شنبه 1400/05/02 - 13:41
حسین قاسمی
hoseinghasemi
سردار زهرایی عنوان کرد؛

اجرایی شدن ۶۶ کیلومتر خط لوله آبرسانی در استان خوزستان توسط بسیج سازندگی

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: کاهش بارندگی و مشکلات مدیریت آب باعث تنش آبی در خوزستان شده اما می‌توان با کار، مدیریت و اراده جهادی مشکلات کمبود آب را در این استان برطرف کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ از ابتدای تابستان کم آبی در استان خوزستان وارد فاز تنش آبی شد و بیش از ۱۱ شهر و  ۷۰۰ روستا دچار کمبود آب شرب ، کشاورزی و احشام خود شدند و این موضوع باعث بحران و مشکلات عدیده ای برای مردم استان خوزستان شد از نبود آب آشامیدنی و  تلفات دام ها  تا مشکلات زیست محیطی و سلامت مردم این مناطق دچار خطر شده است. در این راستا بسیج سازندگی با فرماندهی سپاه وارد میدان شدند و با تشکیل قرارگاه آبرسانی در جهت کمک به مقابله با تنش آبی دست یاری گر  مردم خوزستان شدند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی؛ سردار سرتیپ محمد  زهرایی، رییس سازمان  بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه  مسائل و مشکلات ناشی از تنش آبی در خوزستان با مدیریت جهادی بهبود خواهد یافت، گفت: از نخستین روز آغاز بحران آب در خوزستان مطالبه‌گری از مسوولان و پیگیری اقدامات در دستور کار قرار گرفت و منجر به رهاسازی آب از پشت سدهای خوزستان شد.

تشکیل قرارگاه و تامین بیش از ۱۲۰ هزار لیتر آب برای روستاییان

سردار زهرایی از تشکیل قرارگاه آبرسانی حضرت عباس  در خوزستان برای آبرسانی به روستاهای دارای تنش آبی خبرداد و گفت:  این قرارگاه 
 با توجه به مشکلاتی که در وضعیت آب شهرستان هایی شامل  هویزه به ویژه در بخش مرکزی و بخش نیسان، دشت آزادگان، شادگان، حمیدیه، رامشیر و... وجود داشت تشکیل شد.


وی ادامه داد: این  قرارگاه آبرسانی با همکاری فرماندهان نواحی مقاومت ، نیروهای جهادی بسیج سازندگی و ادارات مرتبط با موضوع تنش آبی در راستای آبرسانی با لوله گذاری، آبرسانی با تانکر و تهیه بسته های  آب معدنی اقدام می کنند.

رییس بسیج سازندگی  کشور خاطر نشان کرد: اولویت آبرسانی  بر چند مورد آب شرب، احشام و کشاورزی تقسیم بندی شد براساس قانون تأمین آب شرب انسانی مقدم بر سایر حقابه‌ها است و بر این اساس تأمین آب روستاها در دستور کار قرار گرفت.

سردار زهرایی  با بیان اینکه در زمینه تأمین آب شرب اعزام روزانه تانکرهای آب به شهرستان‌های دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه، شادگان و سایر نقاط بحرانی در دستور کار قرار گرفت،می‌گوید: در برخی از نقاط که اعزام تانکر مقدور نبود،اقدام به تهیه آب معدنی و توزیع آن بین مردم انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه  علاوه بر تأمین آب شرب،تأمین آب دام نیز در اولویت است، عنوان کرد: برای جلوگیری از تلف شدن دام روستاییان بر اثر بی آبی اقدام به اعزام تانکر انجام شد  تا از تلف شدن سرمایه روستاییان جلوگیری شود.

سردار زهرایی  اظهار کرد:  بیش از ۸۳ تانکر آبرسانی با حجم بیش از ۱۴ هزار لیتر روزانه به روستاهای هویزه، دشت آزادگان، رامشیر و... آبرسانی می کنند، همچنین بیش از ۱۲۰ هزار لیتر  آب معدنی تاکنون تهیه و برای مناطق کم آب و مردم روستاهای دچار تنش آبی از سوی سپاه ،  بسیج سازندگی، پایگاه های مقاومت ،  جهادگران ، خیرین از سراسر استان  راهی این مناطق می شوند.

 

خط لوله های آب برای آبرسانی آماده می شوند

مسئول بسیج سازندگی کشور عنوان نمود: برای  آبرسانی به روستاهای هویزه اجرای ۹ کیلو متر طرح آبرسانی جفیر یک و جفیر ۲ لوله کشیده شده با اعتبار بیش از ۳ میلیارد تومان وارد منطقه خواهد شد تا مشکل مردم حل شود.

سردار زهرایی از   اجرای ۵۰۰ متر اتصال لوله آب غدیر به تاسیسات آبرسانی بخش نیسان گفت که مجری این طرح ها بسیج سازندگی سپاه ولیعصر (عج) به عنوان دبیر اجرایی قرارگاه حضرت عباس  است.

وی اظهار کرد: گروه‌های جهادی  با همکاری شرکت آبفا بصورت شبانه روزی ۴۲ الی ۴۶ کیلومتر خط لوله را در جهت  آبرسانی به روستا‌های بخش غیزانیه کارگزاری و نصب می کنند.

آغاز اجرای فاز دوم پروژه آبرسانی به روستاهای گمبوعه حمیدیه و پیگیری اتصال تأسیسات روستایی سوسنگرد و هویزه به تأسیسات مجتمع امام علی(ع) از دیگر اقدامات سپاه خوزستان برای حل مشکل آب روستاییان غرب خوزستان بود.

بسیج ۸۰۰ گروه جهادی برای خدمت رسانی

به بیان مسئول بسیج سازندگی کشور در استان خوزستان ۸۰۰ گروه جهادی سازماندهی شده اند و بر حسب نیاز اقداماتی از جمله توزیع آب شرب با تانکر و آب خام برای احشام در مناطق دچار تنش آبی را انجام می دهند.


سردار زهرایی ادامه داد: هم اکنون گروه‌های جهادی در مناطق دچار تنش آبی از جمله در شهرستان های هویزه، دشت آزادگان، حمیدیه، رامشیر و آبادان در حال خدمت رسانی هستند.

وی بیان داشت: عمده تمرکز نیرو‌های جهادی برای آبرسانی در روستا‌های حوزه‌ی پایین دست کرخه می‌باشد که با مشکلات کم آبی روبرو هستند.

شایان ذکر است پیگیر

ی‌هایی برای حل مشکلات روستاییان در احمدفداله دزفول و دهدز هم انجام شد و تانکرهای تأمین آب نیز به این مناطق اعزام شدند.

وی در پایان اضافه کرد:  در زمینه آبرسانی به دیگر مناطق اولویت دار و محروم استان نیز در حال هماهنگی هستیم تا هرچه سریعتر خطوط انتقال آب پایدار را به این مناطق برسانیم،
آبرسانی به روستاها و مناطق بحرانی خوزستان تا زمان حل مشکلات تنش آبی و گذر از تابستان ادامه دارد.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)