالبی که جهاد سازندگی بخواهد احیا شود، گروه‌های جهادی که در حال حاضر 42 هزار گروه جهادی فعال در کشور هستند، نباید دچار اختلال شده و نباید تضعیف شوند.

رئیس بسیج سازندگی گفت: خود آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور قصد ندارد، گروه‌های جهادی کنونی را به هیچ وجه محدود کند بلکه می‌گوید جهاد سازندگی اگر احیا شود، باید متولی اقتصاد روستا باشد و به گفته آقای رئیسی دنبال یک ستاد چابک و بدون بروکراسی اداری اما در تراز انقلاب اسلامی باشد که یا می‌تواند با معاون رئیس جمهور یا به عنوان دبیر شورا که توسط رئیس جمهور حکم بگیرد و تشکیلات چابک و متفکر باشد.

زهرایی همچنین افزود: آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز در جلسات می‌گوید احیای جهاد سازندگی در قالب یک ستاد کوچک باشد یا اینکه معاونت کنونی توسعه روستا در ریاست جمهور را ارتقا دهیم، اما مسئولان سپاه نیز می‌گویند در هر حال نباید احیای جهاد سازندگی باعث محدودیت و یا تضعیف گروه‌های جهادی مردمی باشد که در حال حاضر زیر نظر بسیج سازندگی در سراسر کشور خدمت می‌کنند.

وی ادامه داد: نظر ما این است که وزن مردمی شورای آینده جهاد سازندگی باید بیشتر شود و به جای پنج نفر هفت نفر باشد و دبیر این شورا از رئیس جمهور حکم بگیرد و در هیأت دولت حضور پیدا کند. 

رئیس بسیج سازندگی تأکید کرد: شخص آقای رئیس جمهور و معاون اول نه دنبال این هستند که در جریان جهادی گروه‌های جهادی دخالت شود و نه می‌خواهند گروه‌های جهادی را دولتی کنند. 

زهرایی گفت: البته عده‌ای می‌گویند احیای جهاد سازندگی در قالب جهاد کشاورزی کنونی باشد که در آن صورت در قالب دولتی خواهد بود و ما نمی‌خواهیم کار نمایشی انجام شود. خود رئیس جمهور هم قائل به کار نمایشی نیست، چون در معاونت توسعه روستایی شورای عالی روستا و عشایر در هشت سال گذشته فقط یکبار جلسه تشکیل داده، یعنی فقط پوسته آن رعایت شده است. 

وی تأکید کرد: خط قرمز ما این است که نباید گروه‌های جهادی مردمی از بین بروند و یا محدود شوند و اگر در قالب یک معاونت رئیس جمهور در روستاها می‌خواهند خدماتی ارائه کنند، این اشکال ندارد، اما منافاتی هم با خدمات گروه‌های جهادی ندارد.

در این نشست مسئول بسیج ستاد کل نیروهای مسلح نیز گفت: براساس سند راهبردی بسیج باید 50 هزار گروه دانش‌بنیان در بسیج تشکیل شود.

سردار اسدالله بادفر همچنین گفت: تفکر جهادی و انقلابی در همه ارکان کشور از جمله رئیس جمهور و دولت می‌تواند کارگشا باشد و این تفکر نیازی به ایجاد تشکل ندارد.

وی تأکید کرد: بسیج سازندگی یک تشکل مردمی هوشمند و هدف‌دار است که کارهای مستمر انجام می‌دهد. 

مسئول بسیج ستادکل نیروهای مسلح  گفت: در حال حاضر 40 هزار گروه جهادی در کشور هستند که اگر جهاد سازندگی هم احیا شود، نباید اینها را کنار بگذاریم. گروه‌های جهادی ارتباط خوبی با بسیج دارند و ما دنبال تضعیف گروه‌های جهادی نیستیم. امروز هم دولت بسیجی و انقلابی و هم بسیجی جهادی و انقلابی لازم است و کشور تشنه خدمات جهادی است.

وی افزود: در گروه‌های جهادی از اقشار مختلف شامل استاد، مهندس، دکتر، پرفسور، مردم عادی و اقشار مختلف حضور دارند و بهترین راهکار تقویت گروه‌های جهادی است و باید به جایی برسیم که عامه مردم در قالب گروه‌های جهادی مردمی به کشور خدمت کنند. 

مسئول بسیج ستادکل نیروهای مسلح گفت: گروه‌های جهادی باید مطالبه‌گر باشد، در حال حاضر 5 هزار کارگاه و صنعت معطل در کشور وجود دارد که باید با همت گروه‌های جهادی و مطالبه از مسئولان کشور این کارگاهها احیا شوند.

به گفته سردار بادفر قرارگاه بزرگ امام حسن(ع) برای کارهای بزرگ و قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای سازندگی منطقه‌ای در سطح استان‌ها کار می‌کنند، اما بسیج سازندگی محدود به یک منطقه و استان نیست و گروه‌های جهادی در همه کشور خدماتی به مردم ارائه می‌کنند.

وی افزود: هدف از تشکیل گروه‌های جهادی فقط ساخت و ساز نیست، بلکه هدف اصلی ساختن خود افرادی است که در گروه‌های جهادی حضور پیدا می‌کنند. وقتی یک دانشجو به صورت داوطلب در گروه‌ جهادی حاضر می‌شود و محرومیت را از نزدیک می‌بیند در مرحله اول خودش ساخته می‌شود و به فکر مردم می‌افتد، در مرحله بعدی خدماتی به صورت جهادی به مردم ارائه می‌کند.

به گفته مسئول بسیج ستادکل نیروهای مسلح، باید گروه‌های جهادی مطالبه‌گر باشند و از مسئولان در راستای حل مسائل مناطق محروم مطالبه‌گری کنند. 

سردار بادفر اظهار داشت: در گروه‌های جهادی کسانی که می‌خواهند کار حرفه‌ای انجام دهند، می‌توانند در قالب گروه‌های دانش‌بنیان قرار گیرند و به تدریج پروژه‌های دانش‌بنیان را در دست بگیرند، اما سایر گروه‌های جهادی همچنان در خدمت مناطق محروم و به صورت مردمی باقی می‌مانند.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.